Poslanke in poslanci so danes s 63 glasovi za in nobenim proti odločili, da priprtemu poslancu SNS Srečku Prijatelju ne priznajo poslanske imunitete. Državni zbor je o tem glasoval na predlog mandatno-volilne komisije, in sicer zaradi očitanih kaznivih dejanj napeljevanja k nedovoljenemu sprejemanju in dajanju daril ter dveh poskusov izsiljevanja.
Mandatno-volilna komisija je na seji za zaprtimi vrati že drugič razpravljala o podelitvi imunitete Prijatelju. Z večino opredeljenih glasov je komisija sklenila predlagati državnemu zboru, da Prijatelju imunitete ne podeli. Državno tožilstvo namreč Prijatelju tokrat očita kazniva dejanja napeljevanja k nedovoljenemu sprejemanju daril in napeljevanja k dajanju daril ter dve kaznivi dejanji poskusa izsiljevanja.
Predsednik komisije Dušan Kumer (SD) je v izjavi po seji pojasnil, da je komisija z večino glasov odločila, da Prijatelju ne podeli imunitete in da dovoli nadaljevanje kazenskega postopka. Nihče ni bil za podelitev imunitete, poslanec SNS pa se je vzdržal, je dodal predsednik komisije, ki je na vprašanje o delovanju DZ v okrnjeni sestavi odgovoril, da ima DZ v tem trenutku 90 poslancev. Prijatelju mandat preneha, če sam odstopi ali če je pravnomočno obsojen na več kot šest mesecev zapora. "Je pa res, da iz objektivnih razlogov, ker je v priporu, ne more trenutno opravljati svoje poslanske funkcije, zato smo mu začasno zamrznili vse njegove pravice z opravljanjem poslanske funkcije," še dodaja Kumer.
Prvič enotno proti podelitvi imunitete
Poslanke in poslanci so 18. marca letos prvič odločali o podelitvi imunitete Prijatelju. Takrat so s 67 glasovi za in nobenim proti izglasovali, da Prijatelju poslanske imunitete ne priznajo. Državno tožilstvo je Prijatelju takrat očitalo kazniva dejanja izsiljevanja in nedovoljene proizvodnje ter prometa z orožjem ali eksplozivom.
Od začetka delovanja je DZ imuniteto poslancem priznal 14-krat. Sicer se je na imuniteto največkrat skliceval prvak in poslanec SNS Zmago Jelinčič, in sicer kar petkrat.
Razširitev preiskave na še štiri osebe
Okrožno sodišče v Kopru pa je danes potrdilo, da so 23. marca dobili zahtevo Okrožnega državnega tožilstva v Kopru za razširitev preiskave zoper štiri osebe, vendar med osumljenci ni priprtega poslanca Prijatelja. Zahteva za razširitev preiskave se nanaša na pet kaznivih dejanj po kazenskem zakoniku. Med naštetimi kaznivimi dejanji so izsiljevanje, poslovna goljufija, zloraba položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter nedovoljeno sprejemanje in dajanje daril.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.