Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je pred časom uvedla postopek ugotavljanja nasprotja interesov in njegovih posledic pri poslovanju družb v neposredni ali posredni lasti ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo Gregorja Golobiča z vlado oziroma ministrstvi in organi v njihovi sestavi.
Komisija za preprečevanje korupcije je v precep vzela dve obdobji. Prvo obdobje je bilo od Golobičevega imenovanja na ministrsko funkcijo do 4. junija 2010, ko je veljal stari zakon o preprečevanju korupcije, ki je dovoljeval poslovanje z državo, če je imela uradna oseba v podjetju manj kot 20-odstotni delež. Od 4. junija naprej pa lahko z državo poslujejo podjetja, v katerih ima državni funkcionar delež, manjši od pet odstotkov.
Komisija je preverjala konflikt interesov na Golobičevem ministrstvu
Komisija je presojala nasprotje interesov in omejitve poslovanja le pri ministrstvu za visoko šolstvo, kjer je Golobič minister, ker "pri drugih organih zaradi dikcije zakona do omejitev poslovanja ali nasprotja interesov Golobiča sploh ne more priti“.
Komisija je za prvo obdobje ugotovila, da je MVZT posloval s podjetjem Margento R&D, ko je sklenilo pogodbe o sofinanciranju dveh mladih raziskovalcev. Komisija je nato preverila lastniški delež Gregorja Golobiča v tem podjetju in ugotovila, da ima 10,8- odstotni delež v podjetju Ultra SUM, kar je manj kot 20 odstotkov, zato je po zakonu takrat podjetje lahko poslovalo z ministrstvom.
V komisiji so dejali, da v primeru sofinanciranja mladih raziskovalcev Golobič ni imenoval komisije za izvedbo postopka javnega razpisa za izbor mladih raziskovalcev in v tej komisiji tudi ni sodeloval, zato tudi do konflikta interesov v tem primeru ni prišlo.
V drugem obdobju pa je komisija za preprečevanje korupcije ugotovila, da MVZT od uveljavitve novega zakona ni sklenil nobene pogodbe z podjetji iz skupine Ultra, zato kršitev tudi ni moglo biti.
Komisija je tako zaključila, da ob pregledu dokumentacije, s katero je razpolagala, ni ugotovila kršitev zakona o preprečevanju korupcije.
Ultra je poslovala še z ministrstvom za obrambo in za gospodarstvo
Ultra je sicer poslovala še z ministrstvom za obrambo, ki je Margenti in Ultri leta 2009 izplačalo vsaki po 68 evrov. V okviru ministrstva za gospodarstvo je Ultra leta 2008 sklenila pogodbo o sofinanciranju projekta Spodbujanje mobilnosti visokokvalificiranega osebja, leta 2010 pa je Margento R&D sklenila pogodbo o sofinanciranju upravičenih stroškov v okviru Inovacijskega vavčarja.
Golobič: Preiskava je potrdila resničnost mojih navedb
Golobič je v odzivu na mnenje dejal, da je komisija potrdila resničnost njegovih navedb. Kot pravi, je bil sam zainteresiran, da se zadeva preišče in s tem prekine niz špekulacij, ki jih je sprožilo tudi pismo nekdanjega ministra za gospodarstvo Mateja Lahovnika.
Lahovnik je sicer v pismu predsedniku vlade Borutu Pahorju zapisal, da se mu zdi sporno tudi, če podjetja iz skupine Ultra poslujejo z drugimi ministrstvi in s podjetji v neposredni ali posredni državni lasti, saj ima vlada vsaj preko imenovanja nadzornikov vpliv v njih.
KOMENTARJI (69)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.