Ali držijo trditve opozicije recimo, da niste legalizirali lovskega doma v bližini tega objekta, da gre za naglico pri rušenju, da gre za demonstracijo moči države in podobno...

Ta črna gradnja gospoda Stroja je precej stara. Leta 1999 je že imel pravnomočno inšpekcijsko odločbo, da mora odstraniti objekt. Vsa ta leta je uporabljal vse mogoče trike, da bi se temu izognil. Izvržba se je začela že v lanskem letu, preprečeval jo je na način, da je helikoptersko pristajališče zasedel s svojim helikopterjem, zmeraj je imel vse informacije vnaprej. Tja gor je zmeraj pripeljal množico ljudi, tudi v sredo, zato da bi varovali tisto območje in da bi skratka preprečili izvržbo. V sodelovanju inšpekcije in policije, ki v takih primerih zaščiti inšpekcijo, je tako danes prišlo do izvržbe. To se vleče že pet let, to ni nobena naglica, to je samo dosledno izvrševanje zakona. Kar pa se tiče očitkov, da je tam zraven menda neka lovska koča, je to koča, ki je po mojih podatkih že zelo stara. Pred leti so sicer nekaj prizidavali k njej, ampak za to je bilo po mojih informacijah pridobljeno gradbeno dovoljenje. Dejstvo pa je, da od leta 2003 dalje, ko velja nov zakon o urejanju prostora, t.i. razpršene gradnje, se pravi hišice, ki si jih kdo na črno zgradi sredi divjine, na vrhu Dobrče ali pa na vrhu Triglava, pod nobenim pogojem ni mogoče legalizirati. Gre pač za črno gradnjo, ki nima nobenih možnosti, da bi bila kadarkoli legalizirana, razen če bi posebej za to hišo spremenili zakon.
Torej tudi ta gradnja ni bila v postopku legalizacije?
Gospod Stroj si je želel to legalizirati, vendar nima nikakršne pravne osnove za to.
Ali to pomeni, da se bomo na tak način lotili vseh črnih gradenj?
Mi se lotevamo vseh črnih gradenj, samo ta teden smo jih podrli na Gorenjskem 23. In ta je samo ena od triindvajsetih. Na območju Triglavskega narodnega parka smo jih podrli deset. Morda to ni javnosti tako znano, ampak inšpekcija je izjemno učinkovita. V zadnjih dveh letih, odkar sem začel dosledno izvajati določbe zakona v zvezi s črnimi gradnjami, je padlo okrog 800 na črno zgrajenih objektov. Ko sem postal minister, sem podedoval 14.000 nerešenih spisov oziroma črnih gradenj. S postopki legalizacije, odstranjevanja ali pa so ljudje sami odstranili smo sedaj to številko znižali na 7000 in tu nihče ne more očitati kakšne nedoslednosti ali pa, da ene rušimo, druge pa ne.
Pa vendar ste dejali, ko je šlo za rušenje slovenskih vikendov na Hrvaškem, da je potrebno dati ljudem najprej možnost in šele nato zadeve sankcionirati...
Res je, in v Sloveniji so vsi to možnost imeli v letu 1992 in takrat se je dalo legalizirati celo take objekte, ki so bili sredi divjine, če so neki strokovni argumenti urbanistov, ki so to pregledovali, to omogočali in če so takratni občinski izvršni sveti to sprejeli. Ampak g. Stroj nikoli ni šel v ta postopek in nikoli ni imel nobenih možnosti, da bi to bilo legalizirano.
Koliko je stalo rušenje?
Tega ne vem, plačal pa bo g. Stroj sam.