Let predsednika republike Danila Türka na uradni obisk v BiH oktobra lani je stal 89.100 evrov, slovenska ponudnika, ki po ugotovitvah Komisije za preprečevanje korupcije k oddaji ponudbe nista bila povabljena, pa bi lete zagotovila bistveno ceneje. Oba ponudnika, ki ju je komisija pozvala, da povesta svojo ceno, če bi ju urad pozval k oddaji ponudbe, sta sicer povedala, da imata možnost zagotoviti prevoz z letalom, ki ustreza zahtevam predmetnega javnega naročila. Prvi bi tak prevoz zagotovil za 19.077 evrov, če pa ne bi imeli razpoložljivih zmogljivosti, bi se cena povečala največ na 32.077 evrov, kar je 57.023 evrov manj kot pri ceni izbrane letalske storitve. Drugi letalski prevoznik pa bi, če bi bili povabljeni k oddaji ponudbe, ponudil tri vrste letal. Cena za najem najdražjega, ki je iste znamke kot letalo, ki ga je Urad predsednika izbral, je 50.000 evrov, kar je 39.100 evrov manj kot izbrano. Sledita ponudbi za 39.000 evrov in 23.000 evrov.
Kos: Upoštevati je treba gospodarno ravnanje z javnimi sredstvi
Na Uradu predsednika republike so sicer povedali, kar je ugotovila tudi Državna revizijska komisija – revizijo izbire ponudnika je opravila na poziv predsednika –, da urad po zakonu ni dolžan povabiti ponudnika, registriranega v Sloveniji. S tem pa se ne strinja Kosova komisija, saj ugotavlja, da so temeljna načela javnega naročanja in dolžnega ravnanja uradnih oseb, odgovornih za javna naročila, po katerih bi morale s potrebno skrbnostjo in gospodarnostjo upravljati z zaupanimi javnimi finančnimi sredstvi. "Če je nesporno dejstvo, da bi bilo mogoče enako kakovostne cilje doseči z manjšo denarno porabo, so uradne osebe dolžne izbrati cenejšo," še ugotavljajo v komisiji.
Naročilo v nasprotju s temeljnimi načeli javnega naročanja
Komisija je tako sklenila, da je bilo v primeru najema letala naročilo izvedeno v nasprotju s temeljnimi načeli javnega naročanja in upravljanja z javnimi sredstvi in tako drugemu omogočilo korist – to pa ustreza definiciji korupcije po zakonu o preprečevanju korupcije. Časovna stiska in drugi zahtevani pogoji ravnanja uradnih oseb, ki so v tem primeru postopek javnega naročila pripravili in vodili tako, da so pozneje po sili razmer morali izbrati občutno dražjega ponudnika, komisije niso prepričali, saj meni, da so imeli dovolj možnosti, da bi pod enakimi pogoji izbrali cenejšega ponudnika. "Če je čas, ki so ga imeli na razpolago, dopuščal povabilo ponudnikom, registriranim v tujini, komisija ni našla razumnega razloga, da v prid načelom gospodarnosti, učinkovitosti in uspešnosti javnega naročila ter upravljanja z javnimi finančnimi sredstvi ne bi mogli opraviti predhodnih poizvedb o zmogljivosti in cenah letalskih storitev tudi pri ponudnikih, registriranih v Sloveniji,“ so še zapisali v načelnem mnenju.
V Uradu predsednika so sicer še povedali, da se slovenski ponudniki najbrž ne bi odzvali, vendar komisija pravi, da gre tu le za domnevo, zato je to stranskega pomena.
Predsednik nima vpliva na izbiro letala
Kosova komisija je sicer Urad predsednika republike pozvala, naj tudi natančno obrazloži dejansko razmerje pristojnosti med institucijo predsednika republike in njegovega urada pri postopkih javnega naročanja. Po pregledani dokumentaciji so na komisiji ugotovili, da predsednik republike "ne samo formalno, pač pa dejansko nima in ne more imeti nobenega vpliva na postopke javnega naročanja, ki jih v okviru pristojnosti izvaja urad". Ker predsednik z izbiro letalskega prevoznika ni bil seznanjen, je po mnenju komisije razumljivo, da ni imel razlogov zahtevati preverjanje pravilnosti tega postopka.
Predstojnik Urada predsednika je ponudil svoj odstop
Kot so sporočili z Urada predsednika RS, je takoj po seznanitvi z načelnim mnenjem komisije generalni sekretar Stojan Tramte kot predstojnik Urada predsednika sprejel objektivno odgovornost za ta konkretni primer in predsedniku republike ponudil svoj odstop.
Iz Urada predsednika so še poudarili, da predsednik Danilo Türk ni imel nobenega vpliva in možnosti odločanja, kako bo urad zagotovil izvedbo njegovega mednarodnega obiska. Poleg tega še navajajo, da so komisiji predložili vso potrebno dokumentacijo in natančno pojasnili specifične razloge in okoliščine najema letala.
Iz urada predsednika so še sporočili, da se je predsednik Danilo Türk danes seznanil z razlogi za odstop in bo po premisleku sporočil svojo odločitev.
KOMENTARJI (159)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.