Vlada je na današnji seji potrdila predlog sprememb Stvarnopravnega zakonika (SPZ). Med spremembami je tudi novi 15.a člen. Ta v naš pravni red vnaša novo vrednostno opredelitev, z jasnim zakonskim napotilom, da so živali deležne posebne zakonske zaščite, saj ta člen določa, da so živali živa bitja. Si je pa ministrstvo za pravosodje prvotno prizadevalo, da bi bile živali označene kot čuteča živa bitja, kakor je zakonodaja urejena marsikje drugje, pa za slednje niso dobili dovolj podpore v procesu usklajevanja, zato je, kot je pojasnila po današnji seji vlade ministrica Andreja Katič, na vlado romal predlog brez oznake čuteča živa bitja.
Člena 15.a še določa, da določbe zakonika veljajo za živali le, če specialni zakon, kot je zakon o zaščiti živali, ne določa drugače. S tem se odpravlja dosedanja neskladja med zakoni, prav tako Slovenija končno sledi zgledu Avstrije, Nemčije, Švice in drugih evropskih držav. To pa pomeni, da je konec časov, ko se je zakonik uporabljal tako, da so živali obravnavali enako kot stvari.
Slovenija pa s tem ni sledila ureditvi, ki jo poznajo v nekaterih drugih evropskih državah (Francija, Portugalska ...). Prav tako že Evropska unija v svojih dokumentih priznava živalim poseben pomen, saj člen 13 Pogodbe o delovanju EU določa, da so živali čuteča bitja (sentient beings).
Očitno še ni dozorel čas za oznako čuteča
"Na ministrstvu za pravosodje ocenjujemo, da je dozorel čas, ko mora družba na živali prenehati gledati kot zgolj na telesni predmet, ki ga človek obvladuje, in da je samo in izključno namenjen služenju in izpolnjevanju osebnih interesov lastnika, kot to velja za stvari," pravijo in dodajajo, da je to prvi in pomemben korak pri zavedanju in podelitvi živalim posebnega statusa, hkrati pa je apel na pripravljavce ostale zakonodaje, da tudi oni naredijo korak v smeri sistemskega urejanja položaja živali, kot so to storile nekatere druge države.
Prvotni predlog ministrstva, po katerem bi živali označili za čuteča živa bitja, ni imel dovolj podpore v procesu usklajevanja, pravi Katičeva, zato je ministrstvo umaknilo označo čuteča, saj ga drugače danes na vladi ne bi potrdili. Ministrica pa upa, da bo med razpravo v DZ več posluha in bo z vloženim amandmajem sprejeta tudi ta definicija. Kot so pojasnili na pravosodnem ministrstvu, bo v primeru, da bo zahtevana splošna razprava, obravnava SPZ v DZ na decembrski ali januarski seji. Če tega ne bo, pa na prvi marčevski seji v tednu od 2. do 6. marca prihodnje leto.
Razočarani zagovorniki pravic živali
Kot opozarjajo v Društvu za osvoboditev živali in njihove pravice, pobudniki in društva že vrsto let zahtevajo, da se novi člen oblikuje tako, da se poudari razliko med živalmi in stvarmi. Da se zapiše, da je žival 'čuteče živo bitje'. Prav tako opozarjajo, da je takšno besedilo ministrstvo za pravosodje poslalo v medresorsko usklajevanje in je po njihovih podatkih bilo celo potrjeno, a je sredi novembra očitno nekdo zahteval umik izraza 'čuteče' bitje, zato je lahko šel predlog sprememb zakonika na sejo vlade šele, ko je bila ta beseda umaknjena.
"Besedilo ima predvsem simbolni pomeni, saj 15.a člen predvsem odpravlja neskladja, in nima neposrednih posledic. Zato je zanimivo, da nasprotuje uporabi izraza 'čuteče živo bitje' vlada, ki ob vsaki priložnosti poudarja, da Slovenija spoštuje evropski pravni red," opozarjajo v društvu in dodajajo: "Kdorkoli ima doma žival, lahko potrdi, da je čuteče bitje. In kdor je pravnik, lahko vladi pojasni, da zavrača nekaj, kar je s podpisom Lizbonske pogodbe že sprejela. Čeprav člen nima direktnega vpliva, gre za pomembno simbolno gesto, da se to isto besedilo pojavi tudi v slovenskem zakonu."
KOMENTARJI (412)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.