Iz koprske škofije, kjer so Rupnika sprejeli kot duhovnika, so dodali še, da "ko se bodo pojavili ustrezni dokumenti, bo tudi škofija našla ustrezne rešitve".
Papež Frančišek je namreč v petek ukinil zastaranje primera nekdanjega jezuita in umetnika Marka Rupnika, ki je bil obtožen domnevnih zlorab redovnic, da bi lahko stekel sodni postopek v zvezi z očitki zoper Rupnika.
Ob tem je delegat mednarodnih hiš jezuitskega reda v Rimu Johan Verschueren v četrtek potrdil, da je pisal koprskemu škofu Juriju Bizjaku, ko je izvedel, da namerava ta sprejeti njegovega nekdanjega podrejenega Marka Rupnika med škofijske duhovnike. Verschueren je Bizjaka posvaril, da je še vedno veliko obtožb zoper Rupnika nerazčiščenih in da Rupnik ni spoštoval ukrepov, ki so mu jih naložili njegovi predstojniki.
Predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) Andrej Saje je v odzivu na inkardinacijo Rupnika v Škofijo Koper zatrdil, da so škofje na strani žrtev. Zagotovil je, da bodo odgovorni v Cerkvi spremljali dogajanje v svojih cerkvenih skupnostih, da osebe z vodstveno vlogo ne bi zlorabile avtoritete.
V tem smislu že potekajo priprave na vzpostavitev nove strukture za pomoč in preventivo. "Spoznanje zelo bolečih odkritij naj bo priložnost za očiščenje in prenovo Cerkve," je v izjavi z naslovom 'Ničelna toleranca do vsakršnih zlorab' zapisal Saje. Škofje so po njegovih besedah na strani žrtev, da bodo slišane in da pridejo do pravice.
Spomnil je, da v procesu Rupnikove inkardinacije v Škofijo Koper škofovska konferenca ni sodelovala. "Vsak škof je glede tega avtonomen in samostojen, zato tudi ni dolžan o tem obveščati SŠK," je pojasnil.
KOMENTARJI (139)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.