Današnji kongres in združitev strank je prinesel tudi zaključek članstva SMC v zavezništvu evropskih liberalnih strank Alde. Po statutu Alde namreč ob ukinitvi stranke ali njeni združitvi z drugo stranjo njeno članstvo avtomatično preneha. SMC se je z današnjim dnem ukinila, premoženje pa prenesla na novoustanovljeno stranko Konkretno. Stranki SMC je tako uspelo tisto, kar ni uspelo SAB, ki je pred mesecem dni predlagala Alde naj izključi Počivalškovo stranko iz svoje evropske politične družine.
Na združitvenem kongresu, ki je zaradi epidemioloških razmer deloma potekal digitalno, bodo delegati sprejeli statut nove stranke, potrjevali njen program in nenazadnje predstavili njeno grafično podobo. Novi stranki bodo nadeli ime Konkretno, kar bodo danes tudi uradno potrdili v Celju.
Mesto predsednika stranke bo torej po pričakovanjih zasedel zdajšnji predsednik Stranke modernega centra (SMC) Zdravko Počivalšek, ki je tudi edini kandidat za predsednika nove stranke, Kovšci pa naj bi pripadla funkcija podpredsednika. V svet stranke bodo člane imenovali sorazmerno iz vrst obeh strank. Tako bo predvidoma dve tretjini članov prispevala SMC, eno tretjino pa GAS, je pojasnil Alojz Kovšca.
Pred začetkom združitvenega kongresa strank mora z združitvijo soglašati še kongres SMC. Na septembrskem kongresu v Celju so delegati predsedniku stranke sicer podelili mandat za dogovor o združevanju, povezovanju in sodelovanju s sorodnimi strankami. Uradno pa bodo konkretni dogovor o združitvi z GAS potrdili danes, tik pred začetkom združitvenega kongresa.
Delegati GAS so medtem združitev že podprli na kongresu v začetku novembra, ob tem pa so določili tudi skupino, ki bo operativno sodelovala pri usklajevanju med strankama in sprejeli programsko resolucijo. Po besedah Kovšce je sicer nekaj članov ob odločitvi za združitev s SMC stranko zapustilo, a se je včlanilo več novih, ki v tem vidijo novo priložnost za zastopanje gospodarskih interesov v državnem zboru, širi pa se tudi njihova lokalna mreža.
V izjavi za medije ob koncu kongresa je Počivalšek poudaril, da so z današnjim dnem postavili "temelje za novo politično zgodbo, ki bo na naslednjih volitvah igrala konkretno pomembno vlogo". V stranki namreč ocenjujejo, da je čas za povezovanje, sodelovanje in za pogled naprej. Kot je še poudaril, sam verjame, da je čas za "konkretne politike, konkretne ukrepe in konkretno zgodbo, ki bo Slovenijo v bodoče pripeljala na vrh svetovne verige vrednosti."
Kakšne so programske prioritete stranke?
Med programskimi prioritetami v Konkretno napovedujejo prizadevanja za zeleni in digitalni prehod slovenskega gospodarstva in celotne države, ki ga nameravajo tudi subvencionirati. Hkrati napovedujejo izvedbo reforme energetskega sektorja s prehodom iz uporabe fosilnih na obnovljive vire energije. Zagovarjali bodo zapiranje Termoelektrarne Šoštanj do leta 2038.
Napovedujejo nadaljevanje debirokratizacije, saj ocenjujejo, da administrativne ovire upočasnjujejo razvoj Slovenije na vseh ravneh. Stremeli bodo k projektom, ki bodo državljanom olajšali pridobivanje dokumentov, soglasij in dovoljenj, med njimi navajajo uvedbo e-identitete, ki bi na enem mestu združevala vse podatke. Ena ključnih programskih prioritet je tudi digitalizacija upravljanja s prostorom.
Prizadevali si bodo za enakomeren razvoj vseh regij. "Naša programska prioriteta je, da bodo mladi v domačem kraju imeli možnost bivati, hoditi v službo ali samostojno opravljati svojo dejavnost," obljubljajo. Zato se bodo zavzemali za policentrični razvoj Slovenije in ustrezne vzpodbude, da se mladi ne bodo izseljevali in priložnosti iskali zgolj v mestih. Ob tem poudarjajo tudi pomembnost dostopnosti stanovanj za mlade.
V programu stranke poudarjajo še, da je predhodnim vladam v zadnjih dveh desetletjih spodletelo pri izvajanju stanovanjske politike. Za njeno reševanje v stranki tako med drugim napovedujejo višje stanovanjske subvencije za mlade, intenzivno gradnjo državnih stanovanj manjših površin za reševanje začetnih stanovanjskih potreb mladih, ugodne stanovanjske kredite s poroštvom države, subvencionirane kreditne obrestne mere za obnovo obstoječih stanovanj ter povečanje proračunskih sredstev za izvajanje stanovanjske politike.
V stranki se bodo, kot napovedujejo v programu, zavzemali tudi za reševanje demografske politike. Kot poudarjajo, izzivi sodobne družbe terjajo celovito demografsko politiko, ki "zagotavlja pogoje za kakovostno življenje naših državljanov, ki bo omogočila odgovoren družbeni in gospodarski razvoj, ohranjala socialno stabilnost, višala standard življenja ter krepila in razvijala našo kulturo in slovenski način življenja".
Kot pomembno v stranki Konkretno ocenjujejo tudi koriščenje strateških potencialov Slovenije. Prepričani so, da se bo država v prihodnjih letih na področju gospodarstva soočala s številnimi izzivi, zato se bo ključno usmeriti v panoge, v katerih lahko Slovenija doseže višjo dodano vrednost. Med strateške potenciale Slovenije v stranki tako uvrščajo geostrateško lego, ki Sloveniji omogoča, da se razvije v logistično platformo za srednjo Evropo, pridelavo in predelavo konoplje za medicinske namene ter les kot ključno strateško surovino.
Kandidatna lista po opravljenih pogovorih o morebitnem sodelovanju z drugimi strankami
Kandidatne liste za državnozborske volitve na tokratnem kongresu stranka še ne bo potrjevala. Kot so pojasnili v SMC, bodo končno listo kandidatov sestavili po opravljenih pogovorih o morebitnem sodelovanju z gibanjem Povežimo Slovenijo, v katerem že sodeluje nekaj list, posameznikov in strank, med drugim SLS, Nova ljudska stranka in Zeleni Slovenije.
Kovšca pa poudarja, da bodo na listi stranke za državnozborske volitve kandidirali posamezniki, ki bodo izkazali pripravljenost za takšno delovanje v stranki, hkrati pa uživajo močno podporo v volilnem okraju, v katerem bodo kandidirali. Kot poudarja, bo pri evidentiranju kandidatov najpomembnejše vodilo kakovost, saj ne želijo zgolj zmagati na volitvah, ampak je cilj stranke "peljati proaktivno gospodarsko-izobraževalno-fiskalno politiko", ki bo Sloveniji omogočila razvoj.
Če bo nova stranka po volitvah dosegla zadosten rezultat za prestop parlamentarnega praga, so po besedah Kovšce pripravljeni na sodelovanje z vsemi, a ob tem napoveduje, da se bodo podrobno seznanili s programi strank, predvsem v delu, ki se nanaša na obremenitev gospodarstva.
Kot je še poudaril Kovšca, bodo pri odločanjih za sodelovanje previdni, saj želijo ohraniti zagon, ki ga ima gospodarstvo, še naprej pa se bodo zavzemali tudi za odstranjevanje administrativnih ovir in nesmiselnih regulativ, zaradi katerih slovensko gospodarstvo na trgu ni v zadostni meri konkurenčno.
Javnomnenjska podpora strank SMC in GAS je sicer trenutno precej nizka. SMC, ki je, tedaj še pod vodstvom Mira Cerarja, zmagala na volitvah leta 2014 in se nato leta 2018 z nekaj manj kot 10-odstotno podporo in desetimi poslanci uvrstila na četrto mesto, se pod vodstvom Počivalška že mesece ne more pobrati z dna javnomnenjskih lestvic. Medtem pa ankete zunajparlamentarne stranke GAS te bolj ali manj sploh ne zaznajo.
KOMENTARJI (1028)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.