Delegati na kongresu Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) v Portorožu so se strinjali z dogovorjenimi izboljšanji plač v vzgoji in izobraževanju ter priporočili, da se o parafiranem dogovoru izpelje posamično glasovanje celotnega članstva.
Glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, ki je delegatom predstavil dogovor z vlado, je sicer opozoril na netočnosti, ki so se v medijih pojavile v zvezi z izjavami glavnega vladnega pogajalca Petra Pogačarja. Če bo do parafe sporazuma prišlo, bo namreč stavka zgolj prestavljena, ne pa tudi odpovedana. Do odpovedi stavke pa bo prišlo šele, ko bodo dogovor dokončno podpisali.
Štrukelj je tudi predlagal delegatom, da se o dogovoru z vladno stranjo opredeli celotno članstvo sindikata, saj da gre za "priložnost, da pokažemo izjemno stopnjo demokratičnosti".
Kaj so dosegli šolniki?
Dogovor, ki je po Štrukljevih besedah za celoten javni sektor težak okoli 300, za področje vzgoje in izobraževanja pa okoli 116 milijonov evrov na letni ravni, predvideva splošno zvišanje plač vseh zaposlenih v javnem sektorju do vključno 26. plačnega razreda za en dodatni razred, nad 26. plačnim razredom do vključno univerzitetne stopnje izobrazbe za dva plačna razreda ter za tiste z osmo in deveto stopnjo izobrazbe (z znanstvenim magisterijem, doktoratom in specializacijo) za tri plačne razrede.
Pri datumu izplačil niso uspeli z vsemi zahtevami in tako predstavlja kompromis, je pojasnil glavni tajnik Sviza. Izplačila bodo tako potekala v treh tranšah.
Prva tranša za dvig za en plačni razred, torej za vse zaposlene, bo izplačana s 1. januarjem 2019, druga tranša za tiste, ki se jim bodo plače dvignile za dva plačna razreda, bo izplačana 1. novembra 2019, tretja tranša, ki zadeva manjši del zaposlenih, pa 1. septembra 2020.
Dogovor predvideva še oblikovanje novega delovnega mesta učitelj razrednik, ki je za en plačni razred višje glede na učitelja, ter dodaten dvig za karierno napredovanje oziroma nazive za en plačni razred.
Prav tako so uspeli izpogajati izplačilo razlike med minimalnim regresom do višine 1050 evrov za zaposlene z minimalno plačo, kar znese dobrih 200 evrov in bo izplačano še letos. Poleg tega se ministrstvo za izobraževanje strinja glede začetka prenove sistema napredovanj, pri čemer bo upoštevalo priporočila iz bele knjige.
Kot je navedel Štrukelj, so se dogovorili tudi, da odpravijo nedopustne razlike pri plačilu raziskovalcev, ki so zaostajali za primerljivimi delovnimi mesti asistentov na univerzah.
Štruklja brez glasu proti potrdili za nov mandat v vodstvu Sviza
V nadaljevanju kongresa so delegati izvedli volitve za nadzorni odbor, statutarno komisijo ter glavnega tajnika za prihodnje štiriletno obdobje.
Na ta položaj so znova izvolili Branimirja Štruklja, ki je bil tudi edini kandidat za to funkcijo. Od 175 oddanih glasovnic je 174 delegatov glasovalo za Štruklja, ena glasovnica pa je bila neveljavna.
Štrukelj je glavni tajnik sindikata že 22 let. Na portoroški kongres je bilo sicer vabljenih 188 delegatk in delegatov iz vse Slovenije. V okviru kongresa so izvolili še člane komisije za statutarna vprašanja in nadzornega odbora.
Sviz je danes s skoraj 38.000 člani najštevilčnejši sindikat v državi, je že v ponedeljek omenil Štrukelj.
Na dvodnevnem kongresu, ki se je začel v ponedeljek, so med drugim obravnavali programske usmeritve glavnega odbora Sviza do leta 2022. Med njimi so povečanje deleža javnih sredstev za financiranje vzgoje in izobraževanja, znanosti in kulture, sprememba zakona o minimalni plači, boj proti poslabšanju dela redno zaposlenih ter proti prekarnim oblikam zaposlovanja, čim prejšnji sprejem novele zakona o raziskovalni dejavnosti, s katero naj se zagotovi en odstotek BDP za raziskovalno dejavnost, ter zakonske spremembe, ki bodo večjemu številu strokovnih delavcev omogočile, da do konca kariere napredujejo v višje in najvišje nazive.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.