Slovenija

Končno zaprli odlagališče v Suhadolah. Bo tam kmalu sončna elektrarna?

Komenda, 15. 05. 2023 11.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Ni.Š., STA
Komentarji
4

Slovenija je zaprla še zadnje od 21 odlagališč odpadkov, kot ji veleva sodba Sodišča EU iz leta 2009. Odlagališče v Suhadolah pri Komendi je ustrezno sanirano in zaprto, izpolnjene so tudi vse preostale zahteve Bruslja, je dejal župan Komende.

Župan Komende Jurij Kern je danes sporočil, da bi na 27.000 kvadratnih metrov velikem zemljišču zdaj postavili sončno elektrarno.

Slovenija bi morala v skladu z direktivo o odlaganju odpadkov na odlagališčih za 21 odlagališč po državi že do 16. julija 2009 sprejeti ustrezne ukrepe za njihovo zaprtje. Ker tega ni storila, je Evropska komisija 18. avgusta 2017 proti državi vložila tožbo, 28. novembra 2018 pa je Sodišče EU izdalo ugotovitveno sodbo.

Do leta 2021 je nato Slovenija uspela zapreti 20 odlagališč, za odlagališče v Suhadolah pa si je izborila odlog do oktobra 2022. "Vendar nam vremenske razmere niso bile naklonjene," je nekajmesečno zamudo podaljšanega roka danes na novinarski konferenci v Komendi pojasnil minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer.

Odlagališče Suhadole je končno sanirano.
Odlagališče Suhadole je končno sanirano. FOTO: Bobo

Kot je dodal, so zdaj končali zaprtje in sanacijo vseh 21 odlagališč po državi in s tem tudi zaprli vse postopke, ki jih je proti Sloveniji sprožil Bruselj. Slovenija se je tako izognila tudi kazni.

Treba je sicer urediti še nekaj malenkosti, denimo postaviti ograjo, s čimer čakajo na ustreznejše vreme. "Ko bomo dobili uradno obvestilo inšpektorata in bo izdana odločba, bomo obvestili Evropsko komisijo, da je zadeva končana," je še dejal minister.

Zaprtje odlagališča je občino ostalo 1,3 milijona evrov

Zemljišče v Suhadolah je sanirano v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem, zemljine so torej očiščene in urejeni drenažni sloji, za zdaj bodo tam posejali travo, je povedal župan. Nato pa si Občina Komenda želi tam postaviti sončno elektrarno, po Kernovih besedah si namreč želijo imeti možnost obnovljivih virov energije. "Želimo si in prepričan sem, da nam bo tudi uspelo, da bo občina Komenda ena prvih občin v Sloveniji, ki bo lahko samooskrbna na vseh objektih v njeni lasti, ter da bomo to obnovljivo energijo ponudili tudi ostalim odjemalcem v občini Komenda," je dejal Kern.

Zapiranje odlagališča v Suhadolah se je zavleklo, ker upravljavec ni pridobil ustreznega okoljevarstvenega dovoljenja in mu je Inšpektorat RS za okolje in prostor prepovedal izvajanje dejavnosti odlagališča ter zahteval odstranitev vseh odpadkov. Zavezanec v predpisanem roku teh zahtev ni izpolnil, zato se je znašel v izvršilnem postopku.

Takratno ministrstvo za okolje in prostor je nato je s ciljem najti zakonito kompromisno rešitev okrepilo dialog z Občino Komenda in lastniki zemljišč. Postopki so tako stekli lani jeseni, ko je bilo izdano okoljevarstveno dovoljenje za čas zapiranja in po zaprtju odlagališča ter je občina izbrala izvajalca za izvedbo rekonstrukcije in zapiralnih del ter z njim podpisala izvajalsko pogodbo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

čudna sorta
15. 05. 2023 14.09
+8
a se bodo zdaj smeti v bruselj vozile ?
mijavci
15. 05. 2023 13.13
+13
To pomeni višja položnica za Publicus, sem prepričan. Sončni paneli so ravno tako odpadek tako, da gredo smeti na smeti.
PomisliNaSonce
15. 05. 2023 12.59
+3
Po se bodo fini oblaki odbijali proti Alpam od stekla na panelih, jih bo se narivali dalje...samo problem bo nastal, ko ne bodo mogli nikamor dalje
Exile
15. 05. 2023 12.46
+11
Bo zdej vse to lepo zažgala toplarna Moste Ljubljana. Brez emisij, brez škodljivih posledic na okolje...