Na zmagovalnem odru v Parizu sta stala dva Slovenca. Tadej Pogačar in Primož Roglič sta spisala slovensko kolesarsko pravljico. Pogačar je odet v slovensko zastavo uradno postal kralj letošnje Dirke po Franciji in pobral rumeno, pikčasto in belo majico. Postal je drugi najmlajši zmagovalec v 107-letni zgodovini Dirke po Franciji, najmlajši po letu 1904.
Utrinki z današnje zadnje etape se bodo zapisali v zgodovino.
Peterica slovenskih kolesarjec, Matej Mohorič, Jan Polanc, Primož Roglič, Luka Mezgec in Tadej Pogačar so zadnjo etapo začeli skupaj in se objeti podali proti cilju.
Pogačar je začel zadnjo etapo z ramo ob rami z Rogličem, marsikateri drug kolesar pa se je medtem pripeljal do Pogačarja in mu čestital za izjemen uspeh. Fotografija objetih Rogliča in Pogačarje je zaokrožila po svetu, tudi nekateri svetovni mediji so jo označili za fotografijo dneva. Uradni kronisti dirke po Franciji so posnetek objetih rivalov pospremili s komentarjem "Sportsmanship!". To bi bilo možno prevesti kot športno vedenje oziroma kot potezo športne igre, ki pomeni dostojanstveno prenašanje poraza in zmage ter spoštljiv in prijateljski odnos do tekmecev.
Slovenske zastave in zvoki harmonike ob progi so dvojec spremljale že zadnje dni, uspehe Pogačarja in Rogliča ter ostalih slovenskih kolesarjev na Touru je spremljalo več skupin slovenskih navijačev, ki so se na dirko odpravili v lastni režiji. Danes pa so se jim v Parizu pridružili še navijači, ki so v jutranjih urah z dvema čarterskima letoma prileteli v francosko prestolnico.
Med slovenskimi navijači je na slavni aveniji bila tudi Manca iz Ljubljane, ki se je za prihod v Pariz odločila v soboto dopoldne. Strastna ljubiteljica kolesarstva, ki je tudi sama v preteklosti trenirala ta šport, je prišla proslavit uspehe Pogačarja in Rogliča, ki so po njenem dvignili kolesarstvo kot šport v Sloveniji. "Ponosna sem na vse uspehe in tudi na dejstvo, da vse več Slovencev podpira ta šport. Odkar sta onadva vse to dvignila, je nastal res velik premik, saj je jasno, da nas šport povezuje," je dejala.
Med navijači v slovenski opravi je bil tudi Dejan iz Ljubljane, ki je doma od samega začetka napeto spremljal razvoj dogodkov na Touru. "Ker malo težko je bilo gledati na koncu, ko je postalo napeto. Ampak sicer je lepo. Lepo je spremljati, še toliko bolj lepo pa je biti tu za konec. Morda nas je malo presenetil končni razplet, ampak tako je v redu," je povedal.
Za Jurija iz Komende, soseda od Pogačarjevih, je končni vrstni red manj presenetljiv. "Prišel sem podpirat vse Slovence, je pa Tadej tisti prvi razlog, zaradi katerega sem prišel v Pariz. Ravno tako sem bil lani ob koncu Vuelte v Madridu, tako bo to očitno zdaj postala stalnica," je povedal.
Na Elizejskih poljanah sta Pogačarja in Rogliča pričakala tudi predsednik republike Borut Pahor in zunanji minister Anže Logar. Predsedniška palača je sicer že včeraj izobesila rumeno zastavo, ki je zavihrala poleg slovenske trobojnice.
Čestitke ob zgodovinskem uspehu dežujejo z vseh strani. Dvojici, ki je v Franciji spisala kolesarsko zgodovino, se je poklonil tudi slovenski politični vrh.
"Slovenski kolesarji so letos v Franciji pisali zgodovino kolesarstva."
Ministrica za šport Simona Kustec se je dvojici poklonila v posebnem videu.
Da je letošnji Tour slovenski, so zapisali pri krovni slovenski športni organizaciji.
KOMENTARJI (123)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.