Sporočilo številka ena predsednika slovenske vlade in voditelja članice Evropske unije ter zveze Nato: "Brutalna resnica. Mogočen Zahod se boji Putina in se ni dovolj naučil iz druge svetovne vojne ter vojn na Balkanu. Agresorjev ni mogoče ustaviti brez tveganja." Ob tem poobjava že slišane Janševe teze, naj NATO zapre zračni prostor nad Ukrajino.
"Vojna s supersilo je zelo kompleksna stvar in jo je treba zelo odmerjeno tudi reševati. Samo s silo se je ne da. Ne predstavljam si, kaj bi se zgodilo, v kolikor bi se v zraku srečala dva pilota. Eden iz strani EU in drugi iz Ruske federacije in da bi prišlo do spopada med njima. Seveda, to bi bilo potem lahko na široko odprto okno za dodatno eskalacijo konflikta," pravi obramboslovec Vladimir Prebilič. To bi predsednik Putin najverjetneje razumel celo kot vojno napoved Rusiji, opozarja sogovornik.
A tu se premier Janez Janša še ne ustavi. Poobjavlja tudi zrcalne podobe Putina in Hitlerja ter situacijo v Ukrajini primerja z letom 1939, ko so nacisti vkorakali na Poljsko. "Tako agresivna in militantna retorika je v mesecih pred parlamentarnimi volitvami pravzaprav namenjena domači in ne tuji javnosti," pa ocenjuje raziskovalec mednarodnih odnosov, politolog Marko Lovec.
"Odvrača pozornost od tega, da so Putin in ljudje blizu njega, da so imeli številne povezave in na nek način odprta vrata v Slovenijo. Odprta vrata do pomembnih zunanjepolitičnih partnerjev Janše in njegove stranke, recimo Orbana, Trumpa. Na koncu nenazadnje odvrača tudi pogled od tega, da so številne politične metode, odnos do opozicije in odnos do medijev, kakršnega ima vladajoča stranka, zelo podobne temu, kar se dogaja v Rusiji," še dodaja.
Vojna je sama po sebi ekstremno dejanje, zato še bolj ekstremna stališča mednarodno relativno nepomembnih igralcev ne pomagajo, se strinjata sogovornika. "Za majhne pse je značilno, da glasno lajajo. Veliki psi so pa tisti, ki so previdni in lahko tudi ugriznejo, če je treba. In jaz mislim, da zunaj se nihče bistveno ne sprašuje o tem, kaj in zakaj Janša tu sporoča," pravi Lovec. "Naše zgodovinske okoliščine nas učijo, da se da več doseči s pametjo kot samo s surovo močjo," dodaja Prebilič. Slovenske stranke so sicer bolj ali manj enotne glede spopadov v Ukrajini, vojno vsi obsojajo. Da je Putin agresor, tudi ni dileme. So pa velike razlike v iskanju rešitev za konec konflikta.
KOMENTARJI (388)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.