Poslanci so z izglasovanim predlogom zakona v nacionalno zakonodajo prenesli evropsko direktivo, ki se nanaša na ogrevane tobačne izdelke. Omejili so arome v elektronskih cigaretah in ogrevanih tobačnih izdelkih, razen tobaka. Cilj tega je zaščita prebivalcev, predvsem otrok in mladostnikov, saj so arome po navedbah Nacionalnega inštituta za javno zdravje eden najbolj pogostih razlogov za poskušanje teh izdelkov.
Poleg tega so s predlogom ukinili kadilnice, s čimer želi predlagatelj popolnoma zaščititi prebivalce pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu v zaprtih javnih in delovnih prostorih.
Zakon začne veljati petnajsti dan po objavi v Uradnem listu, uporabljati pa se začne trideseti dan po uveljavitvi. Kot še izhaja iz zadnje različice predloga zakona, se lahko elektronske cigarete, elektronske cigarete brez nikotina, posodice za ponovno polnjenje in posodice za ponovno polnjenje brez nikotina z aromami dajejo na trg še največ leto dni od uveljavitve zakona. Kadilnice se lahko uporabljajo do 31. decembra 2025.
Statistika je zaskrbljujoča
Elektronsko cigareto je poskusil že vsak deseti sedmošolec. In če je pred desetimi leti cigareto poskusil en odstotek petnajstletnikov, danes elektronske različice kadi že skoraj vsak peti v prvem letniku srednje šole. "Zdi se, da so k temu zelo pripomogle tudi arome, saj je izdelek bolj privlačen za mlade, da se jim zdi manj škodljiv," ocenjuje Mihaela Zidarn iz Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik.
A elektronske cigarete niso manj škodljive, razlaga zdravnica iz bolnišnice Golnik, kjer zdravijo predvsem pljučne bolnike. Ne le rakave ampak tudi druge hude bolezni, kot je zastrupitev ali pa na primer pljučnica. "Vnamejo se cela pluča, zgodi se kemična poškodba pljuč, imunski sistem se odzove z vnetjem. So bili v tujini tudi smrtni primeri pri mladih."
V Sloveniji, zaradi tobaka, vsako leto umre več kot tri tisoč prebivalcev, povprečno je to devet na dan. Da bi to številko zmanjšali, bodo po novem prepovedane vse arome, razen aroma tobaka. S koncem leta 2025 pa se morajo ukiniti tudi vse kadilnice v zaprtih prostorih. Teh naj bi bilo - po ocenah -120.
Predpisane tudi visoke finančne kazni
Zakona ne podpirajo v združenju vejparjev, prav tako ne prodajalci elektronskih cigaret. "80 odstotkov uporabnikov elektronskih cigaret pri taki zakonodaji se bo vrnilo nazaj h klasičnim cigaretom," meni predsednik Združenja vejperjev Slovenije Slaven Kalebić. "Sigurno si vsi želimo, da se elektronske cigarete prodajajo v legalnih prodajalnah, ki so za uporabnike varne. Varne zato, ker so edine kontrolirane in ne da se ti izdelki prodajajo na črnem trgu, kar se bo zgodilo sedaj in kar se že dogaja," pa ocenjuje Črt Erjavec, poznavalec elektronskih cigaret in predstavnik trgovcev z nadomestnimi izdelki.
Prav za črni trg so v zakonu predpisane tudi visoke kazni. Tiste, ki bodo kljub temu prodajali prepovedane elektronske cigarete, bo lahko doletela kazen v višini 50 tisoč evrov. Tistega, ki bi takšno cigareto kupil, pa do pet tisoč evrov visoka kazen.
KOMENTARJI (118)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.