Predsednica SD Tanja Fajon je kritična do vihrave napovedi premierja Goloba o drastično vitkejši vladi v imenu večje popoplavne učinkovitosti. "Pravzaprav ne vidim razloga, zakaj se mora SD odreči kateremu koli od ministrstev. Ne želimo izgubljati časa na račun rekonstrukcije vlade. Sami veste, da to lahko pomeni več mesecev prostega teka," je bila kritična Fajonova.
Golob je idejo o novem številu ministrstev dvakrat javno spremenil. Najprej na 12 resorjev po zgledu druge Janševe vlade. Potem še na vsega sedem po švicarskem modelu. Tudi v najmanjši koalicijski partnerici pa niso navdušeni, da bi žrtvovali ministrstvo Simona Maljevca, ki so ga sami zasnovali in za kar je koalicija na trojnem referendumu dobila tudi potrditev volivcev, ter ga znova priključili ministrstvu za delo Luke Mesca.
"V Levici smo prepričani, da naša tri ministrstva dobro delujejo. In za to imamo tudi dokaze, če tako rečem, v tem, da smo sprejeli že cel kup zakonov," je poudarila koordinatorka Levice Asta Vrečko.
Kaj vse pa bi lahko združevali? Ena od možnosti je, da nekdanjega ministra Brežana ne bi nadomestili, pač pa njegov resor za naravne vire in prostor razdelili ter priključili infrastrukturi oziroma kmetijstvu. Sama po sebi se ponuja tudi združitev obeh ministrstev za izobraževanje, ki bi jima lahko priključili še digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Politična zgodovina pa pozna tudi poskus skupnega resorja za pravosodje in javno upravo. Pa bi v SD na ta račun žrtvovali denimo ministra za kohezijo?
"Če mislite, da bom zdaj lahko zanikala ali potrjevala kakršne koli špekulacije, dokler ni predloga na mizi, se motite. Na vsak način minister Jevšek skozi kohezijo in skozi pridobivanje evropskih sredstev zelo dobro dela. In ne vidim in ne čutim nobene potrebe po zmanjševanju naših resorjev," je bila jasna Fajonova. Do decembra sicer rekonstrukcija zaradi lanskega dobljenega referenduma ni možna. Iz največje vladne stranke pa je slišati, da brez soglasja partnerjev ne bodo vztrajali na doslej začrtanem krčenju. Tako ni izključeno, da bi racionalizirali le resorje Gibanja Svobode, a pri tem ohranili večino v vladi.
"Vse možnosti so gotovo še odprte. Smo vendar v koaliciji. Naša stališča so tudi mnogo bližja, kot se morda zdi drugje," je pojasnila Vrečkova. Položaj predsednice državnega zbora pa pri tem ni del politične trgovine.
Medtem pa odmeva intervju poslanke Mojce Šetinc Pašek za Dnevnik, v katerem je potrdila, da so si poslanci GS na predlog premierja Goloba med sabo res pregledovali telefone. Ter da največjo vladno stranko obvladujeta generalna sekretarka Vesna Vukovič in državni sekretar na obrambnem ministrstvu Damir Črnčec. Šef poslancev Svobode Borut Sajovic je sicer prav danes sprožil postopek razrešitve Šetinc Paškove s položaja predsednice preiskovalne komisije, ki se ukvarja s sumi nezakonitega financiranja SDS.
KOMENTARJI (160)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.