Slovenija

Komisija pri štetju izbrisanih ni ugotovila politične odgovornosti

Ljubljana, 03. 05. 2011 14.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
STA / P.J.
Komentarji
10

Preiskovalna komisija DZ je zaključila, da ni mogoče ugotoviti politične odgovornosti pri povečanju števila izbrisanih. V SDS so pripravili ločeno mnenje, v katerem menijo, da je ministrstvo za notranje zadeve svoje delo opravilo malomarno.

Predsednik komisije o izbrisanih Robert Hrovat
Predsednik komisije o izbrisanih Robert Hrovat FOTO: Dare Čekeliš

Preiskovalna komisija državnega zbora o izbrisanih je sprejela poročilo, da iz izsledkov preiskave ni mogoče ugotoviti politične odgovornosti pri štetju izbrisanih. Takšnega mnenja je tudi predsednik komisije Robert Hrovat (SDS), ki pa je prepričan, da so dokazali malomarno delo ministrstva za notranje zadeve.

V SD so prepričani, da predlagano poročilo edino ustreza dejanskemu stanju, ki je bilo ugotovljeno med delom preiskovalne komisije. Darja Lavtižar Bebler je dejala, da je omenjena komisija zelo malo delala, njen predsednik pa je odločitev o zaključku njenega dela sprejel samovoljno, pri čemer je predlagal poročilo, ki ne ustreza dejanskim izpovedbam prič.

Poslanci SDS pa so na seji dejali, da je šlo pri zadnjem štetju izbrisanih za veliko malomarnost ministrstva za notranje zadeve, zato menijo, da so ugotovitve, ki so opredeljene v ločenem mnenju, tudi točne in izhajajo iz pričanj in iz pisne dokumentacije. Predsednik komisije Robert Hrovat sicer priznava, da neposredne politične odgovornosti niso ugotovili, so pa nedvomno ugotovili malomarno delo.

Anton Anderlič (LDS) je dejal, da preiskovalna komisija neposredne odgovornosti nosilcev političnih funkcij ni ugotovila oziroma je ni bilo. Tako ni bilo politično motiviranega štetja in ni bilo prirejanja podatkov, ki so bili pridobljeni s pregledom evidenc in štetja, na osnovi katerih bi lahko sklepali, da je šlo za naklepno dejanje uslužbencev ali političnih funkcionarjev ministrstva za notranje zadeve, opozarja.

Tudi Franco Juri (Zares) je dejal, da na podlagi zaslišanj prič nihče ni mogel dokazati tistega, zaradi česar je bila komisija ustanovljena, torej politične odgovornosti za prirejanje števila izbrisanih, kar izhaja tudi iz ločenega mnenja opozicijskih poslancev. Tem Juri tudi očita, da poskušajo zamegliti bistvo problema, to pa je, da se je z izbrisom zgodila ogromna krivica.

Končno poročilo bodo podprli poslanci DeSUS, saj bo tako po besedah Antona Urha po 20 letih končno zaključeno sramotno poglavje slovenske zgodovine. Komisija po njegovih besedah ni ugotovila nobene politične odgovornosti za prirejanje ali politično motivirano povečanje števila izbrisanih.

Janez Ribič (SLS)
Janez Ribič (SLS) FOTO: 24ur.com

Za poslanca SLS Janeza Ribiča pa je poročilo preiskovalne komisije pričakovano, glede na večino, ki jo ima koalicija v njej. Poslanci SLS sicer dopuščajo možnost, da ni šlo za namerno neutemeljeno povečevanje števila ljudi, kljub temu pa je šlo za nedopustno dejanje, poudarja Ribič.

Poslanec SNS Silven Majhenič pa se zaradi predlaganega poročila sprašuje, "čemu potem toliko neproduktivnih razprav in hude krvi v državnem zboru". "Kdo je imel pravzaprav interes, da zadevo prikaže drugače, kot je bilo dejansko res, in ne nazadnje, komu je pravzaprav to koristilo."

Poročilo, o katerem bodo odločali poslanci, je sicer sprejela koalicijska večina članov preiskovalne komisije, v njem pa ugotavlja, da ni bilo ugotovljene nobene politične odgovornosti pri štetju izbrisanih in da je komisija zaključila delo.

S tem se ne strinjajo opozicijski poslanci, ki so k poročilu priložili ločeno mnenje z ugotovitvami, ki jih je v svojem predlogu končnega poročila zapisal predsednik komisije Robert Hrovat. To po mnenju poslancev SDS, SLS in SNS dokazuje, da je prišlo do neutemeljenega povečanja števila izbrisanih zaradi nestrokovnega dela ministrstva za notranje zadeve.

Državni zbor je poročilo sprejel s 50 glasovi za in 21 proti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

M-teorija
04. 05. 2011 00.06
Ma kaj se SDS sekira, saj bodo dobili 50 plus, prepisali Mađarsku ustavo, pa izbrisane še enkrat zbrisali!
pupa_od_anbot
03. 05. 2011 22.58
robba, mam mal več spomina kot zlate ribice, toliko za kroniko
robba
03. 05. 2011 21.04
pupa_od_anbot 03.05.2011, 17:00 -2 Kdo je že bil minister, ko so brisali? kdo že te je pripeljal v samostojno slovenijo?
robba
03. 05. 2011 21.02
1943 03.05.2011, 16:33 velja svoboda .bivanja, govora...itd. če ti kaj ne paše se lahk preseliš v preševo....
prehlad
03. 05. 2011 20.36
IN KOLIKO JIH JE .SO SE MNOŽILI KO STENICE.
dolejo
03. 05. 2011 20.01
Levica bi vsem državljanom bivše Juge podelila državljanstva Slovenije in jim plačevala odškodnine. Le tako bi spet zmagali na volitvah.
njami04
03. 05. 2011 19.40
zanimivo pa je kako se je "gasilec Samo" prelevil v strokovnjaka za vse mogoče zadeve, no pa tudi na račun davkoplačevalcev je pridobil kakšnih 15kg
botjabotja
03. 05. 2011 18.14
Ena izmed zadev v kateri so sile iz ozadja pokazale svojo moč. Skrbi me le to, ker ni edina.
pupa_od_anbot
03. 05. 2011 17.00
Kdo je že bil minister, ko so brisali?
1943
03. 05. 2011 16.33
Popolnoma razumljivo ,da stranke SDS,SLS SNS ugotavljajo nestrokovno in malomarno delo ministrstva za noranje zadeve , ker tako hočejo na vsak način prikriti svojo najbolj sramotno delo ,katero so povzročili ob osamosvojitvi Slovenije.