Slovenija

Kongres DeSUS-a v Postojni

Postojna, 22. 03. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Delegatke in delegati Demokratične stranke upokojencev Slovenije so na postojnskem petem volilnem kongresu med drugim sprejeli nekatere spremembe statuta, od katerih je najpomembnejša sprememba pri volitvah generalnega sekretarja.

Generalnega sekretarja DeSUS odslej ne bo več volil kongres, ampak svet na predlog predsednika stranke, so po polemični razpravi z veliko večino glasov odločili delegati postojnskega kongresa DeSUS. Delegati so tehtali med argumentom, da mora imeti predsednik stranke vpliv na izbor svojega najbližjega sodelavca in predlogom ljubljanskega pokrajinskega odbora DeSUS, da bi bil v tem primeru sekretar odgovoren le svetu in ne stranki celoti. Delegati so zavrnili tudi predlog, da bi se stranka preimenovala v demokratično stranko upokojencev in delavcev ter da bi stranka ohranila žensko sekcijo.

Sicer DeSUS je in ostaja sestavni del slovenskega političnega prostora, je na petem rednem volilnem kongresu strankinim delegatom povedal sedanji predsednik DeSUS Janko Kušar, ki je stranko vodil od leta 1999, na kongresu pa več ne kandidira za vodilni položaj v stranki. Kušar se je ozrl na 12-letno zgodovino - od njenih začetkov leta 1990, ko je bil cilj takratnega povezovanja upokojencev v stranko omogočiti starejši generaciji neposredno sodelovanje pri odločanju, do sedanjih prizadevanj za zgraditev prijazne države za vse starosti.

Kljub kritičnim ocenam in slabi popotnici, se je, kot je poudaril Kušar, število članov stranke iz leta v leto povečevalo, stranka je pridobivala na ugledu ter od volitev do volitev nizala večje število glasov. Kljub pričakovanju nekaterih, da bodo na zadnjih državnozborskih volitvah izpadli iz parlamenta, se to ni zgodilo, je še dejal Kušar ter se ob opredelil tudi do strankinega sodelovanja v koaliciji. Kritične analize koalicijskega sodelovanja namreč kažejo, da bi mnogo težje dosegali zasledovane programske cilje in naloge, če bi poslanci DeSUS sedeli v opozicijskih klopeh. Ob tem je kot neresnične zavrnil očitke na račun stranke, da stranka in poslanska skupina nekritično podpirata vse predloge in pobude vladajoče LDS. Poudaril je denimo, da so se stališča bistveno razlikovala pri vprašanjih volilnega sistema, sporazuma z rimskokatoliško cerkvijo, vračanja premoženja RKC v naravi, glede regionalnega razvoja, vključno s sedežem elektroholdinga.

Kušar je govoril tudi o pripravah na letošnje lokalne volitve ter izrazil pričakovanje, da bodo imeli svoje kandidate v vseh 192 občinah. Kako se bodo odrezali na prihodnjih volitvah, je težko napovedati, vendar je osebno optimist. Še vedno obstaja realna možnost, da bo stranka imela na predsedniških volitvah svojega kandidata za predsednika države, dopustil pa je tudi možnost skupnega kandidata s še kakšno drugo stranko.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10