Slovensko-hrvaška komisija mednarodnopravnih strokovnjakov za reševanje vprašanja meje se je v Šmarjeških Toplicah sestala na četrtem srečanju. Kot sta povedala predsednika komisij, sta komisiji zelo zbližali stališča. Dogovorili sta se, da se upošteva stanje meje na dan neodvisnosti, torej 25. junija 1991, ugotovili sta tudi, da 664 kilometrov meje ni sporne, spornih pa ostaja šest kilometrov meje. Če ne bi imeli političnih navodil z obeh strani, bi komisiji lahko delo opravili v enem popoldnevu, je povedal predsednik hrvaškega dela Davorin Rudolf. Tako bo vsak del komisije poročal svoji vladi.
Kot je poudaril predsednik slovenskega dela mešane komisije Miha Pogačnik, sta ostala odprta še vprašanje uporabe načela pravičnosti in predmet spora. Pogačnik je še povedal, da na današnjem zasedanju ni predlagal, da bi komisija končala delo, je pa poudaril, da bo komisija sedaj vladi seznanila z doseženim in počakala na njuno odločitev, ali ga je potrebno nadaljevati, saj, kot je dejal, so se ustavili pred dvema velikima ovirama, o katerih mora odločitev sprejeti politika.
Rudolf je izrazil obžalovanje, ker Pogačnik njegove pobude, da bi komisija nadaljevala z delom, danes ni sprejel, in ocenil, da so se v 18 letih najbolj približali rešitvi spora, tako da vseeno upa v nadaljevanje dela komisije.
Oba predsednika komisije sta se zavzela za rešitev vprašanja meje, in sicer takšno, ki bo dobra za obe državi in njune državljane. Rudolf je ob tem še povedal, da je Pogačnika povabil na tekmo rokometnega svetovnega prvenstva v Split in da upa, da bo vabilo sprejel.
'Počakajmo na poročilo komisije'
Slovenski premier Borut Pahor, ki je v ponedeljek napovedal, da bo komisija danes zaključila delo, je ob tem dodal, da bo slovenska politika pred kakršnimi koli odzivi na nadaljnje pobude glede reševanja vprašanja meje najprej temeljito preučila poročilo komisije. "Počakajmo na poročilo komisije, počakajmo na posvet komisije z visokimi predstavniki slovenske politike in potem na formalno odločitev vlade o njenem nadaljnjem mandatu," je dejal in dodal, da se zavedajo ''kompliciranosti zapleta in problema, ki smo mu priča. "Če želimo priti do rešitve, sprejemljive za obe strani, si je treba vzeti čas, da vsako nadaljnjo odločitev dvakrat premislimo."
Predsednik SNS Zmago Jelinčič je poudaril, da mešana komisija ni opravila svojega dela. "Naš del komisije je bil pod vplivom hrvaške strani," je zatrdil. Po njegovih besedah je skrajni čas, da slovenski del komisije preneha delovati v sedanji obliki in da se vodja slovenskega dela komisije Miha Pogačnik umakne s položaja, ter da "zadevo vzamejo v roke tisti, ki jim je kaj do Slovenije, ne do denarja".
Vodja SLS Bojan Šrot pa je ponovil, da je njegova stranka proti ratifikaciji vstopa Hrvaške v zvezo Nato, saj so v dokumentaciji, ki jo je predložil Zagreb, vsaj štirje sporni dokumenti, ki prejudicirajo mejo med Slovenijo in Hrvaško.
Sanader: Hrvaška se ne bo odpovedala sodišču
Hrvaški premier Ivo Sanader je danes v saboru izjavil, da se Hrvaška ne bo odpovedala blejskemu dogovoru iz avgusta 2007, ki je določil oblikovanje skupne komisije za določanje spornih točk na državni meji in pravni okvir za urejanje problema na mednarodnem sodišču. Kot je dejal, sta omenjeni dogovor podprli obe strani.
"Če bi se odpovedali dogovoru, bi to pomenilo, da se nekdo ne počuti dovolj močnega, da argumenti zanj niso dobri in da ima slabšo pozicijo. Ne želim si, da bi se Slovenci tako počutili, naj bodo prepričani. Z argumenti bomo šli na Meddržavno sodišče, kdo bo imel boljše argumente, naj odloči sodišče, oba parlamenta naj bi se obvezala, da bosta sprejela odločitev sodišča," je ponovil predsednik hrvaške vlade.
Sanader je izpostavil, da Hrvaška še ni prejela nobenega uradnega predloga Evropske komisije za umik slovenske blokade hrvaških pogajanj z Evropsko unijo. Vnovič je dejal, da se drži dogovora z Evropsko komisijo in "besede, ki sem jo dal", ker je predsednik komisije od obeh strani zahteval, naj ne komentirata, dokler se ne bodo zmenili glede predloga.
Ponovil je prepričanje, da bi slovenski državljani podprli vstop Hrvaške na referendumu, ki ga napoveduje slovenski politični vrh. Ocenil je, da so "razlage slovenskega kolega Boruta Pahorja, da je Slovenija blokirala Hrvaško in pogajanja, da bi preprečila omenjeni referenduma, ki naj bi imel negativen izid za Hrvaško, popolnoma nesmiselne".
KOMENTARJI (493)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.