Evropska komisija v letnem poročilu o kakovosti kopalnih voda v Evropi za leto 2009 ugotavlja, da je bila kakovost večine kopalnih voda v Sloveniji dobra. Črna ovca je bilo le kopalno območje Soča pri Solkanu, ki ni izpolnjevalo obveznih meril iz evropske zakonodaje, izhaja iz poročila komisije, objavljenega danes v Bruslju.
V Sloveniji je bila kakovost kopalnih voda v lanskem letu ocenjena na 45 krajih: 20 obalnih, 17 rečnih in osmih jezerskih kopalnih območjih. 44 območij je bilo skladnih z obveznimi vrednostmi iz direktive, 29 s priporočenimi vrednostmi, kopalno območje Soča pri Solkanu pa obveznih vrednosti iz evropske zakonodaje ni izpolnjevalo.
Vsa preverjena obalna kopalna območja v Sloveniji so izpolnjevala tako obvezne kot tudi priporočene vrednosti. To je bolje kot leta 2008, ko je obvezne in priporočene vrednosti izpolnjevalo 94,7 odstotka obalnih kopalnih območij. Od začetka preverjanja kopalnih območij v letu 2004 ni bilo treba zapreti nobenega slovenskega obalnega kopalnega območja.
Od rečnih in jezerskih kopalnih območij jih je obvezne vrednosti lani izpolnjevalo 96 odstotkov. To je bistveno več od leta 2008, in sicer je obvezne vrednosti lani izpolnjevalo za 23,8 odstotka omenjenih kopalnih območij več kot leto prej. Delež rečnih in jezerskih kopalnih območij, ki izpolnjujejo priporočene vrednosti, pa se je zmanjšal s 44,4 na 36 odstotkov.
Najbolj problematična je Italija
Poročilo Evropske komisije kaže, da je med najbolj problematičnimi Italija, kjer naj bi lani zaprli več kot 600 obalnih ali celinskih kopališč. Komisar za okolje Janez Potočnik je ob tem dejal, da zapiranje kopališč ni pravi odgovor na problem, temveč je treba razmere izboljšati, tako da ima Italija na tem področju še veliko dela.
Na vprašanje, ali lahko pojasni razlike v kakovosti kopalnih voda v Italiji in na drugi strani Jadrana, na Hrvaškem, kjer je kakovost kopalnih voda po razpoložljivih podatkih bistveno boljša, je komisar Potočnik odgovoril, da ne pozna teh razlik, in se pošalil, da pa je dejstvo, da sam "plava na drugi strani".
Od 20.000 nadzorovanih kopališč v EU sta bili leta 2009 dve tretjini na obali, preostala tretjina pa ob rekah in jezerih. V celotni Evropi je lani minimalne standarde izpolnjevalo 96 odstotkov obalnih kopalnih območij (leto prej 80 odstotkov) ter 90 odstotkov rečnih in jezerskih kopalnih območij (leto prej 52 odstotkov).
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.