Za odzive na odstop ministra za lokalno samoupravo in regionalni razvoj Henrika Gjerkeša smo poprosili politične stranke. Dobili smo odzive vseh parlamentarnih strank, pa tudi neparlamentarne NSi. Vse stranke se strinjajo, da je bila to pravilna poteza glede na storjeno napako, opozicija pa meni še, da bi morali za napake odgovarjati tudi drugi ministri.
Borut Sajovic iz stranke LDS je povedal, da vožnja, volan in alkohol ne spadajo skupaj. "Minister Gjerkeš je storil napako, jo tudi priznal in se pogumno odločil ter ponudil odstop. S tem drži visoke standarde, ki jih volivke in volivci v teh težkih časih zahtevajo od politike," je dodal. Po njegovih besedah se s tem dokazuje, da zakoni veljajo za vse enako, pri tem pa morajo biti politiki zgled, "predvsem pa tisti, ki smo na visokih položajih, pa moramo biti ob tem še za zgled". Napako dosedanjega ministra obžaluje tudi zaradi tega, ker se je trudil, da bi na ministrstvu za razvoj v Sloveniji naredil čim več. Sajovic si še želi, da bi tudi zato, ker je premier odstop sprejel, na čelu ministrstva prišel najboljši možni naslednik oziroma naslednica.
Poslanka Zaresa Cveta Zalokar Oražem pa je dejala, da je gre za korektno in odgovorno potezo, pri tem pa je izpostavila, da je bil v preteklih dnevih sprejet ravno zakon, s katerim želi politika povedati, da je treba odnos do alkoholiziranih voznikov še poostriti. Z zakonom želijo tudi vzpostaviti standarde, ki govorijo, da alkohol na cesti in tudi v širši družbi ne bo več tako toleriran. V tem smislu je bila ta poteza Gjerkeša po njenih besedah tudi edina, ki je bila pričakovana in tudi korektna.
V stranki Socialnih demokratov odstop ministra razumejo kot zelo odgovorno dejanje, "saj se od predstavnikov oblasti in visokih državnih funkcionarjev pričakuje, da so za zgled ostalim državljankam in državljanom, ter še posebej glede na nedavno sprejeto strožjo prometno zakonodajo". S tem je po njihovem prepričanju minister postavil visok etični in moralni standard, ki ga v SD radi pozdravljajo. Menijo še, da je svojo ministrsko funkcijo opravljal strokovno in korektno ter na svojem področju deloval v skladu z začrtanimi smernicami vlade.
Opozicija se sprašuje, zakaj drugi ministri ne odstopajo zaradi večjih napak
Vinko Gorenak, poslanec stranke SDS, je dejal, da je odstop Gjerkeša glede na podatke, ki so znani v javnosti, dejanje, ki ga je v demokratičnih državah treba pričakovati. "To dejanje pozdravljam, pozdravljam tudi to, da je premier odstop sprejel, ker tako se dela v demokratičnih državah. Sam pa bi bil veliko bolj vesel, če bi odstopili tisti ministri, ki delajo veliko večjo škodo tej državi, kot pa jo je naredil sam minister Gjerkeš s tem dejanjem. Mislil sem seveda na gospoda Zalarja, mislim na gospo Kresalovo in morda še koga," je pojasnil.
Branko Grims, ki prav tako prihaja iz stranke SDS, pa je povedal, da je prepričan, da je to politično opcijo na današnji dan najbolje opredeliti s preprostim stavkom: "Better sniff and fly, than drink and drive."
Predsednik stranke SLS Radovan Žerjav pa je v izjavi za javnost zapisal, da "alkohol in volan ne moreta hoditi vštric, če hočemo zavarovati svoja življenja in življenja drugih udeležencev v prometu". Po njegovih besedah je Gjerkeš storil veliko napako in zato prevzel odgovornost s podajo odstopne izjave. SLS pa obžaluje, da takšne odgovornosti za svoje, včasih še mnogo večje napake, tudi tiste, ki so se žal končale s tragično izgubo življenja, nimajo tudi drugi ministri sedanje vlade, kot na primer v primeru afere bulmastifi, kjer je očitno zaradi zavestno povzročenih protizakonitih ravnanj v upravno-pravnem postopku prišlo do nezakonite vrnitve dveh krvoločnih bulmastifov in s tem posledično tudi do povzročitve nevarnosti za življenje njihovega lastnika in njegove tragične smrti.
SLS je tudi zaskrbljen nad delom ministrstva za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ki bo sedaj dobil že tretjega ministra brez listnice, saj "tako pogoste menjave v vrhu vladne službe nikakor ne pripomorejo k učinkovitemu delu, ki je poleg siceršnje splošne manjše vneme aktualne Vlade RS na področju razvoja lokalne samouprave in regionalne politike že tako preveč upočasnjeno".
Predsednik stranke SNS Zmago Jelinčič pa pravi, da je treba Gjerkešu čestitati. "Ker je pokazal odnos do vrednot in je zaradi napake, ki jo je naredil, tudi odstopil. Človek bi pričakoval, da bodo tako ravnali tudi drugi ministri in ministrice, ki jim pa na kraj pameti ne pade, da bi odstopili navkljub temu, da so zlorabljali svoj položaj, goljufali, delali prekrške, niso upoštevali zakonov in so zlorabljali svoje položaje," je menil Jelinčič.
V neparlamentarni stranki NSi pa pravijo, da je odstop ministra v tem trenutku edina logična poteza. "Gre namreč za ministra nevredno ravnanje, ki še poglablja neverodostojnost Pahorjeve vlade, zato mora tudi prevzeti osebno odgovornost," so zapisali. Po njihovem mnenju ministrovo dejanje pomeni hudo kršitev veljavne zakonodaje, še posebej v času, ko si je aktualna vlada za cilj zadala zmanjšanje števila žrtev prometnih nesreč in posledično voženj pod vplivom alkohola. "Ob tem se nehote postavlja vprašanje, zakaj naj državljani spoštujejo zakone, če se jih niti najvišji predstavniki oblasti ne. Bojimo pa se, da je ravnanje ministra Gjerkeša tudi ogledalo aktualne vlade, ki se iz dneva v dan zapleta v različne afere, namesto da bi spoštovala ustavni red in delovala za blaginjo Slovenije," zaključujejo.
KOMENTARJI (228)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.