"Preiskovalci Nacionalnega preiskovalnega urada so v sodelovanju s kriminalisti in policisti Generalne policijske uprave in drugih policijskih uprav ponoči zaključili s hišnimi preiskavami. V skladu z usmeritvami pristojnega državnega tožilca so tudi odpravili pridržanje vsem štirim osebam," je danes sporočila policija. Kot so navedli, se zdaj preiskava nadaljuje z zbiranjem obvestil in pregledom zaseženih poslovnih listin ter računalniških podatkov. O vseh ugotovitvah bodo obvestili Skupino državnih tožilcev za pregon organiziranega kriminala pri Vrhovnem državnem tožilstvu, ki usmerja predkazenski postopek.
Kot je znano, je včeraj 95 policistov in kriminalistov opravilo 28 hišnih preiskav na območjih policijskih uprav Ljubljana, Koper, Kranj, Celje in Slovenj Gradec. Preiskave so bile pri sedmih fizičnih in 15 pravnih osebah, pregledali so tudi pet osebnih vozil. Med drugim so preiskali dom nekdanjega predsednika uprave Merkurja Bineta Kordeža na Lancovem in sedež Merkurja v Naklem. Zasegli so več dokumentov in računalnikov.
Prostost so odvzeli štirim osebam. Poleg Kordeža so domnevno pridržali tudi nekdanjo prvo finančnico Merkurja Marto Bertoncelj in nekdanjo finančnico Janjo Kraševec. Četrti pridržani naj bi bil Oto Brglez iz podjetja Kograd Igem, a njega naj bi policisti izpustili že včeraj.
150 milijonov evrov škode?
Kot je že včeraj pojasnil vodja NPU Robert Črepinko, se je kriminalistična preiskava začela kmalu po ustanovitvi NPU, znotraj nje pa preiskujejo sume storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter več kaznivih dejanj pranja denarja. Pri teh dejanjih naj bi nastala premoženjska škoda v višini več deset milijonov evrov, po neuradnih podatkih pa okrog 150 milijonov evrov.
Preiskava naj bi se nanašala zlasti na sporni prevzem Merkurja s strani menedžerjev, združenih v podjetje Merfin. Sporno naj bi bilo poslovanje Merkurja v letih 2007, 2008 in 2009, ko ga je vodil Kordež. Hišna preiskava se je na njegovem domu začela včeraj ob 6. uri, sam je bil tam do približno 11.30 s svojo odvetnico Marijo Hladin. Zatem so ga odpeljali na Policijsko postajo Moste, kjer so z njim opravili razgovor. Hladinova je ob tem povedala, da je vse skupaj neutemeljeno ter da so vsi poslovni dogodki razvidni iz poslovnih listin in javno dostopni.
Danes zjutraj je za 24ur.com potrdila, da je Kordež že na prostosti. "Ponoči se je pridržanje izteklo in je že doma. Mislim, da so ga izpustili okoli ene ure zjutraj," je dejala. Po njenih besedah Kordež sploh ni bil priveden k preiskovalnemu sodniku.
Merkur v Naklem: Delo poteka normalno
Kriminalisti so obiskali tudi poslovni stavbi Merkurja v Naklem in Celju, kjer so jim člani uprave zagotovili popolno sodelovanje in sprotno posredovanje vseh potrebnih informacij. "Pozno ponoči so preiskovalci NPU končali preiskavo v poslovni stavbi Merkurja v Naklem. S seboj so odnesli številne dokumente o poslovanju Merkurja pod vodstvom Bineta Kordeža. Kako se bo preiskava odvijala naprej, seveda ne moremo vedeti. Danes in v prihodnjih dneh bo delo zaposlenih v Naklem spet potekalo nemoteno," je sporočil Merkurjev tiskovni predstavnik Rok Istenič.
V Celju naj bi kriminalisti zaposlene ob prihodu v službo spraševali, ali delajo v Merkurju ali Mersteelu, zatem so jih spustili na delovna mesta. Stavbo so zapustili kmalu po 11. uri in odnesli škatlo z dokumenti. Preiskavo so po neuradnih, a zanesljivih podatkih opravili v finančnem delu Merkurja in pri vodjih komerciale.
Kriminalisti so bili tudi v poslovnem središču Taxgroup, iz katerega so sporočili, da so preiskovalci opravili hišno preiskavo v prostorih računovodstva Merfina, ki so na enakem naslovu kot družbe skupine Taxgroup. Hišna preiskava se je nanašala na predkazenski postopek zoper Kordeža in Bertoncljevo, sta v izjavi zapisala direktorja Klemen in Matija Šešok.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.