Spet je tu poletje in seveda z njim tudi komarji, ki so nadležni ne samo zaradi njihovega brenčanja, ampak tudi zaradi srbečih in nadležnih pikov. V Sloveniji imamo kar 41 vrst komarjev, razlaga biolog dr. Tomi Trilar. In čeprav bi večina od nas rekla, da je komarjev vsako leto več, letos ni tako, dodaja. "Na splošno bi rekel, da je letos komarjev manj. Lanska deževna pomlad je recimo na Ljubljanskem barju in na radenskem polju povzročila res eksplozijo komarjev, v glavnem naših domorodnih vrst," pojasnjuje Trilar.
In če komarje enačimo z nadlogo in da za ekosistem niso koristni, primer Antarktike nakazuje ravno obratno. "Največja dobrobit je na Antarktiki, kjer so edini opraševalci cvetnic. Če tam ne bi bilo komarjev, ne bi bilo rož, ki cvetijo," dodaja Trilar.
Komarji so torej na južnem tečaju zaželeni, povsod drugod pa z njimi bijejo vojno. Ponekod, da zmanjšujejo populacijo, škropijo z insekticidi, vendar se v Sloveniji za to še nismo odločili.
"Dokler v Sloveniji komarji predstavljajo samo nadležneža in ne prinašajo bolezni, ta ukrep hranimo za obdobja, ko bodo prenašali bolezni, da bomo bolj učinkoviti in bomo takrat hitro zatrli populacijo, ki prenaša bolezni," dodaja Trilar.
"Za zdaj kakšnih hujših bolezni pri nas ne prenašajo. Teoretično bi se lahko prenesel virus, ki prenaša vročico zahodnega Nila," pa pojasnjuje Eva Grilc z NIJZ.
V Premanturi v okolje spustili sterilne samce
Poleg škropljenja je Evropska vesoljska agencija financirala evropski projekt, v katerega so vključene Grčija, Srbija Italija in sosednja Hrvaška, kjer so v Premanturi v okolje spustili sterilne samce. In kaj so pokazali prvi rezultati po enem letu? "Populacija se je zmanjšala, vendar bistveno manj, kot so pričakovali. Pričakovali so od okoli 60- do 80-odstotno zmanjšanje, ampak je odstotek zdaj nekaj manj kot 15 odstotkov," učinke sterilnih samcev pojasnjuje Trilar.
Zato je še vedno najboljši nasvet, pravi dr. Trilar, da komarjem ne zagotavljamo okoliščin, da lahko preživijo, kot je stoječa voda.
Nevarnosti klopov
Do 20. junija je bilo zabeleženih 870 primerov borelioze in sedem primerov klopnega meningoencefalitisa. Medtem ko se boreliozo zdravi z antibiotiki, je pri klopnem meningoencefalitisu na voljo le podporno zdravljenje, ki vključuje nesteroidna protivnetna zdravila, učinkovita zaščita pa je cepljenje.
"Tudi pri živalih opažamo nekako 14 dni do tri tedne zaostanka v primerjavi s povprečjem prejšnjih let, tako verjetno razvoj populacije še lahko pričakujemo v naslednjih treh tednih. Ampak toliko, kot jih je bilo lansko leto, jih ne bo," napoveduje Trilar.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.