Na svoji Facebook strani je Društvo za zaščito konjev zapisalo, da naslednji dan dobijo "velikonočno darilo". V mislih so imeli konja, ki naj bi ga urgentno inšpekcijsko odvzeli in predali društvu. Ko so prišli do hleva, pa jih je tam pričakala grozljivka – v svoji izjavi so zapisali, da slike govorijo same zase. Opozarjamo – fotografije so zelo nazorne.
Preden so konja rešili iz hleva, so ga morali izkopati iz gnoja, ki je po besedah društva segal natančno 1,20 metrov visoko. Konja žal ni bilo mogoče rešiti, saj po odstranitvi iz hleva ni mogel več stati. Kljub naporom društva, da bi ga spravili na prikolico in odpeljali, se je ulegel in ni več vstal. Po nalogu inšpekcije so ga uspavali.
Še večja groza je društvo pričakala v hlevu, polnem bikov. Ti so stali v svojih iztrebkih in urinu, ki jim je segal do trebuha, "gnili pri živem telesu", kot so zapisali v društvu. Smrad je bil neznosen, še pričajo.
"Sram me je, da sem človek. Sram je lahko sosede okoli, ki so vedeli, kaj se dogaja, pa niso prijavili. Največja sramota pa leti na veterinarje, tiste ljudi, ki vedo, kaj se po hlevih dogaja, pa niti po svoji uradni dolžnosti, niso prijavili tako hudega trpljenja in zanemarjanja," so v pretresljivi izjavi še zapisali.
V objavi so tudi pozvali ljudi, ki vidijo, ki vedo, da o tem obvestijo društvo, ki lahko te stvari prijavi naprej in poskusi rešiti živali.
Tako grozljivega primera ni bilo že desetletje
Prijavo, da so živali v grozljivem stanju, je veterinarska inšpekcija prejela včeraj popoldne, danes dopoldne pa so skupaj s policijo odšli v Krtino na kmetijo, kjer so se soočili z že opisanimi nevzdržnimi razmerami.
Danuša Štiglic, veterinarska inšpektorica, in Natalija Nedeljko iz Društva za zaščito konj, sta bili prisotni pri odvzemu živali. Kot gostji sta o tej izkušnji spregovorili v 24UR Zvečer.
Nedeljkova iz Društva za zaščito konj je povedala, da na tako težkem odvzemu oziroma reševanju živali že več let ni bila: "Nazadnje sem nekaj podobnega videla pred desetimi leti, ko smo iz podobnih razmer reševali kobilo z žrebičko. Tole, danes, je spet en grozljiv primer po desetih letih." Povedala je, da so biki dobesedno gnili pri živem telesu, neznosno pa so trpeli tudi zato, ker so bili privezani na kratki vrvi in se niso mogli premakniti. Preden so lahko rešili konja, pa so morali odstraniti vrate in odmetati 1,20 m gnoja, da bi ustvarili klančino, po kateri so konja lahko spravili iz hleva na svetlo. "Ta konj žal ni imel več možnosti za življenje," je povedala Nedeljkova o konju, ki ga je bilo treba zaradi posledic teh razmer uspavati.
Danuša Štiglic, veterinarska inšpektorica, je bila tista, ki je dala nalog za uspavanje konja. Zakaj mu ni bilo več pomoči? "Zaradi zelo hudega zdravstvenega stanja," odgovarja ob sliki konja in doda: "Ta kopita so zaradi stanja v tako vlažnem stanju dobesedno razpadla. Ostala je ena sama gmota. Prisoten je bil tudi veterinar, ki je ocenil, da gre po vsej verjetnosti za hud laminitis." Konj ni mogel več stati na nogah, zato ni bilo druge možnosti, kot da konja uspavajo.
Prvi ogled so opravili že na dan, ko so dobili prijavo, pozno popoldne. Vedeli so, da bo šlo za zahteven odvzem, zato so potrebovali čas, da se organizirajo in pripravijo za naslednje jutro. Ugotoviti so morali tudi, kam bodo te živali namestili, kdo bo odkupil teh šest bikov – odkup namreč določa zakon. Tja so se odpravili s policijo, veterinarjem, v Krtino pa so prišli tudi prevozniki, ki so odpeljali šest bikov. Načrtovali so seveda, da bodo rešili tudi konja, zato so tja poklicali tudi Društvo za zaščito konj, a žal, ni šlo.
'Ljudje morajo razumeti, da so to živa bitja'
Nedeljkova pravi, da je razočarana nad ljudmi, saj so vedeli, kaj se dogaja, tudi po objavi na Facebooku jih je mnogo vedelo, za koga gre. "Še posebej sem razočarana nad veterinarji, ki dnevno hodijo po kmetijah, in vem, da so tudi na tej kmetiji morali biti, a niso ukrepali," pravi Nedeljkova, ki je prepričana, da bi veterinar, ki prvi vidi, kaj se dogaja, moral biti tisti, ki tudi ukrepa. Razočarana je tudi nad lastnikom, za katerega pravi, da ima vse drugo urejeno, v hlevu pa pekel na zemlji.
Kaj o veterinarjih pravi Štigličeva? "Žalostna sem. Uprava za varno prehrano ima več preventivnih akcij na kmetijah, in tam veterinarji so prisotni, zavezuje jih tudi kodeks, k skrbi za zdravje živali, pa niso ukrepali." Veterinarji so tukaj popolnoma zatajili, potrdi Štigličeva.
Nedeljkova pravi, da se društva trudijo predvsem, da bi ozaveščala ljudi, jih pripravila k temu, da prijavijo, kar vidijo. V zadnjih letih je nastalo tudi več društev za zaščito rejnih živali. "Ljudje morajo razumeti, da so tudi to živa bitja, ne pa nek pleh, motor, ki ga lahko imaš in pustiš tam, pa ni važno, ali dež pada ali ne pada, ali je lačen ali je žejen. To je živo bitje, ki ima dušo in srce," zaključi Nedeljkova iz Društvo za zaščito konj.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.