Vlada je na današnji seji potrdila izhodišča za pogajanja z javnim sektorjem, ki po besedah ministra za javno upravo Borisa Koprivnikarja sledijo lanskemu dogovoru. Predvidevajo postopno sproščanje varčevalnih ukrepov, tako da bi se do leta 2019 odpravili vsi še veljavni varčevalni ukrepi, je minister povedal po današnji seji vlade. Napovedal je, da bodo izhodišča reprezentativnim sindikatom javnega sektorja predstavili na naslednjih pogajanjih, ki pa naj bi bila že prihodnji teden.
Po ministrovih besedah bo hitrost sproščanja varčevalnih ukrepov odvisna od rasti BDP, saj je treba upoštevati fiskalno pravilo. Katere ukrepe bodo najprej odpravili, je stvar dogovora s sindikati, je dejal in dodal, da vladna stran glede tega nima posebnih preferenc, saj je zanjo ključno, da se dogovorijo o masi za plače in njeni rasti.
Minister ni želel napovedovati, za koliko bi lahko bila masa plač v prihodnjem letu višja. Spomnil pa je, da so za letos pri masi plač krepko popustili in da morajo "do leta 2019 s postopnim popuščanjem v maso prinesti še približno 320 milijonov evrov".
Del varčevalnih ukrepov, ki so bili v javnem sektorju stalnica v obdobju po nastopu krize, se je sprostil že z letošnjim letom. Z novembra lani podpisanim dogovorom pa so vlada in sindikati že predvideli tudi pogajanja za prihodnja tri leta. Zavezali so se, da bodo dogovor o postopnem sproščanju preostalih ukrepov in okviru za rast mase stroškov dela v javnem sektorju v obdobju 2017-2019 sklenili najpozneje do 30. aprila.
Ob tem pa imajo pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja na mizi še kar nekaj odprtih vprašanj. V začetku tega tedna jim je vladna stran predstavila predloga sprememb zakona o javnih uslužbencih in zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki jim v sindikatih niso preveč naklonjeni.
Prav tako so se že pred časom lotili iskanja rešitev za odpravo anomalij v plačnem sistemu. Po aferi z izplačevanjem dodatkov za stalno pripravljenost pa je stekla še razprava o aneksu h kolektivni pogodbi za negospodarske dejavnosti, s katerim bi natančneje opredelili upravičenost do dodatka za pripravljenost na delo, torej primere in pogoje, kdaj in kako je takšno pripravljenost možno odrediti.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.