Predlog novele Zakona o gimnazijah izenačuje obravnavo mladoletnih in polnoletnih dijakov, denimo pri opravičevanju izostankov in pri izrekanju vzgojnih ukrepov, ter ureja pravico staršev polnoletnih dijakov, da so seznanjeni s podatki o njihovem izobraževanju, so pojasnili na vladi.
Neopravičenih ur ne bo več mogoče skriti pred starši
V skladu s trenutno veljavno zakonodajo so lahko polnoletni dijaki sami opravičevali svojo odsotnost od pouka, medtem ko so mladoletni potrebovali opravičilo od staršev. Kmalu bo tega konec – srednje šole in starši polnoletnih dijakov se bodo spet medsebojno obveščali o morebitnih odsotnostih otrok.
Prav tako bo šola dijaka po doseženi polnoletnosti obravnavala enako, kot ga je obravnavala do njegove polnoletnosti v primeru vzgojnih ukrepov. Z drugimi besedami – tudi o tem bodo starši spet obveščeni.
18 in več let stari dijaki imajo sicer volilno in druge pravice (in obveznosti), ki pritičejo odraslim osebam, a hkrati so jih starši v času izobraževanja dolžni preživljati. In prav s tem na vladi utemeljujejo sprejetje predloga.

Učitelj bo dijaka lažje poslal iz razreda
Sedanja zakonska ureditev določa, da se dijaku lahko prepove prisotnost pri pouku v primeru, če s svojim ravnanjem ogroža svoje življenje ali zdravje oziroma življenje ali zdravje drugih oseb. Z novo spremembo, ki jo prinaša predlog novele, pa bo dana možnost, da učitelj lahko dijaku prepove prisotnost pri določeni uri pouka tudi v primeru, ko dijak z neprimernim obnašanjem bistveno ovira izvajanje pouka.
To pomeni, da učitelj dijaku lahko prepove prisotnost pri pouku ne le v primeru, če gre za ogrožanje njegovega življenja ali zdravja oziroma življenja ali zdravja drugih oseb, ampak tudi v primeru, če kljub opozorilu učitelja, da naj preneha z motenjem pouka, s tem nadaljuje tako, da močno ovira izvajanje pouka.
Na predlog šol so dodali določbo, da se lahko dijaka izključi iz šole, če se mu izreče peti ukor. Šole so namreč opozorile, da so z ukinitvijo stopnjevanja vzgojnih ukrepov v sedaj veljavni ureditvi vzgojni ukrepi izgubili na pomenu in učinku.
Dobrodošla novost za glasbeno nadarjene študente

Če bo predlog sprejet, se bodo otroci lahko v strokovni del izobraževalnega programa umetniške gimnazije glasbene in plesne smeri vpisali še pred zaključkom osnovne šole. Učenci se bodo lahko na podlagi opravljenega preizkusa znanja in nadarjenosti vpisali v navedeni del izobraževalnega programa in opravljali samo strokovne predmete izobraževalnega programa. To bo omogočilo nadaljevanje izobraževanja glasbeno in plesno nadarjenih učencev, ki so še pred zaključkom osnovnošolskega izobraževanja zaključili glasbeno šolo. Z vpisom v strokovni del programa umetniške gimnazije učenec pridobi pravico do bivanja v dijaškem domu in subvencioniranega prevoza.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.