Na seji ljubljanskega mestnega sveta, ki bo potekala 15. aprila, bo na dnevnem redu tudi osnutek odloka o prepovedi uživanja alkoholnih pijač na javnih krajih zunaj prostorov, ki so določeni za točenje alkoholnih pijač. Obravnavo odloka so predlagali v NSi. V tej stranki so sicer že jeseni lani dali pobudo, naj ljubljanski mestni svet sprejme takšen odlok. Takrat so jim v Mestni občini Ljubljana (MOL) odgovorili, da lokalna skupnost nima pravne podlage za sprejetje takega predpisa, ki bi urejal to področje. Na MOL reševanja težav niso videli v prepovedi, ampak v okrepljenih preventivnih ukrepih.
Ker so takrat odgovor na pobudo NSi pripravili v mestni upravi, torej so odgovor pripravili uslužbenci župana Zorana Jankovića, je svetniški klub NSi zdaj predlagal obravnavo odloka v mestnem svetu. Kot je pojasnila vodja svetniškega kluba NSi Mojca Kucler Dolinar, želijo doseči, da se o odloku "zjasnijo mestni svetniki, ki so neposredno odgovorni Ljubljančanom". "Po anketah sodeč prepoved namreč podpira večina meščanov," je dodala Kucler Dolinarjeva.
Znano je, da nekatere občine že imajo takšno ali podobno prepoved. Na Ptuju imajo denimo prepoved uživanja alkohola na javnih površinah in na javnih krajih že od leta 2010. Kot je pojasnil vodja medobčinskega redarstva Robert Brkić, je bilo zelo očitno zbiranje mladih na določenih točkah ob petkih po zaključku pouka ter ob petkih in sobotah zvečer, kjer so mladostniki zaužili večje količine alkohola. "Ker je šlo za zbiranja v parkih, točkah v mestnem središču (tržnica), okolici avtobusne postaje, okolici osnovnih šol, je to postalo moteče za širši krog občanov," je dejal Brkić. Drugi uporabniki teh površin se niso počutili varno in pogosto je bilo zdravje mladostnikov, ki so čezmerno pili, ogroženo. "Organi, ki skrbijo za red, niso imeli orodja, da bi od polnoletne osebe s steklenico žganja v roki v centru mesta zahtevali, da s tem preneha," pravi Brkić.
Vendar pa sam sprejem odloka ni bil dovolj, saj je bilo treba prebivalce o njem in sankcijah, ki jih prinaša, obvestiti. V začetku leta 2011 so na Ptuju začeli za tovrstne prekrške izrekati globe oziroma obdolžilne predloge na pristojno okrajno sodišče v zadevah, kjer je bil kršitelj mladoletna oseba. "Informacija se je hitro razširila med mladimi in stanje se je zelo izboljšalo," pravi Brkić. Zdaj na Ptuju prepoved večina upošteva.
V občini Velenje je odlok, v katerem je prepovedano čezmerno pitje in neprimerno vedenje, v veljavi od aprila 2011. V odloku o splošnem redu so prepovedali tudi poslušanje glasne glasbe iz parkiranih vozil. Odlok s takšnimi prepovedmi so v Velenju sprejeli tudi zato, ker so želeli brez represij zmanjšati popivanje na javnih mestih. "Mladi, ki so v veliki večini primerov tisti, ki popivajo na javnih površinah, zdaj vedo, da je prekomerno popivanje prekršek," pravi predstavnica občine Vesna Jeličić. V velenjski občini je zdaj takšnega popivanja bistveno manj kot pred sprejemom odloka.
Na območju občine Kranj je prepovedano popivanje na javnih krajih zunaj prostorov, ki so določeni za točenje alkoholnih pijač, s čimer je mišljeno uživanje alkoholnih pijač navadno dalj časa in v veliki količini. Takšna prepoved velja od novembra lani, z njo pa so tudi v Kranju želeli preprečiti zlorabo alkohola predvsem pri mladih, ki se zbirajo na javnih površinah in se zabavajo ob čezmernem pitju alkoholnih pijač.
Ni bistvo v prepovedi popivanja, ampak v preprečevanju njegovih posledic
Naši sogovorniki v občinah, kjer že imajo prepoved pretiranega popivanja na javnih površinah, so poudarili, da prepovedi niso sprejeli zaradi popivanja samega. Na Ptuju so na primer po koncu druženja na javnih površinah ostajale smeti, pijančevanje je vodilo v pretepe, vandalizem, pisanje po objektih in nedostojno vedenje, pogosto pa je bilo resno ogroženo zdravje mladostnikov, ki so zaužili čezmerno količino alkohola. V Velenju pa so izpostavili, da ob popivanju na javnih mestih lahko do alkohola nenadzorovano pridejo mlajši od 18 let, saj ni nikogar, ki bi to preprečil, prav tako pa nihče ne more preprečiti dostopa do alkohola že vidno opitim osebam, četudi so te polnoletne. Tudi na velenjski občini so izpostavili, da so opite osebe na javnih mestih bistveno bolj nagnjene k nasilju in vandalizmu. Za skupinami, ki so popivale, so ostajale velike količine odpadkov.
Brkić je sicer izpostavil, da ima vsaka občina svojo specifiko ter da občani in občinski svetniki svojo občino dobro poznajo. "Tudi če bi še kje sprejeli takšen odlok, ni toliko pomembno, koliko sankcij bi izrekli," pravi Brkić. Poudaril je, da je bistvo takšnih odlokov pozitivno vplivanje na varnost mladih.
KOMENTARJI (252)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.