Ministrstvo za pravosodje je po pooblastilu vlade stavkovnemu odboru slovenskih sodnikov danes posredovalo predlog za sporazumno prekinitev stavke in nadaljevanje pogajanj. Začetek pogajanj je vezan na podpis sporazuma o prekinitvi stavke in izdajo odločbe ustavnega sodišča, je na novinarski konferenci pojasnil pravosodni minister Aleš Zalar.
Ob tem je minister izrazil upanje, da bo stavkovni odbor predlog obravnaval čim prej, saj mora ministrstvo poročati vladi o uresničitvi sklepa do 1. januarja 2009. Stavkovni odbor zagotovo potrebuje nekaj časa, da to pobudo premisli, da jo pretehta, je ocenil Zalar in dodal, da so pripravljeni stavkovnemu odboru dati dodatna pojasnila glede sporazuma o prekinitvi stavke, pripravljeni pa so tudi iskati skupen dogovor glede formulacije sporazuma.
Kot minister pa Zalar dvomi, da je v interesu sodnikov, da ne bi sprejeli "ponujene roke sodelovanja oziroma geste dobre volje, ki jo zdaj izvajamo na ta način, da čim prej pridemo do končne rešitve problema“. Sodniki si ves čas prizadevajo, da bi se ta problem rešil v skladu z odločbo ustavnega sodišča in prav to želi tudi ministrstvo za pravosodje, je poudaril. "Če je realno pričakovati, da bo ustavno sodišče odločilo do konca leta, potem najbrž res ni posebnih ovir, da se ne bi vse od zavez iz predlaganega sporazuma začele nemudoma realizirati," je ocenil minister.
Kaj bo zaspisano v sporazumu?
Ministrstvo predlaga, da se v sporazum o prekinitvi stavke uvodoma zapišejo ugotovitve, da se koalicijski partnerji v koalicijskem sporazumu za mandat 2008–2012 zavezujejo, da bodo sprejeli novelo zakona o sodniški službi zaradi uskladitve plačnega sistema za pravosodne funkcionarje z ustavo in da bodo koalicijski partnerji dosledno spoštovali odločbe ustavnega sodišča. Zapisali pa naj bi tudi ugotovitev, da je ustavno sodišče 7. decembra 2006 že odločilo o sodniških plačah in da ponovno odloča o tem.
Obe strani naj bi se v sporazumu zavezali, da se obnovi sporazumno reševanje spora o stavkovnih zahtevah z usklajevanji oziroma pogajanji v okviru pogajalske skupine in da v petnajstih dneh po podpisu sporazuma o prekinitvi stavke vlada in predstavniki Vrhovnega sodišča RS, Sodnega sveta in Slovenskega sodniškega društva določijo sestavo pogajalske skupine za ureditev plačnega sistema za sodnike.
Vlada bo predložila prvi predlog za vsebinsko ureditev plačnih razmerij sodnikov, ki bo celovito urejal vsa odprta vprašanja (plačni razredi, dodatki, del plače za redno delovno uspešnost in drugo) takoj po podpisu sporazuma o prekinitvi stavke in izdaji odločbe ustavnega sodišča, je predlog pojasnil Zalar. V skladu s predlogom naj bi pogajalska skupina začela usklajevanja oziroma pogajanja nemudoma po prejemu prvega predloga vlade za vsebinsko ureditev plačnih razmerij sodnikov in pripravila izhodišča za normativno ureditev.
Ministrstvo za pravosodje bo v zvezi s pripravo osnutka zakonskih sprememb in dopolnitev oblikovalo mešano delovno skupino, v kateri bodo tudi predstavniki sodnikov, ki bo pripravila predlog besedila v enem mesecu po prejemu izhodišč za normativno ureditev, ki jih bo predložila pogajalska skupina. Predlog pa predvideva še zavezo, da bo delovna skupina pri pripravi besedila v celoti upoštevala relevantne odločbe ustavnega sodišča.
'Iskanje sporazumne rešitve'
Stavkovni odbor po besedah predsednice Janje Roblek za prekinitev stavke pričakuje konkretne predloge vlade v zvezi s stavkovnimi zahtevami in minister je prepričan, da se predlog "močno nanaša na stavkovne zahteve“. Kot je pojasnil, se na stavkovne zahteve nanaša v delu, kjer je govora o postopku, po katerem se pride do rešitve, saj že sklep o stavki stavkovni odbor zavezuje, da si ves čas prizadeva iskati sporazumno rešitev. "Mi ponujamo iskanje sporazumne rešitve," je poudaril Zalar.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.