Vlada se je na današnji nepričakovani seji seznanila z osnutkom nacionalnega reformnega programa 2013–2014, ki ga morajo države članice predložiti Evropski komisiji.
Nacionalni reformni program je v teh časih, ko se je Slovenija znašla v vrtincu špekulacij tujih medijev in finančnih trgov, da bi utegnila biti naslednja članica evrskega območja v vrsti za mednarodno pomoč, skupaj s programom stabilnosti ključen za oblikovanje jasnega sporočila, da je sposobna Slovenija sama rešiti svoje nakopičene težave.
Vendar pa konkretni ukrepi ostajajo neznanka. Uradno se ve le, da se tičejo reševanja javnofinačnih razmer, reševanja problema bank, privatizacije oz. umika države iz gospodarstva ter zagona gospodarstva in reševanja prezadolženosti podjetij.
Višji DDV, davek na nepremičnine, črpanje denarja iz davčnih oaz ...
Kljub temu, so poročali v oddaji 24UR, je nekaj podrobnosti pricurljalo v javnost. Kot kaže, za zdaj ostaja možnost dviga davka na dodano vrednost (DDV), in sicer za dve odstotni točki, v igri je tudi davek na nepremičnine.
Pri polnjenju državne blagajne vlada razmišlja tudi o amnestiji na denar v t. i. davčnih oazah. Torej, vlada razmišlja, da bi denar, ki je v tujini pristal netransparentno, dodatno obdavčili in ga vrnili v državni proračun, so poročali.
Kljub različnim pogledom v koaliciji postaja neizogibna tudi prodaja državnega premoženja. V igri so Telekom, morda Petrol in NKBM. S prodajo bi od kupca terjali, da zadrži vsa delavna mesta, denar od prodaje pa naj bi se stekal v dobra podjetja.
Kot vse kaže, tudi pokojnine ne bodo povsem nedotakljive. Zarezali naj bi predvsem v dodatke, najnižje pokojnine naj bi pustili pri miru. 100 milijonov evrov pa bi vlada privarčevala v javnem sektorju.
O ukrepih za izhod iz krize tudi na vrhu koalicije
Vrh koalicijskih strank se je sinoči pogovarjal o konkretnih ukrepih za reševanje težav naše države, a po sestanku udeleženci teh ukrepov niso želeli razkriti.
Kot je po srečanju pojasnil predsednik DL Gregor Virant, so se pogovarjali o ukrepih za reševanje javnofinačnih razmer, za reševanje problema bank, o ukrepih za privatizacijo oz. umik države iz gospodarstva, pa tudi o ukrepih za zagon gospodarstva in reševanje prezadolženosti podjetij. "Vsi ti ukrepi bodo zapisani v dokumente, zlasti v program reform in program stabilizacije. Ko bodo ti dokumenti na mizi, bodo predstavljeni tudi javnosti, do takrat pa o konkretnih ukrepih ne bomo govorili," je poudaril. Po njegovih besedah se bo "vse to zgodilo v tednu med 6. in 10. majem".
"Lahko povem, da bo v tistem tednu zagotovo v ustavo zapisano fiskalno pravilo in da bo do takrat sprejeta tudi sprememba referendumske ureditve," je dejal in dodal, da je to trden dogovor v koaliciji. "Mislim, da imamo tudi zadostno dvotretjinsko večino, da to spravimo skozi," je poudaril.
Glede vpisa fiskalnega pravila v ustavo je pojasnil, da je stvar dogovora, ali se bo uveljavilo leta 2015. "Ministrstvo za finance pripravlja konkretne izračune, kaj bi pomenila letnica 2015 ob sedanji formuli, potem se bomo pa vsi skupaj odločili, ali to realiziramo do leta 2015 ali do 2017," je po večurnem sestanku koalicije še dodal Virant.
KOMENTARJI (1005)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.