Nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos je na zaslišanju pred člani preiskovalne komisije DZ, ki preiskujejo izdajanje in financiranje brezplačnih tednikov Ekspres in Slovenski tednik pojasnil, da so že v obdobju med julijem 2008 in septembrom 2009 dobili več prijav in pisem v zvezi z brezplačniki. Odprli so preiskavo, vendar suma korupcije niso ugotovili. Zadevo so nato v začetku letošnjega leta predali tožilstvu in policiji. Hkrati niso mogli ugotoviti, ali sta bila tednika kakor koli povezana s politiko oz. političnimi strankami.
Letošnjega 21. julija so na komisijo prejeli anonimno pismo, ki zbuja dvome glede določenih ugotovitev, zlasti kar se tiče Pošte Slovenije. Ko je takrat še Kosova komisija preiskovala, ali obstaja sum korupcije, se je obrnila tudi na Pošto Slovenije. Pošta je namreč s podjetji, ki sta izdajali Slovenski tednik in Ekspres, torej Progresijo in Zame-tkom, sklenila pogodbi za distribucijo časnikov.
Po besedah Kosa je Pošta Slovenije komisiji za preprečevaje korupcije posredovala pogodbi z obema podjetjema. Obenem so jim s Pošte sporočili, da so v zvezi s poslovanjem s podjetjema opravili tudi revizijo, ki pa naj ne bi pokazala nepravilnosti. Zatem se je Pošta tudi zanimala, ali se je ugotovil sum korupcije.
Vseh dokumentov niso dobili
Na komisiji so bili, kot pravi Kos, tedaj prepričani, da so dobili vso dokumentacijo, a da je zadnja prijava pokazala, da zagotovo niso dobili vsega, po čemer so spraševali. Komisija bo zato financiranje časnikov ponovno vzela pod drobnogled in ponovno pregledala svoje ugotovitve, ter jih, kot je razložil njen nekdanji predsednik, po potrebi tudi spremenila.
Kos je novinarjem po zaslišanju še dejal, da bo obenem treba ugotoviti, kakšne so bile predhodne ugotovitve policije, da bi videli, ali se nova prijava sklada z njimi ali ne. Na vprašanje novinarjev, ali Davčna uprava RS in urad za preprečevanje pranja denarja vodita kakšen postopek v zvezi s tem, ni znal odgovoriti. Dodal pa je, da če lahko kdo ugotovi, kaj se je dogajalo, sta to ravno ta dva organa. Prepričan je namreč, da če bi sledili finančnim tokovom, bi zagotovo prišli do izvora denarja za izdajanje obeh brezplačnikov.
Več pa Kos pred komisijo v navzočnosti javnosti ni želel povedati, saj da ima podatke, ki še niso znani javnosti in bi, če bi v javnost prišli, lahko škodovali delu obeh komisij. Brez komentarja pa je bil Kosov nekdanji pomočnik Bećir Kećanović, ki je bil zaslišan brez navzočnosti javnosti. Predsednica omenjene komisije DZ Melita Župevc je po seji dejala le, da je Kos v zaprtem delu seje posredoval dodatne informacije v zvezi s Pošto, in da "zgodba v zvezi z njo še zdaleč ni zaključena".
Prav zato so se danes dogovorili, da bodo na zaslišanje v nadaljevanju dela komisije povabili tudi generalnega direktorja Pošte Aleša Hauca in predsednika nadzornega sveta Draga Bahuna. Kot je namreč znano, so domnevno sporno revizijo potrdili nadzorniki.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.