Predstavniki vlade in sodnikov so danes nadaljevali usklajevanja o umestitvi sodnikov v plačni sistem, pridružil pa se jim je tudi premier Borut Pahor. Usklajevanja so bila očitno uspešna, saj so se sodniki odločili za začasno prekinitev stavke.
"V imenu vlade izražam zadovoljstvo, da smo danes dosegli dogovor, s katerim je po desetih mesecih prekinjena stavka sodnikov," je v izjavi med usklajevanji dejal premier. To po njegovih besedah sodnikom in vladi omogoča, da pospešeno nadaljujejo usklajevanja. Pahor je med drugim ocenil, da je to "po desetih mesecih pomemben dosežek, ki daje upanje tudi za druge pogovore, ki potekajo s socialnimi partnerji"
Sodniška stran je sicer že pred tem napovedala možnost prekinitve sodniške stavke, ki traja že od 1. julija. "V dosedanjih usklajevanjih smo dosegli kar precejšen korak naprej. Za nas je bilo predvsem pomembno to, da je vlada vendarle dala zeleno luč tistim temeljnim izhodiščem, ki so bili za nas bistvenega pomena," je pojasnila predsednica stavkovnega odbora Janja Roblek.
Glede na dosedanji napredek po njenih besedah vendarle ocenjujejo, da prekinitev stavke pomeni takšen pomemben korak, da bo v nadaljevanju obema stranema, tako vladni kot sodniški, omogočala nadaljnja usklajevanja. "Vprašanj, ki nas še čakajo, je veliko, vendar računamo, da s takšnim enakopravnim dialogom vendarle lahko nadaljujemo na tistem, kar smo do zdaj dosegli," je dejala predsednica stavkovnega odbora.
Zato so se po besedah Roblekove odločili, da v sporazumu z vlado do roka, ki ga je določilo ustavno sodišče za uskladitev z odločbama ustavnega sodišča, začasno prekinejo sodniško stavko. O vsebini usklajevanj zaradi oznake interno ni želela govoriti, dokler ne bodo usklajevanja zaključena.
Testen: ''To ne pomeni, da smo dosegli dogovor''
Kot je pojasnil, bi morale usklajene plače glede na odločbo ustavnega sodišča začeti veljati v začetku julija. Testen je ob tem poudaril, da so sodniki pripravljeni, potem ko bodo imeli plače, skladne z ustavo, prispevati h krizi enako kot drugi funkcionarji. "Delimo usodo drugih funkcionarjev," je dejal predsednik vrhovnega sodišča in dodal, da "smo h krizi pravzaprav prispevali več kot drugi funkcionarji, ker imamo že kar nekaj let v primerjavi z drugim funkcionarji ustavno prenizke plače".
Zadovoljna tudi Pavlinič Krebsova in Zalar
Ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs je v imenu obeh ministrov, ki sodelujeta na usklajevanjih pojasnila, da sta izjemno zadovoljna. Po njenih besedah so uspeli sodnikom dokazati, da jih jemljejo kot enakopravno vejo oblasti. "Današnja napoved prekinitve stavke je znak obojestranskega spoštovanja," je ocenila ministrica in dodala, da bodo nadaljevali z delom.
"Ne samo politiki, predvsem državljani, upam, da bodo zadovoljni s to odločitvijo sodnikov," je dejal minister za pravosodje Aleš Zalar. Po njegovih besedah je v javnem interesu, "da sodstvo deluje normalno in da krepimo avtoriteto sodnikov in sodišč". Današnja odločitev stavkovnega odbora po njegovi oceni gotovo prispeva k temu.
Hkrati ta odločitev pomaga vladi pri nadaljnjem iskanju rešitev skupaj s sodniki, je dejal Zalar in dodal, da sicer imajo še nekaj odprtih vprašanj, vendar se zdi, da so "najtrše orehe strli". Minister pričakuje, da bi lahko v maju začeli zakonodajni postopek. Kot je pojasnil, mora biti ustavna odločba uresničena v več pogledih, ne samo glede plačnih razredov, tudi glede usklajevanja sodniških plač in kje je to predpisano. Ta vprašanja morajo po Zalarjevih besedah še razrešiti.
Po izjavi za medije je premier zapustil usklajevanja, predstavniki vlade in sodnikov pa nadaljujejo z delom. Zalar je napovedal, da se bodo verjetno dogovorili za nadaljevanje usklajevanj po prvomajskih praznikih.
Sodniška stavka se je začela 1. julija lani, pridružilo pa se ji je okoli 72 odstotkov sodnikov. Sodniki zahtevajo ureditev sodniških plač v zakonu o sodniški službi, primerljivost plač s poslanskimi in ministrskimi ter ohranitev realne vrednosti sodniških plač.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.