Pred nedeljskimi evropskimi volitvami se bo opolnoči končala volilna kampanja. Nastopil bo volilni molk, ki se bo končal po zaprtju volišč v nedeljo ob 19. uri. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov ali katero od kandidatnih list.
Volilna kampanja pred evropskimi volitvami, ki se je začela 8. maja, se mora namreč v skladu z zakonom o volilni in referendumski kampanji zaključiti najpozneje 24 ur pred dnem glasovanja. V času volilnega molka je prepovedana vsakršna dejavnost, ki bi volivce navajala h glasovanju za enega od kandidatov ali katero od političnih strank.
Za volilno kampanjo sicer štejejo vse politične oglaševalske vsebine in druge oblike politične propagande, katerih namen je vplivati na odločanje volivk in volivcev. V času volilnega molka je tako prepovedana propaganda v medijih ali z uporabo telekomunikacijskih sredstev, nameščanje novih plakatov in razdeljevanje letakov s politično vsebino, objavljanje oglasov političnih strank ter pozivanje volivk in volivcev, koga naj volijo.
Morebitne kršitve bodo lahko državljani v nočnem času, in sicer od polnoči pa do 7. ure v soboto zjutraj, sporočali operativno-komunikacijskemu centru Generalne policijske uprave na telefonsko številko 080 12 00. Na isti telefonski številki pa bodo prijave sprejemali tudi v soboto od 19. ure do nedelje do 7. ure zjutraj. Preko dneva, torej v soboto in nedeljo od 7. ure zjutraj do 19. ure zvečer, pa bo prijave kršitev volilnega molka na telefonski številki 080 21 13 sprejemala dežurna služba direktorata za upravne notranje zadeve pri notranjem ministrstvu.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.