Preiskovalna komisija DZ, ki se ukvarja s sumi pranja denarja v bankah, je za zaprtimi vrati sprejela osnutke javnega in tajnega dela končnega poročila.
Javni del ugotovitev bo predsednik komisije Jani Möderndorfer (SMC) predstavil v četrtek. Je pa pred sprejemom osnutka poročila povedal, da je komisija v njem naletela "na kar nekaj sumov kaznivih dejanj" in da bo branje v vsakem primeru zanimivo. Tako z javnim kot zaprtim delom poročila bi se lahko še v tem sklicu na izredni seji seznanil DZ.
V poročilu neuradno tudi Dijana Đuđić in Rok Snežič
Kot so poročali v oddaji 24UR, je urad neuradno pri osmih pravnih in fizičnih osebah prepoznal znake kaznivih dejanj pranja denarja. V poročilu se neuradno omenjata tako bosanska državljanka Dijana Đuđić, ki je dala kredit Janševi SDS pred volitvami, kot tudi doktor davčnih utaj Rok Snežič. Đuđićeva naj bi bila del združbe, ki naj bi se organizirano ukvarjala s pranjem denarja, z bančnih računov v Sloveniji in Avstriji naj bi od leta 2016 dvignila več kot sedem milijonov evrov gotovine.
Snežič naj bi bil z njo povezan neposredno prek nakazil s posameznih bančnih računov, posredno pa prek završkega župana Mirana Vuka, s katerim naj bi sodelovala oba. Đuđićeva naj bi zanj dvigovala denar. A če glede Đuđićeve Snežič vztraja, da z njo ni nikoli poslovno sodeloval, glede Vuka priznava, da je bil pred leti njegov davčni svetovalec. "Nič nezakonitega, proti meni nihče v rokah ne more imeti nič. To so vse predvolilne točke in predvolilne kampanje, ki so zelo umazane in uporabljajo moje ime, da črnijo druge ljudi," zatrjuje.
Medtem ko naj bi poročilo komisije omenjalo organizirano shemo pranja denarja - opirali naj bi se tudi na ugotovitve Urada za preprečevanje pranja denarja - Snežič poziva: "Naj bodo toliko, naj imajo, po domače povedano, toliko jajc in to predočijo. Če ne, pa naj priznajo, da uporabljajo vse to z namenom očrniti desni pol volilnega telesa."
Urad naj bi sicer ugotovil obstoj mreže pravnih in fizičnih oseb, ki naj bi gotovino dvigovala prek slovenskega in avstrijskega bančnega sistema. Skupaj naj bi šlo za več kot sedem milijonov evrov, ki najverjetneje izvirajo iz davčne zatajitve. Končna pot denarja neuradno ni znana, vsaj del tega pa naj bi končal pri Miranu Vuku.
Posojilna pogodba SDS utaja davka?
Preiskovalna komisija naj bi imela neuradno pomisleke tudi glede posojilne pogodbe med stranko SDS in Đuđićevo, saj po mnenju nekaterih naj ne bi šlo za tipično posojilno pogodbo, ampak bi se v njej lahko skrivala kupoprodajna pogodba, s čimer bi se stranka lahko izognila plačilu davka. Komisija naj bi tudi o teh okoliščinah spregovorila na jutrišnji novinarski konferenci.
Spomnimo
Komisija je zaslišanja začela sredi lanskega decembra. Na njih so nastopili številni vodilni in srednji menedžerji oz. inšpektorji in preiskovalci iz NLB, Nove KBM, urada za preprečevanje pranja denarja, Banke Slovenije, Slovenske obveščevalne varnostne agencije, policije, Nacionalnega preiskovalnega urada ter predstavniki državnega vrha.
Domnevno sporna nakazila iranske banke, prek katerih naj bi Iraj Farrokhzadeh opral za približno milijardo dolarjev, je v dokumentih NLB našla komisija DZ, ki je raziskovala politično odgovornost za sanacijo bank, in zadevo odstopila komisiji za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Obe sta o tem pripravili vmesno oz. posebno poročilo, ki ju je DZ potrdil konec lanskega septembra.
Vmes je nastala preiskovalna komisija, ki se ukvarja s sumi pranja denarja in financiranjem terorizma v NLB v letih 2008 in 2011. Preiskavo je razširila na Novo KBM, ko je prišlo na dan, da so Italijani odpirali račune v njenih poslovalnicah ob meji, nanje dobivali visoke prilive iz Italije ter nato dvigovali gotovino.
KOMENTARJI (321)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.