Kmetijski minister Milan Pogačnik je na novinarski konferenci po današnji seji vlade pojasnil, da je vlada sprejela predlog zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin (GSR) z ostalimi kmetijskimi rastlinami in ga poslala v obravnavo v državni zbor. Omenjeni predlog zakona je po njegovih besedah bil sprejet predvsem zaradi tega, "ker Slovenija kot članica Evropske unije na svojem ozemlju ne more uvesti popolne prepovedi uporabe ali gojenja gensko spremenjenih rastlin in tudi ker ne more izključiti nobenega tipa kmetovanja ali pridelovanja gensko spremenjenih rastlin tistih sort, ki so vpisane v skupni katalog sort poljščin in katalog zelenjadnic".
S tem zakonom se vzpostavlja ukrepe za soobstoj oziroma preprečevanje prisotnosti gensko spremenjenih organizmov v gensko nespremenjenih kmetijskih rastlinah oziroma pridelkih, postopek prijave pridelave, obveznosti pridelovalcev in način vzpostavitve območij pridelave brez GSR, strokovno usposabljanje, register pridelovalcev ter predvsem inšpekcijski nadzor in urejevanje odškodnin in sankcij, je še pojasnil minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
Pri pripravi zakona so sledili dvema načeloma. "Eno je načelo svobodne izbire načina pridelave kmetijskih rastlin, torej vsakemu pridelovalcu je omogočeno, da se odloča ali za konvencionalno, za integrirano, za ekološko ali pa tudi za pridelavo gensko spremenjenih rastlin," pravi minister in poudarja, da mora biti ob tem zagotovljena sledljivost. Drugo načelo, ki je po ministrovih besedah povzročilo precej težav, še posebej zaradi tega, ker je bila potrebna kar nekajkratna preverba notifikacije na Evropski komisiji, se nanaša na odškodnine. "Na koncu smo dobili soglasje za odškodnino, in sicer na ta način, da povzročitelj plača za morebitno škodo, ki bi nastala zaradi prisotnosti gensko spremenjenih organizmov v rastlinah in pridelkih," je dejal.
Vsi tisti, ki bodo uporabljali seme gensko spremenjenih rastlin, bodo morali plačati na posebno proračunsko postavko ministrstva za finance določen delež, ki se bo uporabljal za morebitne odškodnine, ki bi nastale zaradi kontaminacije.
Pri tem je Pogačnik še dejal, da so zakon pripravili v sodelovanju z nevladnimi organizacijami, zadnje usklajevanje je potekalo v januarju in februarju. Poleg tega je bil zakon tudi koalicijsko usklajen. Zakon posredujejo v državni zbor po nujnem postopku, ker želijo, da se začne čim prej uporabljati, tako da se na ta način prepreči nenameren ali nekontroliran vnos gensko spremenjenih rastlin.
Na novinarsko vprašanje, ali se sprejema tega zakona ne bi dalo že prej izpeljati, je minister odgovoril, da je bil zakon res deloma pripravljen že v času prejšnje vlade in ga potem vlada ni dala v proceduro. "Treba je bilo izvesti usklajevanja z nevladnimi organizacijami in treba je bilo - če hočemo zakon v kompletu pripraviti - tudi rešiti vprašanje odškodnin," je povedal Pogačnik.
Na vprašanje, ali Slovenija po zgledu nekaterih sosednjih držav razmišlja, da bi začasno prepovedala gojenje GSR, pa minister odgovarja, da tega v tem predlogu zakona za zdaj ni.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.