Ob obisku Triglavskega narodnega parka je naša bralka naletela na strogo prepovedan prizor. V Črnem jezeru, kjer je vodostaj zelo nizek, kopanje pa prepovedano, so plavali in se zabavali mladi turisti: "Kolegica jim po angleško razloži, da je to narodni park, da kopanje ni dovoljeno. Vsi začudeni povedo, da se cel teden kopajo v vseh jezerih, da ni nikjer nobene table o prepovedi, niti jih ni nihče opozoril, da se to ne sme," je opisala.
Kot so potrdili v Triglavskem narodnem parku (TNP), je bila služba naravovarstvenih nadzornikov JZTNP o dogodku obveščena, a žal zaradi omejenega števila nadzornikov ob takšnem pritisku obiskovalcev ne zmorejo optimalno pokriti območja oz. prisotnost nadzornikov ni mogoče zagotoviti prav na vseh mestih, kjer so kršitve možne.
Globe do 3000 evrov
Kopanje v visokogorskih jezerih je prepovedano z zakonom. "Naravovarstvena nadzorna služba JZTNP ob tem seveda ukrepa skladno z veljavno zakonodajo. Skladno z zakonom se z globo 500 do 3000 evrov za prekršek iz prvega odstavka tega člena kaznuje tudi posameznik," pojasnjujejo iz TNP. "Obiskovalce skušamo na različne načine obvestiti o pričakovanih in zahtevanih ravnanjih v parku; tako v infocentrih, na publikacijah, preko spleta, družbenih omrežjih, preko deležnikov, medijev," naštevajo iz TNP.
Je območje, kjer se je zgodil prekršek, dovolj dobro označeno, da tudi turisti razberejo, da je kopanje v visokogorskih jezerih prepovedano? Kot odgovarjajo iz TNP, ob vseh izhodiščih stojijo totemi ali table s ključnimi piktogrami s prepovedmi/priporočili, pomembnimi za tisto območje. Kot priznavajo, table pri Črnem jezeru sicer ni: "V kolikor bodo sprejeti tovrstni ukrepi, pa bomo ukrepali tudi v tej smeri."
Zakaj za visokogorska jezera veljajo drugačna pravila?
Kot smo že pisali, so visokogorska jezera majhna, slabše pretočna in v okolju, kjer so pogostejše ekstremne razmere, kot so nizke temperature, spremembe vodostaja in visoke temperature poleti. To pomeni, da so zelo občutljiv in ranljiv življenjski prostor. "V njih živijo različne vrste alg, mikroskopski rakci in ličinke žuželk. Jezera so visoko v gorah več kot pol leta pokrita z ledom," so pojasnili iz TNP.
Ob tem vsa visokogorska jezera ležijo v prvem varstvenem območju Triglavskega narodnega parka, kjer kopanje ni dovoljeno in se obravnava kot prekršek. "Vedeti moramo, da se ob kopanju z naših teles v obliki potu sproščajo hranilne snovi, ki so glavni krivec slabšanja stanja jezer. Kopalec tako ob vsakem kopanju prispeva približno 1 miligram fosfatov, včasih pa zaidejo v jezero tudi produkti nekaterih drugih človekovih fizioloških procesov. Poleg tega pa se s telesa lahko spere kar precej krem in olj, ki nas varujejo pred soncem," so razložili iz TNP. Zato opozarjajo, da če nas premami želja, da bi se shladili v njih, pomislimo tudi na posledice, ki bi jih kopanje povzročilo za živi in neživi svet jezer z okolico. Ker je kopanje v visokogorskih jezerih prepovedano, TNP nadzorna služba spremlja dogajanje na terenu. Njihovo delo med drugim vključuje informiranje in opozarjanje obiskovalcev, kršitve pa lahko tudi kaznujejo.
KOMENTARJI (186)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.