Ministri so se ozrli nazaj in pogledali naprej
Najprej so prisotne na kongresu, ki se ga udeležilo 328 delegatov, nagovorili člani ministrske ekipe iz vrst NSi. Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj, ki je hkrati tudi podpredsednik stranke, je poudaril, da je "obdan z ekipo 007, z ekipo za nemogoče misije". Spomnil je na zahteven boj z epidemijo v domovih za starejše in na to, kako so z ukrepi, kot sta čakanje na delo doma in skrajšan delovni čas, po njegovih besedah ohranili 300.00 delovnih mest. Kot cilj stranke je izpostavil uspešno zaključiti ta mandat in iti na volitve po novega.
Infrastrukturni minister Jernej Vrtovec je spomnil, da so odgovornost za vodenje države sprejeli v najtežjih časih. Ukvarjanje z ukrepi pa vseeno ni zatrlo ambicij in ciljev, je zatrdil. Skoraj ni občine, kjer ne bi v tem letu obnavljali ali gradili, je dodal. Izpostavil je tudi gradnjo tretje razvojne osi, drugega tira in železniškega omrežja, na primer proge do brniškega letališča, ter uvedbo e-vinjet. Poudaril je, da jih ključni izzivi čakajo tudi na področju energetike, poleg obnovljivih virov je opozoril na pomen dodatnega vlaganja v sončno, vetrno in hidroenergijo.
Ministra za digitalno preobrazbo Marka Borisa Andrijaniča veseli, da je digitalizacija letos dobila nov zagon. Spomnil je na cilj, da Slovenija do konca desetletja želi postati ena izmed petih najbolj digitalno naprednih držav v Evropi. Letos je s 16. napredovala na 13. mesto. Med prihodnjimi projekti je naštel odpiranje bančnega računa preko kriptoidentifikacije, avtomatsko podnaslavljanje za gluhe in naglušne, virtualno upravno okence, razvojno-gospodarsko predstavništvo v Silicijevi dolini, inštitut za umetno inteligenco, center za pomoč pri vračanju slovenskih strokovnjakov v domovino, digitalni bon za vseživljenjsko učenje digitalnih veščin.

Horvat: Nas prepiri ne zanimajo
Tudi vodja poslanske skupine stranke v DZ-ju Jožef Horvat je spomnil na izzive, ki jih prinaša koronavirusna kriza. Dejal je, da Slovenija za dosedanje predsedovanje na evropski ravni dobiva odlične ocene, obregnil pa se je ob domačo opozicijo. Pohvalil je proračunske dokumente, primanjkljaj pa, da se z leti zmanjšuje in tudi Slovenija se je zadolževala podpovprečno, je zatrdil.
Dejal je, da jih kultura razprave v DZ-ju resnično skrbi, a dodal, da njih prepiri ne zanimajo. Prepričan je, da smo priča razmahu dekadence levega liberalizma, čemur pa se po njegovih besedah lahko zoperstavi le konservativizem oziroma krščanska demokracija.
Novakova: NSi mora odločno povedati, kadar demokracija v Sloveniji ne gre v pravo smer
Poslanka Evropskega parlamenta Ljudmila Novak je dejala, da je razgreto ozračje v državi tudi posledica covida-19. Zatrdila je, da se je EU potrudila, da bi države članice čim prej dobile sredstva za okrevanje, pa tudi cepiva. Spomnila je, da je osrednja tema evropskih politik zeleni dogovor. Želijo nameniti več sredstev za promet in kmetijstvo, ki bosta manj onesnaževala. Pod udarom so tudi evropske meje, je spomnila na dogajanje med Poljsko in Belorusijo. Veseli jo, da se razmere v Evropski ljudski stranki (EPP) umirjajo, pred vrati pa je tudi izbiranje novega predsednika Evropskega parlamenta. Prepričana je, da Slovenija Evropski uniji predseduje uspešno. "Seveda vas bo zanimalo, zakaj se o Sloveniji v Evropskem parlamentu govori negativno. Žal moram reči, da so nekateri najvišji predstavniki države dali sami povod za to, bom rekla ... z nekaterimi ne ravno pravimi odločitvami. Seveda, kaj je boljšega za opozicijo kot to, da ima neko dobro kost za glodanje? Na žalost to škoduje našemu ugledu, podobi Slovenije v svetu," je poudarila.
Od stranke NSi pričakuje, da odločno pove, kadar so kršene človekove pravice, vladavina prava, kadar demokracija v Sloveniji ne gre v pravo smer: "Tukaj so oči državljanov Slovenije uprte prav v Novo Slovenijo in tukaj moramo narediti še korak naprej," je poudarila.
Tonin: NSi ne bo razbijala vlade pred volitvami
Predsednik stranke NSi, ki je hkrati tudi podpredsednik vlade in obrambni minister, Matej Tonin, je uvodoma znova poudaril pomen cepljenja v boju s covidom-19. Izpostavil je, da je treba vsaj za nekaj tednov pozabiti na vse razlike in zamere, kar smo Slovenci že preteklosti pokazali, da znamo. "NSi je in bo glasnik dialoga, sodelovanja in strpnosti v slovenskem političnem prostoru," je zatrdil. Dejal je, da je vladajočim uspelo gospodarske kazalce obrniti navzgor, Slovenija pa je ta teden dosegla rekordno visoko zaposlenost. Dejal je, da jim največkrat očitajo Slovensko tiskovno agencijo, delegirane tožilce in politično kadrovanje. Kot pravi, sta prvi dve vprašanji končno rešeni, očitke glede političnega kadrovanja pa je zavrnil kot neutemeljene in pogosto tudi zlonamerne. Izpostavil je izboljšanje položaja Slovenske vojske ter prenovo sistema zaščite in reševanja, prostovoljni gasilci pa bodo prihodnje leto denimo upravičeni do dohodninske olajšave.
Dejal je, da v vladi vztrajajo zato, ker lahko delajo in stvari premikajo naprej, NSi pa da ne bo razbijala vlade nekaj mesecev pred volitvami, čeprav so v njej tudi težave: "V katerem zakonu jih pa ni?" se je vprašal in dodal, da ko pride nesporazumov, v koaliciji "ne postavljajo ultimatov, ampak iščejo rešitve".
Kot pravi, je slovenski javni dolg pod evropskim povprečjem, čudi pa ga, kako bi siceršnji zagovorniki velikodušnosti državnih pomoči danes ljudem raje dali manj kot več. Strankarski program, ki ga predstavljajo danes, pa je poimenoval vladni program. NSi bo v vsaki vladi vztrajala pri dialogu, je napovedal.
"Imamo vse, kar je potrebno za zmago: sposobne ljudi in natančen program. Čas je, da slovenski javnosti sporočimo, da smo pripravljeni voditi naslednjo vlado. Upam si trditi, da je prav prihodnost Slovenije močno odvisna od našega rezultata. Ko bodo volivci na prihodnjih volitvah dovolj odločno podprli Novo Slovenijo, se bomo izognili neučinkovitosti koalicije KUL in ostrini SDS," je poudaril v svojem nagovoru.
Volilni program in kandidati
V NSi pravijo, da so aktualni program pripravili na osnovi tistega, ki so ga predstavili pred preteklimi parlamentarnimi volitvami. Program ima pet sklopov: socialno-tržno gospodarstvo, dostopno javno zdravstvo, država v službi človeka, vsestranski razvoj posameznika ter povezana in enakomerno razvita Slovenija. Pripravljalo ga je devet strokovnih skupin na 14 vsebinskih področjih. Vsebuje 75 projektov in 75 ključnih ukrepov, pojasnjujejo.
Kot pravijo, zaradi visokih davkov v Sloveniji izginja srednji sloj, zato napovedujejo postopen dvig splošne dohodninske olajšave na 7.500 evrov, kar bi pomenilo višje neto plače. Prepričani so, da je po zgledu Avstrije nujna uvedba razvojne kapice na višini 4.600 evrov neto. Predlagajo t. i. socialni copatek za najbolj ranljive, s katerim bi uvedli minimalni znesek dohodka od dela, od katerega prejemniki dohodka ne bi plačevali prispevkov za socialno varnost. Zavzemajo se za petletno dohodninsko olajšavo za zaposlitev visokokvalificiranih oseb, ki se priselijo v Slovenijo. Po predlogu NSi bi lahko vsak upokojenec in iskalec zaposlitve zaslužil 350 evrov neto, ki bi se izvzeli iz dohodnine. Zavzemajo se tudi za večji nadzor nad izplačevanjem socialnih transferjev.
Obljubljajo vsem dostopno javno zdravstvo. Ukinili bi koncesije in uvedli samostojne nosilce zdravstvene dejavnosti. S tem bi se, kot je pojasnil koordinator priprave programa Vid Meglič, vsak z zdravniško licenco lahko odločil, kje bo opravljal zdravniško prakso. V NSi so prepričani, da konkurenca pomeni boljše zdravstvene storitve, ki jih posameznik ne plačuje iz svojega žepa. Napovedujejo ustanovitev agencije za preverjanje kakovosti in standardov v zdravstvu, možno mora biti tudi nagrajevanje po rezultatih dela. Javni zdravstveni zavodi bi po predlogu NSi delovali neprofitno, a po načelih gospodarskih družb.
Zaradi zelene prihodnosti podpirajo izgradnjo drugega bloka jedrske elektrarne Krško. Menijo, da Slovenija lahko postane neto izvoznica električne energije, ker bo elektrika zlato prihodnosti. Poudarjajo uvajanje obnovljivih virov in napovedujejo gradnjo sončnih in vetrnih elektrarn na degradiranih površinah. Ljubljansko obvoznico bi širili z vzpostavitvijo tretjega pasu. Napovedujejo program za pomladitev Slovenije – par, ki se odloči za družino, ne more biti v slabšem finančnem položaju kot par, ki nima otrok, so prepričani.
Stranka, ki je po Toninovi oceni v dobri kondiciji, je na kongresu predstavila tudi kandidate, ki bodo na prihajajočih državnozborskih volitvah kandidirali na listi stranke. "Gre za preverjeno kandidatno listo, za katero so Slovenci lahko mirni, da gre za ekipo, ki že vrsto let dela skupaj, se med seboj pozna, v primeru izvolitve pa bo to homogena in čvrsta ekipa, kar je za delo v parlamentu ključno," ob tem zagotavlja Tonin. Kandidatna lista je po njegovih besedah spolno, izobrazbeno, poklicno in regionalno raznolika.
KOMENTARJI (1135)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.