Predsednik vlade Miro Cerar se je po današnji seji vlade med drugim dotaknil tudi trenutnih varnostnih razmer in dejal, da Slovenija dobro obvladuje migracije in skupaj z Evropo pomaga iskati rešitve. Poudaril je, da je ključno, da ob humanitarnem pristopu zagotavljamo tudi učinkovito varnost državljanov ter dodal, da razloga za strah ni.
Cerar: Zagotavljam, da vlada obvladuje migrantski tok
Poudaril je, da je zelo razočaran nad hujskaštvom, ki se zadnje dni pojavlja v Sloveniji. Še posebej je zelo slabo, da to hujskaštvo spodbujajo različni politični akterji, je dejal Cerar. "Pozivam državljane, da temu ne sledijo. Razumem, da je mnoge lahko strah. Vendar zagotavljam, da vlada obvladuje migrantski tok. Od oktobra dalje ni prihajalo do situacij, ki jih želijo sedaj nekateri umetno ustvariti. Ne drži, da vlada ne komunicira in sporoča teh zadev," je poudaril Cerar.
Protesti, po besedah Cerarja, politično hujskaštvo
Na vprašanje novinarja, kako so lokalne skupnosti obveščene, Cerar odgovarja, da z večino odlično sodelujejo in da so ustrezno obveščene. Se pa dogaja, da so nekatere lokalne skupnosti politično motivirane k nasprotovanju odločitvam vlade. Cerar je znova pozval k strpnosti.
Dejal je, da se zaenkrat še nič hudega ni zgodilo in da so mnogi ljudje zavedeni. Opozoril je, da država nikjer ne dela nič na silo in dodal, da je država dolžna zagotoviti mednarodno zaščito najbolj ranljivim, zlasti otrokom, pri čemer ima v mislih skupino mladoletnih otrok, ki so jo zavrnili v Kranju. "Se bomo bali 23 mladoletnih otrok brez spremstva, ki potrebujejo našo pomoč," se sprašuje Cerar in izpostavlja, da so v Avstriji domačini beguncem odprli svoja vrata. "Pozivam vse, da pridobijo prave informacije, da preverijo, kaj se v resnici dogaja, in da spoznajo, da varnost ni ogrožena. Potem bodo videli, da ni razloga za skrb," je bil jasen Cerar.
Cerar je pohvalil poteze ravnateljice dijaškega doma v Kranju Judite Nahtigal, ki je bila pred dnevi pripravljena sprejeti skupino mladoletnih prebežnikov v kranjski dijaški dom, a se to po protestih učiteljev in staršev dijakov ni zgodilo. Prav tako je dejal, da je stališče skupine učiteljev o nezaželenosti otrok, ki nujno potrebujejo humanitarno pomoč, nesprejemljivo.
Opozoril je, da se migrantske krize ne sme zlorabiti za umetno sprožanje medsebojnih delitev. Vlada se zave, da so med migranti tudi druge kategorije, zato skupaj s policijo ves čas izvajajo nadzor in preverjajo zadeve. "Strah ni utemeljen, je pa pomembno, da se pogovarjamo. Ne smemo biti nestrpni, sovražni. To ne sme biti Slovenija. Država ima prihodnost, le če bo sodelovala in bo strpna. Čas je za sodelovanje, ne razdvajanje."
Bulčeva posvarila pred psihozo strahu
Evropska komisarka za promet Violeta Bulc je danes v Bruslju posvarila pred psihozo strahu v odnosu do beguncev in pozvala k humanitarnemu duhu. "To je tema, kjer mora priti do narodne enotnosti. To je tema, ki zahteva humanitarnost in pri humanitarnosti ni političnih prepričanj," je poudarila.
Slovenija je po komisarkinih besedah svojo humanitarnost dokazala ne tako dolgo nazaj v času vojne na območju nekdanje Jugoslavije, ko je poskrbela za pomoči potrebne. Ko se je znova vzpostavil mir, se je večina teh ljudi vrnila domov oziroma se uspešno integrirala.
V EU bodo po zagotovilih Bulčeve z nizom ukrepov, na primer z učinkovitimi žariščnimi točkami, poskrbeli, da bodo resnično prišli po pomoč ljudje, ki jo potrebujejo, in da se ne bo ponavljal scenarij iz prvega vala, ko so se ekonomski migranti mešali z begunci.
Slovenija se sicer po navedbah Bulčeve s stališča komisije v begunski krizi obnaša izjemno odgovorno, deluje proaktivno in poskuša ves čas storiti vse, da ne bi bilo zaostrovanja med članicami.
Jurša, DeSUS: To so politični protesti
Na srečanju koalicijskih partnerjev pred današnjo sejo vlade je beseda tekla tudi o reševanju migrantske krize, je povedal vodja poslancev DeSUS Franc Jurša. Vladne ukrepe pri reševanju migrantske krize so ocenili kot prave, s temi ukrepi pa je treba nadaljevati. Proteste proti nastanitvi migrantov v več krajih pa Jurša ocenjuje kot politične.
Kot je navedel Jurša po sestanku, jih je minister za zunanje zadeve Karl Erjavec tudi seznanil s sredino konferenco o migrantski krizi na Dunaju. Povedal jim je, da je bila razprava na konferenci konstruktivna, počasi pa se bo balkanska migracijska pot zapirala.
Jurša meni, da bi v ta proces morali vključiti tudi Grke, ki sicer v sredo na konferenci niso sodelovali, saj če Grki ne bodo uspešni pri obvladovanju migrantskega vala, se bo pritisk prenesel na druge meje.
Židan: Protesti ne bodo zrušili vlade
Prvak SD Dejan Židan je v izjavi novinarjem po seji vlade v luči protestov po nekaterih krajih zaradi predvidene namestitve migrantov posvaril pred nestrpnostjo, hujskanjem, sejanjem strahu. "S politični akcijami nagovarjati k nestrpnosti je napačno. Na težavah beguncev demokratične države ne morejo graditi svoje politike," pravi Židan.
Od vseh političnih strank in ostalih pomembnih akterjev v Sloveniji pričakuje razumevanje, da bo begunska problematika še nekaj časa navzoča. Zagotavlja, da bo država zavarovala svoje državljane, a tudi humano ravnala z migranti. To, da lokalna skupnost ni želela sprejeti nekaj beguncev otrok brez staršev in da so se temu uprli tudi profesorji, je po njegovem mnenju nedopustno. "V kakšnem duhu torej vzgajajo državljane," se sprašuje prvak SD.
Protesti po njegovih ocenah ne morejo privesti do politične krize oz. padca vlade, čeprav je to "mogoče namera tistih, ki so v ozadju te nestrpnosti", strah pa ga je polarizacije pri državljanih. Na področju, kjer ni dovolj informacij, se namreč po njegovem mnenju ustvari strah, ki pripelje do pretiranih odzivov.
Tako prvak SD pričakuje, da bo v prihodnjih dneh in tednih dostopnih bistveno več informacij, saj ima "ljudje pravico do zelo transparentnega odnosa države, do informacij". Koliko prosilcev za azil Slovenija zmore namestiti, Židan ni odgovoril, je pa zagotovil, da ne bo postala evropski žep za migrante.
SLS: Pozivamo Cerarja, Židana, Erjavca in njihove poslance, naj ilegalne migrante sprejmejo v svoj dom
Povzemamo del odziva SLS: "Ljubljanska politična, družboslovna in kvazihumanitarna elita naj si migrante pripelje na svoja dvorišča. Kdor v svoje stanovanje ni pripravljen sprejeti ilegalnih migrantov, nima pravice tega zahtevati od drugih. Na Cerarju, Židanu in Erjavcu je največja odgovornost za nastalo kritično situacijo v Sloveniji, zato od njih pričakujemo, da najprej v svojem stanovanju preizkusijo varnostna tveganja, ki jih poskušajo naprtiti, med drugim tudi dijakom po Sloveniji."
Glavni razlog za težave z ilegalnimi migranti v Sloveniji ni vojna v Siriji, ampak so neukrepanje, ignoranca in nesposobnost aktualne slovenske vladne koalicije SMC, SD in DeSUS ter njihovih voditeljev, ki kockajo s finančno in fizično varnostjo Slovencev, s kulturo in vrednotami, na katerih je utemeljen slovenski narod. To je zloraba njihovih političnih položajev.
Policija nestrpnost in nasilje obsoja
Na svojem Twitter profilu se je odzvala tudi slovenska policija, ki je zapisala: "Sovražni govor, nasilje in nestrpnost obsojamo in zavračamo, kjerkoli, tudi na družbenih omrežjih." Prav tako so zapisali, da objave na Twitterju in Facebooku stalno spremljajo in o varnostno aktualnih obveščajo pristojne operativne službe.
Sovražni govor, nasilje in nestrpnost obsojamo in zavračamo, kjerkoli, tudi na družbenih omrežjih. 1/3
— policija_si (@policija_si) February 25, 2016
Glede napovedanih shodov je policija zapisala, da zagotavljajo varnost na javnih shodih in ravnajo v skladu z zakonodajo. Prav tako ugotavljajo prekrške tudi v povezavi s prijavo shoda. Neposredne ukrepe oz. preverjanja izvajajo policisti policijskih uprav, ki so pristojne za posamezna območja. "Ti policisti potem preverjajo, kdo je organizator shoda," je povedal tiskovni predstavnik Drago Menegalija.
Na PU Novo mesto pa so zanikali navedbe poslanca SDS Andreja Čuša, da policija na Dolenjskem obiskuje oz. zaslišuje ljudi, ki so v skupinah proti migrantom in vabijo k uporu. Pojasnili so, da policisti delujejo v skupnosti in se pogovarjajo z ljudmi. Le v dnevnih in neposrednih stikih z občani lahko namreč uspešno zagotavljajo visoko stopnjo varnosti za vse ljudi. Tudi v času povečanih migracij se njihove oblike dela niso spreminjale. "V primeru, ko bi policija izvedela za sum kaznivega dejanja javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti, pa bi policisti vsekakor ravnali v skladu z veljavno zakonodajo in v okviru svojih pooblastil," je poudarila predstavnica za odnose z javnostmi Alenka Drenik.
KOMENTARJI (1738)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.