Z lepim sončnim dnem se je začela meteorološka pomlad, ki bo Sloveniji kar naklonjena. Po izračunih evropskih meteoroloških centrov lahko na območju Slovenije pričakujemo povprečno toplo in nadpovprečno namočeno tromesečje.
Meteorolog Andrej Pečenko je napovedal, da se bo v prvem tednu nadaljevalo vreme s konca februarja, kar je malo topleje glede na dolgoletno povprečje. V drugi polovici tedna pa lahko pričakujemo vnovično ohladitev in po nižinah morda tudi nekaj snega. Na 500 metrih ga nekaj lahko pričakujemo že jutri, konec tedna pa naj bi sneženje zajelo večji del države. Zapade lahko od 10 do 15 centimetrov snega. Več o vremenski napovedi ...
Zima prinesla veliko snega
Sicer je letošnja zima prinesla kar pestre meteorološke pogoje in bi jo lahko primerjali z zimo leta 2005-2006, je povedal meteorolog Brane Gregorčič. Vsaj v Ljubljani je bilo 65 dni s snežno odejo, ki je bila najvišja zadnji dan letošnjega januarja, ko so namerili 48 centimetrov snega. Pred štirimi leti je sneg "ležal" celo dlje, in sicer 78 dni, vendar je bila takrat maksimalna višina snežne odeje 40 centimetrov.
"Letošnja zima je bila nadpovprečno namočena, padavin je bilo okoli 420 milimetrov, kar je precej nad povprečjem, ekstremnih vrednosti pa nismo beležili pri nobenemu vremenskemu parametru. Zanimivo je, da so bile ekstremne temperature tako maksimalne kot minimalne zabeležene v lanskem decembru. Prvo mrzlo obdobje v letošnji zimi je tako trajalo od 13. do 21. decembra, takrat so se temperature po Sloveniji kar precej spustile in v Ljubljani smo namerili minus 13 stopinj Celzija, ponekod pa se je ohladilo tudi pod minus 20 stopinj Celzija, tako da je bil najbolj mrzel dan letošnje zime 20. december."
Po mrzlem obdobju je sledilo izrazito toplo obdobje z močnim deževjem, najtoplejši dan letošnje zime pa je sledil pet dni po najhladnejšem, kar pomeni, da je bil božič izrazito topel in so takrat v Ljubljani namerili 16,5 stopinje Celzija. Temperaturne razlika med najhladnejšim in najtoplejšim dnem je tako znašala kar 30 stopinj Celzija. Po njegovih besedah je toplo obdobje trajalo od 22. decembra lani do 2. januarja letos, hladno obdobje pa se je začelo v drugi polovici januarja in trajalo brez prekinitve do 3. februarja.
Med 7. in 15. februarjem so meteorologi zabeležili podpovprečne temperature, po tem obdobju so bili temperaturni odkloni majhni oziroma se je ostra zima končala 15. februarja. "Letošnja zima je bila blizu dolgoletnim vrednostim, kar se tiče temperatur, če jo primerjamo z zadnjim desetletnim obdobjem pa je bila hladnejša. V primerjavi s 30-letnimi klimatološkimi nizi je bila letošnja zima glede na temperature povprečna. Ta zima je letos prinesla zelo malo sonca, v Ljubljani so tako malo sonca zabeležili pred 28 leti," je še dejal.
KOMENTARJI (74)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.