Po srečanju slovenskega premierja Boruta Pahorja in njegove hrvaške kolegice Jadranke Kosor so slovenske stranke večinoma zadovoljne. Poslanka SD Darja Lavtižar Bebler je kot zelo dobro ocenila dejstvo, da sta se premierja srečala že tako kmalu po nastopu položaja hrvaške premierke. Upa, da to pomeni, da si Kosorjeva "aktivno želi iskati možnosti za razrešitev problema med državama". Njune izjave po srečanju je označila za spodbudne, strinjala pa se je, da se pogovori med vladama v tej fazi umaknejo očem javnosti obeh držav. Poudarila je, da je Slovenija še vedno zainteresirana za vstop Hrvaške v EU, upa pa, da je enako na hrvaški strani, ''ki je sedaj na potezi''.
V imenu stranke Zares je spregovoril Ivo Vajgl. Kot pozitivno je ocenil, da sta se premierja dogovorila, da mora okvir za reševanje položaja, v katerem sta se znašli obe državi, vsebovati tako dogovor o nadaljevanju pogajanj o vstopu Hrvaške v Evropsko unijo, kakor tudi o rešitvi vprašanja o meji. "Jasno je, da teh dveh stvari danes ni več niti mogoče niti potrebno ločevati." Dodal je, da lahko vsi, ''ki nismo bili na Trakošćanu, predvsem izrazimo zadovoljstvo, da je do tega, očitno bolj sproščenega, sestanka predsednikov vlad obeh držav prišlo in da je bilo to srečanje bolj podobno srečanju dobrih sosedov, kot smo bili doslej vajeni." Poudaril je še, da je tudi zelo modro, da sta se premierja dogovorila, da bodo nadaljnja pogajanja in iskanje rešitev problemov potekala "brez pretiranega sodelovanja javnosti".
V stranki DeSUS so srečanje pozdravili. ''Menimo, da je potrebno, da se pogovori med Slovenijo in Hrvaško nadaljujejo,'' je dejal predsednik stranke Karl Erjavec. Upa, da bo zdaj manj napetosti in bodo odnosi med državama boljši. V SLS so prav tako pozdravili srečanje. "Prav je, da se pogovarjamo in poskušamo najti rešitev, ki bo sprejemljiva za obe državi," je povedal vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik. ''Vendar pa SLS pričakuje, da bo predsednik vlade deloval v skladu s sklepom državnega zbora o zaščiti slovenskih interesov pri vključevanju Hrvaške v Nato." Poudaril je še, da je širitev EU na Zahodni Balkan tudi v interesu Slovenije.
Predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti pa je pogovor Pahorja in Kosorjeve označil za "popolnoma brezplodno in nesmiselno dejanje", saj se ''s Hrvati, ki ne spoštujejo nobenih svojih načel, nimamo kaj pogovarjati". ''Srečanje bi bilo plodno le, če je Pahor med pogovorom odprl vprašanje izvedbe referenduma o enotni Primorski,'' ki ga je predlagal v sredo. V SDS medtem pričakujejo, da bo Pahor predsednike parlamentarnih strank obvestil o dogovoru na srečanju s hrvaško kolegico, ''takrat pa se bomo tudi najbrž odzvali''.
V LDS srečanja niso komentirali.
KOMENTARJI (24)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.