Univerzitetni klinični center (UKC) Maribor bo lahko pri reševanju kadrovskega manjka anesteziologov zaposlil do osem anesteziologov iz tretjih držav. Toliko je zgornja omejitev, ki jo je postavilo ministrstvo za zdravje. Sicer pa naj bi UKC Maribor že ta teden sklenil pogodbe za sodelovanje z več hrvaškimi anesteziologi, je danes povedala ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc.
Za delo v Mariboru se zanima kar 240 tujih anesteziologov
Kolar Celarčeva je na današnji novinarski konferenci pojasnila, da naj bi se za delo v UKC Maribor zanimalo okoli 240 zdravnikov anesteziologov iz tujine. Iz mariborske bolnišnice pa so sporočili, da se za zaposlitev zanima 47 anestezilogov iz Hrvaške, 21 z Madžarske, 98 iz Romunije, 65 iz Bolgarije, sedem iz Češke, sedem iz Slovaške in štirje iz Srbije. Po prvih ocenah bi bilo glede na starostno strukturo, izkušenost in usposobljenost 20 primernih za zaposlitev.
Prve okrepitve anesteziologov prihajajo iz Reke
Za reševanje problematike mariborske anesteziologije so pripravljeni tako kratkoročni kot srednjeročni in dolgoročni ukrepi. Kratkoročni vključujejo iskanje zdravnikov za trenutno premostitev kadrovskega manjka, poleg tega bo letos predvidoma končalo specializacijo pet anesteziologov v UKC Maribor. Kot so sporočili iz UKC Maribor, je podpisana pogodba s hrvaškimi anesteziologi iz KBC Reka. V začetni fazi bo v Mariboru delalo 20 anesteziologov, ki bodo prihajali delati za 12 ali 24 ur. Prvi prihod je predviden že ta petek in konec tedna. Najprej bodo delali le ob koncih tedna, torej od petka do nedelje, kasneje pa čez ves teden, je na današnji novinarski konferenci povedal direktor UKC Maribor Gregor Pivec. Ob tem je poudaril, da gre za visoko usposobljene zdravnike, ki lahko opravljajo tudi zahtevnejše posege. "Dobimo kvalitetne ljudi," je zatrdil.
Srednjeročni ukrep predvideva zaposlitev 8 do 10 anesteziologov iz držav Evropske skupnosti oziroma držav izven Evropske skupnosti, pri čemer v mariborskem UKC upajo, da ne bo težav s priznanjem njihovih licenc. "Želimo si anesteziologov, ki so nam jezikovno bližje," je dejal Pivec. Zato so pristojno ministrstvo prosili za dovoljenje za zaposlitev zdravnikov tudi iz nečlanic EU, predvsem držav jugovzhodne Evrope. Postopek zaposlitve je v tem primeru bolj zapleten, a se kljub temu po besedah Pivca že pogovarjajo za sodelovanje s štirimi zdravniki iz Bolgarije ter enega iz Makedonije.
"Dolgoročni ukrep je dokončanje specializantskega staža za 24 zdravnikov specializantov, ki delajo pri nas. Šele tako bomo zagotovili zadostno število anesteziologov za nemoteno delovanje kirurgije," še sporočajo iz UKC Maribor.
Za petino višja plača zaradi povečanega obsega dela
Iz Maribora so še sporočili, da so reorganizirali anesteziološko službo, tako da se pripravljajo tedenski programi za operativne posege. Prav tako so zaradi povečanega obsega dela priznali 20 odstotno povečanje plače vsem anesteziologom. Na posamezne oddelke so imenovali stalne anesteziologe, ki so skupaj s predstojnikom dotičnega oddelka odgovorni za izpolnjevanje programa. Ti imajo zato 5-odstotni dodatek k plači. Je pa vodstvo UKC Maribor nekoliko prilagodil nadzor nad specializanti anesteziologije v operacijskih dvoranah, s čimer se vsi anesteziologi ne strinjajo. Kot navajajo v UKC Maribor, se nadzor po novem vrši podobno kot v primerljivih državah (Avstrija - Dunaj, Gradec, Nemčija - Heidelberg in Hrvaška - Reka), kjer anesteziolog specialist nadzoruje dva, včasih tudi tri specializante. Izjema je samo kardiokirurgija in otroška kirurgija, kjer je število nadzorovanih specializantov manjše. "Na žalost ugotavljamo, da nekateri anesteziologi še vedno ne spoštujejo predlaganega ukrepa, saj se sklicujejo na priporočila RSK za anestezijo in reanimacijo, kjer bi naj nadzor dveh specializantov anesteziologije prevzeli samo v izjemnih primerih oz. v primeru manjših operacij," še dodajajo v mariborski bolnišnici.
Za petino manj operacij po programu
V UKC Maribor z učinkom sprejetih ukrepov niso zadovoljni, saj so se programske operacije zmanjšale za približno 20 odstotkov, pri čemer urgence in nujne operacije tečejo nemoteno. "Če bi takšno stanje trajalo celo leto 2016, ocenjujem, da bi odpadlo približno 5.000 operacij, s čimer bi se bistveno podaljšala čakalna doba. Poslovna škoda, ki bi jo na letnem nivoju utrpel UKC Maribor, bi znašala med 6 in 7 milijoni evrov," navaja direktor UKC Maribor Gregor Pivec, ki dodaja, da bo prihod anesteziologov iz Reke povečal število operacij na 95 odstotkov predvidenega programa.
V mesecu januarju 2016 je bilo tako opravljenih 1271 operacij, januar lani 1599. Odpadlo je 328 programskih operacij, kar znaša 20,5 odstotka. V prvi polovici meseca februarja (ponovno primerjalno 2015–2016), je odpadlo 123 programskih operacij, kar je 20,8 odstotka.
Problem, ki se vleče že leta
Ministrica za zdravje je danes tudi opozorila, da problem pomanjkanja anesteziologov v Sloveniji ni nov in so se od leta 2007 z njim ukvarjali trije ministri pred njo. Poleg tega se s tem problemom soočajo tudi v drugih evropskih državah, zato so se ponekod odločili, da del nalog anesteziologov prenesejo na diplomirane medicinske sestre.
Takšen prenos dela so leta 2012 predlagali tudi razširjenemu strokovnemu kolegiju za anesteziologijo, a je bil predlog zavrnjen, je danes povedala državna sekretarka na ministrstvu Sandra Tušar.
Problem mariborske anesteziologije je februarja obravnaval tudi zdravstveni svet in pozval razširjena strokovna kolegija za anesteziologijo ter za kirurgijo, naj na podlagi praks iz tujine pripravita predloge, kako bi reševali problem pomanjkanja anesteziologov. Predlagane rešitve bo zdravstveni svet obravnaval še v marcu.
Pivec: če se zadeve ne bodo uredile do konca leta, bom odstopil
Glede osebne odgovornosti za nastalo situacijo in pozive k odstopu Pivec, ki je na tem položaju že več kot 20 let, odgovarja, da ga imenuje in razrešuje svet zavoda UKC Maribor. Odstopa kljub temu ne izključuje, če se razmere do konca leta ne bodo uredile. "Če UKC Maribor ne bo mogel uresničevati svojih zastavljenih ciljev, bom moral odstopiti," je dejal. "Kakor sem bil pri ustvarjanju kliničnega centra, ne želim biti pri njegovem pogrebu," je dodal.
Na vprašanje, ali bo terjala odgovornost za razmere v UKC, kjer zaradi pomanjkanja anesteziologov odpadajo operacije, je ministrica Kolar Celarčeva dejala, da je to v pristojnosti sveta UKC. Je pa dejala, da s stanjem v UKC Maribor ne more biti zadovoljna, "dokler ne bodo zadeve normalno tekle".
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.