Po Janezu Janši, ki je decembra lani izdal zgodovinski roman z naslovom Noriško kraljestvo, Beli panter, se je v pisateljske vode podal še en bivši zapornik. Bine Kordež je namreč predstavil knjigo s pomenljivim naslovom Kam je izginilo deset milijard? To je knjiga, ki govori o t.i. tajkunizaciji, o tem, kaj je pripeljalo do tega in predvsem o tem, kdo nosi pravo dogovornost za to, da je državljankam in državljanom izginilo 10 milijard evrov.
Izzid knjige je Kordež napovedal že 4. junija na svojem blogu, kjer od septembra 2012 piše o aktualnih dogajanjih na ekonomskem področju v Sloveniji in tujini. Ta svoja razmišljanja je sedaj strnil v knjigo, ki je po njegovih besedah "kar obsežen tekst". Gre za 450 strani dolgo ekonomsko knjigo, v kateri so predstavljena ključna področja ekonomije, s poudarkom na privatizaciji, njenih prednostih in predvsem slabostih.
Predgovor je napisal še en ekonomist, pravnik in politik, nekdanji gospodarski minister Jože Mencinger, ki je prepričan, da se po krivem obsoja nekaj posameznikov za zgrešene odločitve politikov in bančnikov. "V t.i. tajkunizaciji je sodelovalo bistveno več ljudi, kot jih je bilo obsojenih," pravi Mencinger in s tem že nakazuje, da so pravi krivci še vedno na prostosti. V letih od 2005 do 2008, ko je potekal t.i. kazino kapitalizem, je Slovenija ustvarila 10 milijard evrov dolga. "Teh 10 milijard je zapravila Slovenija in ne tajkuni. Ta dolg je rezultat raznih gradbenih jam in nakupov štirikolesnikov," opozarja Mencinger in dodaja, da je država, namesto, da bi obračunavala s tajkuni, začela uničevati podjetja.

Kordež je ekonomist, nekdanji predsednik uprave Merkurja, ki je poznan po neuspelem prevzemu Merkurja, obsojenec in nekdanji zapornik. Zaradi zlorabe položaja pri preprodaji trgovskega centra Primskovo je bil obsojen na šest let in pet mesecev zapora, a je vrhovno sodišče deloma ugodilo njegovi zahtevi za varstvo zakonitosti in razveljavilo sodbo. Zadevo je vrnilo v ponovno odločanje prvostopenjskemu sodišču. V zaporu na Dobu je Kordež prestal leto in tri mesece od dosojene zaporne kazni, po vložitvi zahteve za varstvo zakonitosti, pa je bil oktobra lani izpuščen iz zapora.

Ves ta čas za zapahi je porabil za pisanje bloga in knjige, za katero pravi, da ne gre za osebno opravičevanje in še manj za obračunavanje. Pravi, da želi le pokazati, kaj smo delali prav in kaj narobe, hkrati opozarja, da je odločitve, ki so se pozneje izkazale za napačne, sprejemala oblast, a kazensko za svoje napake ne odgovarja. S prstom kaže na oblast, na bankirje, a svoje odgovornosti ne zanika. "Sem soodgovoren, a nisem edini krivec v tej zadevi," pravi Kordež. 90 odstotkov izgub so ustvarili podjetniki, vodstva družb, ki so najemali kredite za gradnjo stanovanjskih sosesk, ki so se nato prodajale za polovično ceno. Ko je vrednost teh naložb padla, ta podjetja niso mogla poravnati kreditov in od tod velika bančna luknja, pravi Kordež. Preostalo desetino izgub pripisuje tajkunom, torej tudi svojim napačnim odločitvam, ki jih obžaluje.
KOMENTARJI (216)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.