Kriminalisti Policijske uprave Ljubljana so danes v zvezi z zapleti s podpisi za referendum obiskali državni zbor. V prostorih DZ so izvajali preiskovalne aktivnosti v sklopu predkazenskega postopka preiskave uradno pregonljivih kaznivih dejanj, je potrdila Maja Ciperle Adlešič s PU Ljubljana.
Kot so pojasnili na policiji, predkazenski postopek še ni zaključen, zato več informacij ne morejo posredovati. Novico o preiskavi so potrdili tudi v DZ.
Kriminalisti so preiskavo opravili na podlagi kazenske ovadbe, ki jo je v sredo v DZ zaradi razlike v številu podpisov pod pobudo za referendum o slabi banki vložil Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG) Slovenije zoper neznanega storilca.
PS zahteva odstop Viranta in Gorenaka
V Pozitivni Sloveniji Zorana Jankovića menijo, da je bila polomija v zvezi z izgubljenimi podpisi tako velika, da je čas, da se kdo tudi poslovi od svojega stolčka.
Kot je v pismu Gregorju Virantu zapisal vodja poslanske skupine PS Jani Möderndorfer, je izginotje podpisov za oba referenduma svojevrsten precedens, ki je za vsako demokratično državo nepredstavljiv. "Ta dogodek, ki kaže na poskus prevare volivcev, nevarno ogroža ne samo demokratične standarde v državi, temveč tudi ustavno ureditev, po kateri izvršuje oblast ljudstvo neposredno. Predstavlja poskus nedemokratične, nezakonite in protiustavne omejitve referendumskih pobud volivcev, kjer obstaja celo sum kaznivega dejanja omejevanja volilne oz. referendumske pravice. Zgolj vztrajnost sindikata in pravočasna reakcija Pozitivne Slovenije so preprečili, da ni do te kršitve ustave in človekovih pravic tudi dejansko prišlo," je zapisal.
Pozitivna Slovenija Viranta tako poziva k odstopu, sicer pa mu očita še več napak, ki naj bi jih zagrešil v tem mandatu. Po njegovi zaslugi naj bi se v državnem zboru drastično znižali standardi demokratičnih postopkov, prav tako naj bi onemogočal delovanje opozicije in sodelovanje civilne družbe in zainteresiranih javnosti pri nastajanju zakonodaje, pri čemer izpostavljajo bliskovito hitrost sprejemanja večine zakonodaje.
K odstopu pozivajo tudi notranjega ministra Vinka Gorenaka. Če Gorenak in Virant ne bosta zapustila svojih položajev, bodo v PS zahtevali izredno sejo DZ, so še zapisali.
Janković pisal Janši
Prvak PS Zoran Janković pa je pisal premierju Janezu Janši. Tudi od njega zahteva menjavo obeh politikov. Kot pravi, so v stranki zaskrbljeni zaradi dvomljivih standardov vladajoče koalicije. "Zato pričakujemo, da boste zaščitili demokracijo in ustavne pravice, na katerih sloni naša država. Ker spoštovanje slednjih pogosto javno zagovarjate tudi sami, od vas pričakujemo, da boste zaradi objektivne odgovornosti za izginotje omenjenih podpisov predlagali razrešitev ministra za notranje zadeve. Naj vas opomnim, da je Slovenija kot pravna in demokratična država tudi članica mednarodnih organizacij, katerih delovanje temelji na spoštovanju človekovih pravic in temeljnih svoboščin, demokracije in načel pravne države in da tudi zaradi slednjega ne sme priti do tovrstnega precedensa, ki mora biti ustrezno sankcioniran, škodljive posledice pa odpravljene," je zapisal Janković in dodal, da od Janše pričakuje, da bo omogočil pogoje za neodvisno preiskavo izginotja podpisov državljank in državljanov pod referendumskimi pobudami. "Slednje od ministra zaradi njegove dosedanjega ravnanja namreč ni moč pričakovati," je še dodal.
Podpise bodo lahko zbirali tudi za drugi referendum
Po vseh zapletih so podpisi k pobudi za začetek zbiranja podpisov za referendum o slabi banki zdaj končno spet prešteti. Podpisov je dovolj, zato se pričakuje, da bo predsednik DZ Gregor Virant v ponedeljek razpisal rok za začetek zbiranja 40.000 podpisov za referendum.
Kot je znano, je Sindikat kemične, nekovinske in gumarske industrije Slovenije (KNG) v roku v DZ vložil podpise v pobudi za referendum o slabi banki. Po preverjanju podpisov je predsednik DZ ugotovil, da je pobuda neveljavna, saj da je veljavnih podpisov premalo (za veljavnost pobude je potrebnih 2500 podpisov). Sindikat je nato opozoril, da so v DZ oddali 3127 podpisov, medtem ko jih je notranje ministrstvo preverjalo le 2733.
DZ je po preiskavi ugotovil, da ima sindikat prav, vendar pa krivca za nastali zaplet ni mogel najti. Kmalu nato je preiskavo izvedlo še notranje ministrstvo, a tudi tam niso ugotovili nobene napake. Virant je v četrtek pojasnil, da je napaka očitno nastala med kroženjem fotokopij podpisov med institucijama, kar pa je posledica slabih predpisov, saj se ob predaji podpisov ni delalo prevzemnih zapisnikov.
DZ, ki hrani originalne liste s podpisi, je po zapletu ministrstvu za notranje zadeve vnovič poslal fotokopije podpisov, pri čemer se v izogib vnovičnemu zapletu delajo prevzemni zapisniki na vsaki točki.
Po razpisu roka, ki bo torej najbrž v ponedeljek, bo stekel 35-dnevni rok za zbiranje podpisov za referendum, nato pa bo razpisan referendum, ki mora biti v 30–45 dneh od sprejetja akta o razpisu. Referendum o slabi banki bi bil tako lahko januarja.
Izginili naj bi tudi podpisi Sindikata delavcev energetike
K številnim zapletom z referendumskimi podpisi so zdaj svoj košček v mozaiku dodali tudi v Sindikatu delavcev energetike, ki je nedavno dosegel dogovor z ministrstvoma za finance ter za infrastrukturo in prostor ter umaknil pobudo za začetek zbiranja podpisov za referendum o državnem holdingu.
Čeprav to zdaj ni več pomembno, saj so svojo referendumsko pobudo umaknili, pa pravijo, da se je tudi v njihovem primeru precej listov s podpisi izgubilo. "Obvestilo DZ o število listov, ki so jih prejeli nazaj od ministrstva, se ne ujema z vrstnim redom listov v originalu. Tudi tu je nastala neka zmešnjava," je dejal podpredsednik tega sindikata Branko Sevčnikar.
Z dogovorom z vlado, na podlagi katerega so umaknili pobudo za razpis referenduma, so zelo zadovoljni. "Dogovor ocenjujemo kot izreden dosežek. Dosegli smo, da bo energetika strateška naložba in da bodo energetske družbe ostale v večinski lasti države," je pojasnil Sevčnikar.
KOMENTARJI (2017)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.