V odgovoru minister Kopač sporoča, da je slovenska stran z namenom čim prejšnje sporazumne rešitve vprašanj, ki izhajajo iz zahtevka, pripravljena na neposredne pogovore, in predlaga, da se določita datum in kraj pogovorov. V pismu je Kopač izrazil tudi svoje mnenje, da je treba urediti odnose za obdobje med hrvaško in slovensko ratifikacijo meddržavne pogodbe o NEK z novim meddržavnim sporazumom, ter prepričanje, da bosta obe strani prišli do zadovoljivih skupnih rešitev nerešenih vprašanj.
Kot je znano, je hrvaški minister za gospodarstvo Jurčić slovenskemu okoljskemu ministru sredi maja poslal zahtevo za mirno reševanje spora v okviru predarbitražnega postopka na podlagi energetske listine. Jurčić v zahtevi navaja, da bi Hrvaško elektrogospodarstvo (HEP) po meddržavni pogodbi o NEK moral začeti prevzemati električno energijo in razpolagati s polovico proizvodnih zmogljivosti NEK že 1. julija lani, ne pa 19. aprila letos, kot se je to dejansko zgodilo. Zato naj bi HEP utrpel škodo iz naslova stroškov kapitala in stroškov dodatno angažiranih dražjih virov. Zahteva pa ne upošteva vprašanja stroškov za razgradnjo NEK in radioaktivnih odpadkov ter iztrošenega goriva.
Minister Kopač je moral na zahtevo za nadomestilo škode zaradi nedobavljene električne energije odgovoriti v treh mesecih. Če tega ne bi storil, bi HEP v skladu z energetsko listino reševanje spora prenesel na Mednarodni center za reševanje investicijskih sporov v Washingtonu.
V HEP so škodo zaradi nedobavljene električne energije iz NEK za obdobje od 1. julija lani do 19. aprila letos, ko so jo spet začeli prevzemati, ocenili na 54 milijonov dolarjev. Na ministrstvu za okolje, prostor in energijo so omenjeni znesek takoj po prejemu ocenili kot pretiran in izračunan na nerealnih postavkah. Kot so pojasnili na ministrstvu, dopis, ki so ga poslali hrvaškemu ministru, ne vsebuje podrobnosti o reševanju spora, saj v dopisu minister Kopač zgolj poziva k pogovorom.
Bomo odkupili hrvaško polovico NEK-a?
Slovenija naj bi po napovedih okoljskega ministrstva tudi oblikovala ponudbo za odkup hrvaške polovice NEK. Na vprašanje, ali so to že naredili, pa so odgovorili: "Glede na to, da gre za gradivo, ki nosi oznako zaupno, v zvezi s tem vprašanjem lahko odgovorimo le, da o njem usklajevanja še niso zaključena."