Tudi zaradi kritičnega pogleda na predsedniško funkcijo je Levica v volilno bitko poslala svojega kandidata. "Če razumeš funkcijo predsednika republike na tak način, kot jo spremljamo zadnjih 10 let, se pravi zreducirano na nek goli protokol, izpraznjeno kakršne koli vsebine, je to stvar prestižne odločitve. Če jo pa razumeš kot nekaj, od koder se da ljudem pomagati, mesto, s katerega si lahko glas za ljudi, ki se jih sicer v družbi ne sliši, potem je ta odločitev bistveno bolj tehtna in ni zgolj stvar prestiža," meni poslanec Miha Kordiš.
Predsednik republike mora biti glasen, pravi Kordiš, po eskapadah v parlamentu in zapisih na socialnih omrežjih javno prepoznan kot strankin najskrajnejši pol. "Radikalna je realnost, v kateri živimo. Na to opozarjam od javnega zdravstva naprej, od potrebe po javnih stanovanjih. To so neke najbolj osnovne stvari, zelo osnovne potrebe državljank in državljanov, ki jih je do zdaj politični establišment pustil na cedilu," je jasen.
V tri poslanske mandate dolgi politični karieri je pozornost nemalokrat vzbujal tudi s stališči, uperjenimi proti zvezi Nato. A bi kot predsednik republike bil tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil. Če bi imel politično moč, kaj bi storil s Slovensko vojsko? Bi jo po optimalnem scenariju ukinil? "Predvsem je potreben nek širok konsenz, kaj in kako mi mislimo kot državljanke in državljane, kako vidimo Slovensko vojsko in za kake namene bi jo želeli imeti. Osebno sem na stališču demilitarizacije," pravi Kordiš. "Tudi če gremo na pot demilitarizacije, mislim, da je vredno ohraniti neka profesionalna jedra, ki bi bila, sicer v neverjetnem scenariju nekega klasičnega vojaškega spopada, sposobna organizirati splošni ljudski odpor," še dodaja.
Da se bo v kampanji postavil za potrebe ljudi, ki se jih običajno ne sliši, je njegova zaveza. Na vprašanje, kateri od dozdajšnjih predsednikov mu je najbližje, odgovori brez premisleka. "Josip Broz Tito. Jaz mislim, da imamo problem s političnimi voditelji v tej državi že zadnjih 30 let. Prav posebej ne bi nikogar izpostavil. Ampak če že, bi bil ta predsednik zagotovo Milan Kučan, ki tudi v času družbene krize, ko se v družbi vzpenja skrajna desnica, ne samo da ni ostal tiho, tudi ne ostaja tiho, čeprav je v pokoju. Mislim, da je to neka drža, ki je vredna občudovanja," meni kandidat za predsednika republike.
Kako pod črto vidi sodelovanje z Robertom Golobom, ali bi si ob začetku predsedniškega mandata v palačo želel vstopiti s častno četo Slovenske vojske ter ali bi podržavil podjetja, če bi imel to politično moč, pa lahko preberete jutri na 24ur.com.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.