Žrtev je bil Roberto Calvi, dolga leta ugleden in uspešen italijanski bankir. Zgodba v ozadju pa je bila povsem nekaj drugega in je deloma razkrila tudi delovanje tako vplivnih institucij, kot so Vatikan, vlade in obveščevalne službe največjih držav, Nato … Calvi je bil lastnik takrat največje zasebne banke v italiji, ob njegovi smrti pa se je izkazalo, da je neznano kam iz banke poniknilo vsaj milijardo in pol dolarjev.
Skrivali naciste, da bi se ubranili pred grozečo komunistično nevarnostjo
In če pogledamo še nekoliko let nazaj, takoj po koncu druge svetovne vojne so se zavezniki začeli pripravljati na nov spopad, tokrat s komunistično nevarnostjo. Tudi zato so, med drugim ameriški in britanski obveščevalci pomagali spraviti na varno ogromno nacistov, tudi najhujših vojnih zločincev, vse, da bi oblikovali skupine, ki bi se borile proti morebitini sovjetski invaziji.
Konkretno v Italiji je bila po vojni komunistična stranka zelo priljubljena, tudi na volitvah leta 1972 je dobila skoraj tretjino glasov. In to je bil znak za alarm za paranoične obveščevalne službe. V vrsti operacij, ki so dobile ime Gladio, so skušali v Italijo vnesti občutek negotovosti in volilce prepričati, da so komunisti navadni teroristi. Napadali so različne cilje, pobijali ljudi, za napade pa dolžili levičarsko skupino Rdeče brigade.
Tako je bilo tudi leta 1980 v enem od najhujših napadov, ko je v eksploziji na postaji v Bologni umrlo več kot 80 ljudi. To je bil oborožen del operacije, v ozadju pa skrivnostna prostozidarska loža P 2, skoraj kot nekakšna vlada v senci, s simpatijami do skrajne desnice in fašizma. Tukaj potem nastopi nesrečni bankir Roberto Calvi kot predsednik največje zasebne banke v Italiji, tudi član lože, ki je s svojo banko, domnevno preko Vatikanske banke, financiral te operacije vse do bankrota banke in njegovega umora.
Operacija Gladio še ni končana: danes borba za nafto in plin
To je delček polpretekle zgodovine z bolj ali manj potrjenimi dejstvi, ki razkrivajo eno izmed najbolj umazanih in nevarnih dogajanj v naši neposredni bližini. In še več, operacije Gladio po trditvah nekaterih žvižgačev še zdaleč ni konec, le da je zdaj usmerjena drugam, tam, kjer sta nafta in plin.
Takšni in podobni dogodki oziroma kar cele operacije, ki so prišli na dan šele precej kasneje, včasih tudi bolj po naključju, lahko upravičeno zbujajo dvome tudi v nekatere nam časovno bližje dogodke, kot sta na primer 11. september in pa nedavni napad na novinarje Charlie Hebdo.
Nenazadnje tudi druga svetovna vojna, katere 70. obletnico konca praznujemo ravno letos, se je začela z operacijo, znano pod imenom false flag. Nemci, ki so se predstavljali kot poljski teroristi, so zasedli radijsko postajo Gleiwitz na nemško-poljski meji in Hitler je tako dobil povsem zadosten izgovor in povod za začetek vojne.
Sumljivo: Kako lahko profesionalci v avtu pozabijo potni list?
Po napadu na sedež časopisa Charlie Hebdo so se zaradi nekaterih nenavadnih dogodkov hitro pojavila sumničenja, o pravih napadalcih in pravih vzrokih. Kako je mogoče, da profesionalci pozabijo v avtu potni list, zakaj je sredi priprave poročila o napadu storil samomor glavni preiskovalec, zakaj so dan prej umaknili varovanje? Naključja ali false flag? Zgodbe iz preteklosti, ki jih že poznamo in ki so bolj ali manj, vsaj nekatere, tudi uradno potrjene, dajejo vzrok vsaj za sumničavost.
A potrebno je jasno ločevati med takšnimi operacijami in številnimi bolj kot ne trapastimi teorijami zarote, kot so na primer sneg, ki ne gori, pa ebola, ki da je bio orožje, ki so ga ustvarili v ameriški vojski. Ali pa neumna teorija zarote, da so Rihanna, Jay Z in Beyonce člani skrivnega združenja Iluminatov. Prav, tudi če kaj takšnega obstaja in če so, koga briga.
Nevarne za našo demokracijo in svobodo so skrite igre bogatih odločevalcev, ki jih zanima samo, kako ohraniti in razširiti vpliv in nagrabiti še več. Ob tem je kakšna žrtev tukaj ali tam povsem nepomembna. Recept, kako prepričati ljudi, je preprost, pratično vedno enak ... in vedno deluje. Ljudi je treba samo malo prestrašiti, mahati s kakšnim napadom, veliko govoriti o grožnjah in ... voila, hitro smo se pripravljeni zaradi domnevno večje varnosti odreči marsičemu in pristati na večji nadzor, tudi nad našo zasebnostjo, delom, stiki, vsem.
Povsem jasno pa je, da ni vse, kar se nam zdi čudno, nenavadno, že tudi kar skrita tajna operacija teh ali onih obveščevalcev, drži pa tudi, da več ko vemo in govorimo o tem, tudi o preteklih dogodkih, bolje je, nenazadnje je bil moto strašljivega Gladia, Silendo Libertatem Servo, ali v nekakšnem prevodu, Če si tiho, služiš svobodi. V večini primerov pa zagotovo velja ravno obratno.
KOMENTARJI (333)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.