Konzorcij NVO Slovenije, ki združuje številne nevladne organizacije, ki se trudijo pomagati prizadetim v poplavah, je do sedaj zbral in na ogrožena območja BiH tudi uspešno dostavil že preko 120 ton materialne humanitarne pomoči.
Prvo pomoč so dostavili že v ponedeljek, 19. maja, v Doboj, Maglaj in Tuzlo. Število zbirališč se je nato zelo povečalo, prav tako število tovornjakov pomoči. Samo danes so v BiH poslali skupno 27 ton pomoči.
Emina Hadžić, predstavnica Zavoda Krog, je na tiskovni konferenci povedala, da je namen konzorcija boljša organizacija in komunikacija s prizadetimi. "Imamo informacije iz prve roke. Tako zagotovimo, da je humanitarna pomoč pravilno razporejena. A ta pomoč ni dovolj, potrebno bo veliko dela, potrebno bo na novo zgraditi Bosno in njeno družbo," pravi. Dodaja, da so veseli odziva ljudi in tudi podjetij, ki jih kličejo iz dneva v dan in nudijo pomoč ter blago. Kot pravi, je ta trenutek poleg hrane in vode potrebna tudi delovna oprema.
Dalila Velić iz društva Liljan je dejala, da se resnično trudijo, da gre z vsakim kombijem nekdo od njih. "Ženske smo se odločile, da se tudi same v torek odpravimo v BiH na najbolj kritična območja. Pomagat gremo mamam in otrokom," je dejala in postregla s podatkom, da je v Doboju porodnišnica še vedno poplavljena, v neki drugi stavbi pa je nastanjenih okoli 150 otrok in mater. Apelirajo na podjetja, da jim donirajo igrače, dude, stekleničke, plenice in vse ostale stvari za otroke.
Opozorila je še na to, da bo v petek in soboto pred Športno dvorano Kodeljevo v Ljubljani v času Svetovnega nogometnega prvenstva BiH diaspore, potekala akcija zbiranja materialne humanitarne pomoči v BiH.
Azra Popović, predstavnica bosanskega veleposlaništva, je dejala, da se sicer stanje na terenu počasi izboljšuje, a da so ljudje močno prizadeti. Kot pravi, so na veleposlaništvu telefonske linije odprte 24 ur na dan, za vsa vprašanja pa so na voljo na številki (01) 2343 250. "Najprej zahvala vladi, ker se je Slovenija odzvala kot ena od prvih držav. Nato hvala ljudem, ki so pokazali svoje srce," je dejala. "Iskrena hvala vsem dobrim ljudem, gasilcem, posadki helikopterja, ki je še v BiH. Pokazali ste, da ste dobri ljudje. Ljudje z najvišjimi vrednotami. Od srca hvala za vse," je dejala.
Kot pravi, je največ vprašanj v zvezi z načini, na katere je mogoče pomoč pripeljati v BiH. Postopki za varen prehod so naslednji: Najbolje je, da se ljudje najprej obrnejo na humanitarne organizacije, te so dolžne zagotoviti potrdilo, izjavo in deklaracijo humanitarne organizacij, ki pošilja in prejema pomoč s specifikacijo blaga, ki se vozi. Po pridobitvi potrdila je potrebna pravočasna najava prihoda vozila na mejni prehod, pri čemer najavo pošlje humanitarna organizacija, ki sprejema blago v BiH ali Veleposlaništvo BiH v Ljubljani. Na mejnem prehodu je potrebno urediti vlogo za oprostitev plačila carine. Za vse, kar zahteva fitosanitarni in veterinarski pregled, so predpisani posebni postopki, ki zahtevajo posebno vlogo za oprostitev plačila carine.
Konzorcij se zahvaljuje vsem posameznikom, podjetjem, ostalim institucijam in organizacijam, ki donirajo materialno pomoč in prispevke, ter vsem prostovoljcem, ki dan in noč delajo in pomagajo razvrščati ter pakirati. Zahvala gre tudi voznikom in prostovoljcem, ki neutrudno vozijo in pomagajo na terenu pri delitvi materialne humanitarne pomoči na ogrožena območja v BiH. "Solidarnost ne pozna meja in vedno je pravi čas, da se pomaga ljudem v stiski!" pravijo.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.