
Razlogi za vrnitev denarja v bruseljski proračun so neskladnost s pravili EU ali neustrezni postopki nadzora nad kmetijskimi izdatki, pojasnjujejo v Bruslju. Dodajajo, da so države članice odgovorne za izplačilo in preverjanje izdatkov skupne kmetijske politike, komisija pa mora zagotoviti, da države članice sredstva pravilno porabijo.
"Komisija si prizadeva zagotoviti kar najboljše izvajanje nadzora nad trošenjem tega denarja. Sistem deluje bolje kot kadar koli prej, prizadevali pa si bomo, da stvari še izboljšamo," je ob tem poudarila evropska komisarka za kmetijstvo in razvoj podeželja Mariann Fischer Boel.
Slovenija mora plačati 20.000 evrov
Slovenija bo v skladu z omenjeno odločbo deležna dveh finančnih popravkov. Zaradi prekoračitve zgornjih finančnih mej bo morala v Bruselj vrniti 10.000 evrov, prav toliko pa še zaradi neupoštevanja plačilnih rokov.
V skladu z omenjeno odločbo se povračilo sredstev zahteva od Avstrije, Belgije, Češke, Nemčije, Španije, Finske, Francije, Velike Britanije, Grčije, Madžarske, Irske, Italije, Litve, Malte, Nizozemske, Poljske, Portugalske in Slovenije.
Največ kazni za Francijo
Največ, skupno 71 milijonov evrov, bo v skladu z omenjeno odločbo morala vrniti Francija, po višini teh t. i. finančnih popravkov sledita Španija (40 milijonov evrov) in Nizozemska (28 milijonov evrov).
Kot je znano, je sicer Slovenija septembra iz Bruslja že dobila zahtevek za vrnitev skupno okrog šest milijonov evrov. Zaradi ugotovljenih nepravilnosti pri izplačevanju subvencij naj bi morala vrniti 3,8 milijona evrov, poleg tega pa še 2,28 milijona evrov, ki jih je Slovenija sicer že izterjala od kmetov, ki niso izpolnjevali zahtevanih obveznosti.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.