Slovenija

Dolga leta opozarjal na nevarnost, zdaj so odrezani od sveta

Ljubljana, 09. 08. 2023 11.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Jurij Fortin živi z dvema sinovoma in bratrancem na ekološki kmetiji na 1000 metrih nadmorske višine v Koprivni pri Črni. To je naselje samotnih kmetij, ki je po katastrofalnih poplavah ostalo povsem odrezano od sveta. A že več dni pred poplavami se je na območju sprožil plaz, ki je zasul potok. In čeprav je pred nevarnostjo plazu Fortin že dalj časa svaril pristojne institucije, se ni premaknilo nič, nihče pa niti ni prišel očistit potoka, pripoveduje. Poplave so zato za seboj pustile veliko večjo škodo, kot bi jo sicer, je prepričan. Da so ubranili hišo, so poleg drv, ki so jo delno zaščitila, morali nanjo privezati avtomobil in traktor.

K sreči jim je uspelo ubraniti hiše, a ceste, ki so jih povezovale s Črno na Koroškem, je odneslo. Kot poudarja, je pristojne institucije že dalj časa opozarjal na nevarnost plazu. Že dalj časa se je v bližini njegove kmetije gradila cesta. "Ker je velika strmina, naklon je skoraj 80-odstoten, smo opozarjali, da bodo tu zagotovo plazovi. Vse je že pokalo." A zganil se ni nihče. Fotografije in posnetke plazu nam je poslal že 25. julija, današnjega stanja ne more, saj v vasi ni ne interneta ne elektrike. 

25. julija, več dni pred katastrofalnimi poplavami, so se uresničila njegova svarila. Kot pripoveduje, je bila sreča v nesreči, da po spletu okoliščin s sinom nista bila na mestu, kjer se je sprožil plaz, saj bi ju sicer zasulo. Ne ve, kako, ampak rešiti se je uspelo tudi živini, pripoveduje. Potem je klical pristojne institucije in občino, da je treba očistiti potok, ki ga je zasulo, a bilo ni nikogar. Vse do 3. avgusta, ko so ga zaradi napovedi ekstremnega deževja poklicali z občine, če zaradi nevarnosti pridejo sčistit vsaj strugo potoka. "Rekel sem, naj pridejo, saj nam lahko odnese hišo. Bilo ni nikogar." In Repov potok je tudi zato, ker je bil zamašen, ko so prišle katastrofalne poplave, šel svojo pot in ogrozil njihovo hišo, je prepričan. 

Kot pripoveduje Fortin, so imeli srečo, da jim je poplavilo le kletne prostore, a dodaja, da je bila noč kot iz groze: "Ogrožena je bila hiša, k sreči smo jo zaščitili s kupom drv, privezali smo avto in traktor, da smo ubranili hišo." Zdaj so popolnoma odrezani od sveta, 500 metrov stran od njihove hiše je odneslo most. "Proti Črni pa so še grozni plazovi. Žalostno je, da je veliko teh plazov posledica gradnje cest v tej grozni strmini in tega, da potoki niso očiščeni," je prepričan. Kot pripoveduje, je po vetrolomu ostalo v potokih ogromno vejevja: "Voda se nekje nabere, in ko se to sproži, gre to vse tudi do Črne. Odnese mostove in marsikaj tudi po nepotrebnem. Res je, da so bile velike padavine, a potoki niso bili očiščeni."

Kot pripoveduje, so ga inšpektorji, ko se je več let obračal nanje z opozorili, kaj se dogaja, vedno znova odpravili s pojasnili in izgovori. Kot pravi, se iz dela vasi sicer da dostopati do Železne Kaple, velik delež ljudi iz vasi pa ne more nikamor in so danes povsem odrezani, brez elektrike. S helikopterji so vas sicer oskrbeli s prehrano. Še posebej hvaležni so avstrijskim prijateljem iz Železne Kaple in Globasnice, ki so jih oskrbeli z agregati. Kot pravi, imajo sami  sicer dovolj zaloge hrane in goriva. Ne vedo pa, kdaj bodo lahko spet prišli do Črne: "Veliki plazovi so, ceste se sploh ne vidijo, kje so. Žalostno je, ko inštitucije, ko jih na to opozarjaš, ne očistijo potokov in ne upoštevajo opozoril."  Sicer poudarja, da se zaveda, da je stanje po poplavah predvsem v Črni na Koroškem katastrofalno, in svojo zgodbo deli le v opomin, da se bi dalo posledice ujme kje tudi omiliti z ustrezno preventivo.  

Z vprašanji smo se obrnili na gradbeno inšpekcijo, Občino Črna na Koroškem, Ministrstvo za naravne vire in prostor, Zavod za gozdove Slovenije. 

Odgovor Inšpektorata Republike Slovenije za naravne vire in prostor in direkcije za vode

Dan po objavi članka so iz inšpektorata za naravne vire in prostor odgovorili, da so evidentirali prvo pobudo za izvedbo inšpekcijskega nadzora zaradi suma povzročitev škode zaradi nepravilnih posegov pri izgradnji gozdne ceste 28. julija letos.

Gradbeni inšpektor je nemudoma uvedel inšpekcijski nadzor nad legalnostjo gradnje gozdne prometnice in 1. avgusta opravil pregled na terenu, so sporočili. 

V inšpekcijskem postopku so ugotovili, da je gozdno pot gradila družba Slemenšek, vendar iz prostorskega informacijskega sistema gradbeno dovoljenje in prijava začetka gradnje cesta nista evidentirana. "Inšpektor je pridobil informacijo o lastništvu parcel, na katerih se izvaja cesta in o investitorju ceste. Poskušal je navezati stik z izvajalcem gradnje. Opravil je vpogled v veljavni Pravilnik o gozdnih prometnicah nato pa še skupni ogled terena z gozdarskim inšpektorjem. Na podlagi 2. odstavka 29. člena Zakona o inšpekcijskem nadzoru (ZIN) je zavezanca (investitor) pozval, da poda pisno pojasnilo, dokumentacijo in izjavo v zvezi s predmetom inšpekcijskega nadzora," so sporočili in dodali, da postopek še ni zaključen, zato več informacij ne morejo posredovati. 

Direkcija za Republike Slovenije za vode za predmetno cesto ni izdala vodnega soglasja oziroma mnenja, saj zanj investitor ni zaprosil, vendar bi moral, ker gre za erozijsko in plazljivo območje, so odgovorili iz direkcije in dodali, da "splošne smernice s področja upravljanja z vodami za pripravo občinskih prostorskih načrtov (OPN in državnih načrtov (DPN) določajo, da se na poplavnih, erozijskih, plazljivih in plazovitih območjih ne načrtuje prostorskih ureditev oziroma dejavnosti, ki lahko te procese sprožijo. Območja, kjer ni bivališč ali gospodarskih dejavnosti, se prepuščajo naravni dinamiki."

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (119)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
10. 08. 2023 21.39
+1
Za ljubljanske kolesarje je to mnogo predaleč. Ker tega niso videli, tega niso vedeli in so se odločili drugače. Če na metelkovi zahtevajo dobijo.
Dr.Rugelj
09. 08. 2023 21.40
+7
Da bi v Sloveniji kdo od odgovornih za kaj odgovarjal je čista UTOPIJA !
mackon08
09. 08. 2023 20.49
+8
Pa ne vem kaj sploh hočete, pristojni so zato, da dobivajo plačo problemi se pa bodo itak sami rešili. To je moto pristojnih.
mackon08
09. 08. 2023 20.45
+8
Pa napišite imena in priimke komu ste dali prijavo, da se ve.
inside1
09. 08. 2023 20.38
+5
ja bojda se je veliko stvari prej vedelo, do česa lahko pride, saj so opozarjali na razne razpoke, pa ni nihče naredil nič glede tega. sedaj se je plačala cena za to. odgovarjal pa tak nihče ne bo,.
Macesen
09. 08. 2023 19.44
+5
Bogu hvala, da so rešili hišo!
Holy50
09. 08. 2023 18.17
+12
Župan in celotna občinska uprava mora zaradi nesposobnosti odstopiti. Na žalost mora mali človek poleg lopate še imeti mini bager, da si lahko sam pomaga in očisti potoke. Ker rezultat čakanja vidimo sedaj.
murate
09. 08. 2023 19.59
+7
Ni samo Črna na Koroškem je še nekaj vasi spremenjenih v občine kjer se je pokazalo nedelo glavašev v občinah. Dejstvo je da se poplav ni dalo preprečiti bi pa bila lahko kakšno milijardo manjša škoda.Občine dobivajo denar vsako leto tudi za reševanje protipoplavne ogroženosti.Napišite katere občinarjiniso opravili svojega dela ,dajmo jih na sramotilni steber in zahtevajmo da se odstranijo iz foteljev,je pa tudi predvidevam možno število kakšnih kazenskih ovadb...
zasvobodo22
09. 08. 2023 18.14
+11
kaksna skoda bi sele bila ce v jugi nebi naredili toliko protipoplavnih zascit.sedaj ji pa se vzdrzevat niso sposobni se
Tone 12345
09. 08. 2023 17.57
+8
Slovenija je vodni svet!in vi tega ne dojamete!!vsaka vas ima tri potoćke in en hudournik!!!kaj si ti ja nor!!luštno in idilično je živeti in imeti hišo ob potočku dokler ta ne postane reka!!in to se dogaja zmer bolj pogosto!!!ni več stoletnih vod!!te so postale dvo letne!!kaj vam ni jasno!!
RdecaPesa
09. 08. 2023 17.21
-11
Ljudje se spravijo zivet v neke najbolj zakotne kraje, potem pa pricakuje, da jim bo drzava zagotavljala iste pogoje kot v kakem mestu. Ni to malo cudno?
KHANEM
09. 08. 2023 19.57
+9
Ti ljudje se ne spravijo živet v ZAKOTNE kraje, ti ljudje se v teh krajih rodijo. K večjem se dogaja, da se nove generacije odselijo, kar pomeni, da na teh kmetijah iz ZAKOTNIH krajev ostanejo starejši prebivaljci, ki pa niso (presenečenje) sposobni, da bi kot včasih sami urejali ceste in vodotoke (to je naloga države-občine). Preden se reče... ja zakaj pa ne grejo, ti starci živet v domove za ostarele? Tisti ki smo se rodili na kmetijah, ali pa smo odraščali s širšo družino, ki živi v ZAKOTNEM kraju, točno vemo, kako so ti ljudje povezani s tem krajem, to kulturo, tem življenskim slogom. Te družine so na teh kmetijah po več kot 500 let, ti starci so se rodili ob krušni peči in vsak dan hodili 10 kilometrov v eno smer, da so se učili matematike in branja. Ti starci še naprej živijo v teh ZAKOTNIH krajih, vendar s tem držijo pri življenju tipične koroške kmetije in najbolj pomembno s tem ostanejo zvesti svojim prednikom, svojim načelom, posledično pa omogočajo nam vsaj delček predstave kakšno je bilo življenje včasih. Če se strinjate s komentarjem RdecePese, vam toplo priporočam, da si vzamete dan ali dva, ter peljete svoje družine ven iz mestne sivine, na svež zrak, lepo naravo in najbolj pomembno MIR, ki se najde v teh ZAKOTNIH krajih. Kar pa se tiče enakih pogojev kot v kakem mestu. Nihče iz teh ZAKOTNIH krajev ne sanjari o dvopasovnici s pločnikom, lučmi na 20 metrov, bencinsko postajo in Mcdrivom, kjer celo leto ponujajo Bacon Rostija. Met cesto zaradi katere se ne bo sprožil plaz in pa očiščen vodotok, no to pa mislim, da je nekaj kar si ljudje iz ZAKOTNIH krajev lahko zaslužijo. ZAKOTNA KOPRIVNA IN ČRNA, STE V MOJIH MISLIH IN MOLITVAH
Spaček123
10. 08. 2023 08.53
+1
Joj rdeca pesa, logika pa pov 😂 želimo ti predvsem mentalnega zdravja 🙏
Slavko BabIč
09. 08. 2023 17.03
+11
Še enkrat bom zapisal: regionalna cesta Črna-Mežica, Prevalje je bila najslabša cesta v Sloveniji!
Spaček123
10. 08. 2023 08.54
+1
Po vecini je bil originalen asfalt od taj, ko je prisel tito v črno, seveda tudi skarpe in mostovi... Čudno, da je vsaj za intervencijska vozila se prevozno...
Slavko BabIč
09. 08. 2023 16.57
+6
Aja tam ni tistih sds tumpastih županov!
Volja
09. 08. 2023 16.47
+9
Največja ironija bo, ko bodo obrazložili ljudem, da VZDRŽEVALNA DELA sploh NISO protizakonita! Protizakonito je samovoljno spreminjanje rečne struge npr. za vzrejališče rib, npr. spreminjanje toka struge okoli vikenda (ker pač fensi zgleda), npr. na črno odlaganje gradb. ali kakšnega drugega materiala, zakopavanje struge, črna gradbena dela na strugi......
murate
09. 08. 2023 16.42
+20
Tovarišija nimate kaj čakati odgovore. Popolnoma jasno je da sta za omenjeno zadevo kriva dva:župan-ja in direktor-ica občinske uprave .tudi če nihče nebi na situacijo z zasutim potokom opozarjal bi morala poskrbeti sama,a sta dobila vsak mesec plačo in regres? Zakaj ,zato da zaščitita premoženje občine in občanov,ker to nista storila naj odstopita . Ljudje pa ne more bit župan samo zato da gradi telovadnico in da hodi na pasje procesije...Vrste jih na cesto in nastavite takšne ,ki bodo znali prisluhnit ljudem in jih upoštevati
Slavko BabIč
09. 08. 2023 16.59
+2
Zvedavi_norec
09. 08. 2023 16.26
-3
A so res skregani z logiko? Struga je logična pot potoka. Če se bo ravnala, poglabljala, bo več vode zdrvelo navzdol. Ta voda se bo nekje ustavila, se pravi ne problem pri tej kmetiji, bo pa problem v Mežici, kamor ta voda prilete. Dejtw malo razmišljat.
Biba leze biba gre
09. 08. 2023 16.35
+13
V železnikih so od leta 2007 začeli čistiti struge, pretiravali s protiplavnimi zaščiti. Ravno zaradi tega ni bilo nic poplavljenega. Če pa so zamašene struge. Voda začne naplavljati polja in kasneje hiše. Vse te poplave so nastale. Ker občine niso naredile domače naloge in čistile rek, potokov. Ker ni gradila nasipov, škarf, da ne bi bilo poplav. Sedaj pa je nastala ogromna škoda.
Slavko BabIč
09. 08. 2023 16.58
-3
Zvedavi_norec
09. 08. 2023 16.22
-3
Zdej bo pa struga potoka problem? A to, da so pol brega podrli, pa ni problem? Čim manj posegat v naravo.
Zvedavi_norec
09. 08. 2023 16.18
+5
Če ne bi posekali fakin hriba, ne bi bilo plazu.
Bananistanec
09. 08. 2023 16.17
+11
Nevzdrževane struge so zgleda vse Slovenski problem, košnja in čiščenje dreves, ki zapirajo struge so v nikogaršnji domeni dokler sam de podreš kakšnega drevesa, takrat hitro dobiš obisk
Vinogradnik67
09. 08. 2023 16.15
+11
Več kot 30 let niso očistili nobene struge vse razen ljudi je zaščiteno ,vse zaraščeno,če bi kdo očistil sam se ga kaznuje , delajo se pa ob potokih potke za bobre namesto da bi strugo očistili nimaš besed !!
duhccc
09. 08. 2023 16.11
+16
ce bi bil ker vplivnez na tem obmocju be ze zdavnej zrihtali....
xelA
09. 08. 2023 16.18
+4
So imeli vplivneži takrat glas ko so glasovali PROTI zakonu o vodah. Zato se pa nič ne zrihta ker poslušamo LEVE vplivneže.
Zvedavi_norec
09. 08. 2023 16.23
+3