Sodelovanje znotraj koalicije je takšno, kot je bilo predvideno ob podpisu koalicijskega sporazuma, je na novinarski konferenci po stotih dneh vlade dejal vodja PS SD Bojan Kontič. S strani opozicije, še najmanj poslanske skupine SDS, Kontič ni pričakoval pohval, je pa pričakoval več objektivnosti.
Opozicija po mnenju Kontiča navzven ustvarja vtis o dobronamernosti in sodelovanju v teh kriznih časih, ponuja predloge rešitev, hkrati pa opozarja na nesposobnost vlade. Predlogi, ki jih ponuja, so po njegovih besedah proračunsko nesprejemljivi, "gre za populizem, ceneno demagogijo".
Podpredsednik DZ Miran Potrč je ugotavljal, da je namen opozicije zagotoviti, da "dominirajo teme, ki jih sama forsira, namesto da bi, kot dejansko obljublja, izražala pripravljenost, da skupaj s koalicijo sodeluje pri uresničevanju glavnih nalog," med katerimi je omenil reševanje finančne in gospodarske krize.
Poleg zahteve, da mora odbor DZ za zunanjo politiko ali DZ obravnavati delovanje Iva Vajgla, je Potrč med takimi temami opozicije omenil še vprašanje izbrisanih. "Kot znamo razbrati iz delovanja največje opozicijske stranke, bomo naslednjega pol leta na vsaki seji DZ imeli s tem ali drugim naslovom enako temo, tj. politiziranje problema izdajanja odločb izbrisanim, " je med drugim ugotavljal. To je po njegovo sramotno.
Tudi namestnica vodje poslanske skupine SD Melita Župevc je prepričana, da "opozicija pri vsakodnevnem plazu kritik žal ni vedno verodostojna". Načelno pristaja na soglasje, a prav v DZ vsakodnevno išče nesoglasje, med drugim s postavljanjem "ultimatov, ki so postali že običajen način političnega delovanja v tem DZ".
Najmanj verodostojna je po njeni oceni kritika glede kadrovanja. "Prav je, da so vzpostavili kadrovski števec, kajti ravno na tem števcu se vidi, da je sedanji premier Borut Pahor s svojimi obljubami mislil resno in da jih izpolnjuje," je poudarila poslanka.
Največja opozicijska stranka je po oceni Župevčeve pokazala nenačelnost tudi v zvezi s področjem zunanje politike. "Skrbi jo mednarodni ugled države in ta ista stranka je v tem državnem zboru grobo zlorabila proceduro, postavila svoj lasten interes pred interese te države, na katere se sklicujejo".
Samo Bevk, prav tako namestnik vodje poslanske skupine SD, pa je ocenil, da vlada dela dobro, so pa zaradi razmer primerjave s prejšnjimi vladami skoraj nemogoče.
Tanko: SD naj se raje ukvarja sama s sabo
V poslanski skupini SDS "smo kar počaščeni, ker je največja koalicijska stranka ključni poudarek na novinarski konferenci ob stotih dneh vlade posvetila prav poslanski skupini SDS", se je vodja omenjene poslanske skupine Jože Tanko odzval na današnjo novinarsko konferenco poslanske skupine SD.
Največji vladni stranki predlaga, da se namesto s SDS ukvarja bolj sama s sabo in svojimi rešitvami ter naj se bolj "zazre sama vase in na osnovi tega tudi ugotovi, kje so tiste šibke točke, ki so tej koaliciji v tako kratkem času načele dobro javnomnenjsko podporo".
Na očitke je vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko odgovoril, da so bila njihova dosedanja ravnanja konstruktivna. Po njegovih besedah je koalicija tista, ki v glavnem "lansira" teme in je lansirala tudi temo o t.i. izbrisanih.
Tanko je poudaril, da je koalicija tista, ki določa vsebino dela, vlada oz. koalicija je tudi večinski predlagatelj zakonov in aktov. Koalicija določa tempo, lansira teme v DZ, je pa tudi tista, "ki se je dolžna pravočasno odzivati in predlagati ukrepe," je dejal Tanko.
"Mislim, da je naša poslanska skupina dokazala, da je konkurenčen partner. Na področju gospodarskih ukrepov smo predlagali toliko ukrepov, toliko predlogov zakonov kot vladna koalicija," je še povedal.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.