Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da je tveganje za okužbo s koronavirusom tudi na globalni ravni visoko. V poročilu o razmerah glede virusa, objavljenem v nedeljo zvečer, so tako zapisali, da je tveganje "na Kitajskem zelo visoko, na regionalni in globalni ravni pa visoko". V opombi so dodali, da so v objavah v četrtek, petek in soboto narobe navajali, da je tveganje na globalni ravni zmerno. Tiskovna predstavnica WHO Fadela Chaib je pojasnila, da je šlo zgolj za napako v zapisu.
Posebni odbor WHO sicer v četrtek novega koronavirusa iz Kitajske ni razglasil za grožnjo svetovnemu javnemu zdravju. "Stvar je jasna. Na Kitajskem so izredne razmere, vendar (virus) še ni postal grožnja svetovnemu javnemu zdravju," je tedaj povedal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ta se sicer danes nahaja v Pekingu, kjer s kitajskimi oblastmi razpravlja o izbruhu koronavirusa.
Število smrtnih žrtev in okuženih strmo narašča
Zaradi okužbe s koronavirusom, ki se je prvič pojavil konec decembra lani v kitajskem večmilijonskem mestu Vuhan, je umrlo že 81 ljudi, potrdili so že skoraj 3000 primerov okužbe, na morebitno okužbo pa sumijo še pri 5794 osebah, 461 obolelih je v kritičnem stanju.
Koordinacijska skupina: najpomembnejša je prepoznava prvega primera
V zvezi s pojavom novega koronavirusa na Kitajskem se je na ministrstvu za zdravje sestala koordinacijska skupina za spremljanje in obvladovanje nalezljivih bolezni. V izjavi za javnost so po srečanju predstavniki zdravstvenega ministrstva in NIJZ poudarili predvsem, da situacijo spremljajo ter da so v stiku s preostalimi evropskimi državami ter organizacijo WHO v mrežah obveščanja. "Naši ukrepi na področju svetovanja potnikom in navodil zdravstvenim delavcem ter informiranja splošne javnosti so slovenski ukrepi primerljivi s tistimi v drugih evropskih državah," je dejala Mojca Gobec z ministrstva za zdravje. Zagotovila je, da so pripravljeni na morebiten pojav virusa v Sloveniji.
Na sestanku so pregledali razmere in predlagali ukrepe glede novega virusa iz Kitajske. "Zelo pomembno je, da smo pripravljeni, ker lahko pričakujemo uvožene primere," je še opozorila.
Kot je pojasnila, je najbolj pomembno, da zdravstveni sistem takšne primere ujame in zmanjša tveganja za nadaljnje okužbe na minimum. Zdravstveni delavci so sicer že obveščeni o tem, kako morajo ravnati v primeru pojava suma okužbe z virusom, je potrdila predstojnica ljubljanske klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Tatjana Lejko Zupanc.
V prihodnjih dneh bo Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) tudi vzpostavil telefonsko številko, kjer bodo odgovarjali na vprašanja o virusu, redno bo tudi osveževal spletno stran.
Maja Sočan z NIJZ je še poudarila, da je v okviru ukrepov pomembna tudi splošna higiena, predvsem higiena rok in skrb za svoje zdravje.
Glede potovanj na Kitajsko pa je ocenila, da jih je sicer bolje preložiti, če to ni res nujno, a je to odvisno od vsakega posameznika. "Potovanja na Kitajsko spremljajo številne negotovosti, pomanjkanje podatkov, prometne povezave so otežene. Vemo, da zmanjkuje mask," je povedala.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.