Na cestah po državi, predvsem proti mejnim prehodom s Hrvaško, že od zgodnjega jutra nastajajo zastoji.
Gneča je na pomurski avtocesti na izvozu na počivališče Pince proti Madžarski. Prometno-informacijski center za državne ceste (PIC) voznikom sporoča, da lahko nakup madžarske vinjete opravijo že prej.
Zastoj, dolg dva kilometra, je na podravski avtocesti med Podlehnikom in mejnim prehodom Gruškovje v smeri proti Hrvaški. 2,5-kilometrski zastoj je tudi na dolenjski avtocesti med Brežicami in mejnim prehodom Obrežje (prav tako proti Hrvaški). Poleg tega so zastoji na cestah proti mejnim prehodom Vinica, Jelšane, Starod ter Metlika.
Prometni kaos na Gorenjskem
Šestkilometrski zastoj je tudi pred predorom Karavanke v smeri proti Sloveniji – predor občasno zapirajo. Na avtocesti v obratno smer, proti Avstriji, pa je kolona dolga že deset kilometrov. PIC voznikom, ki potujejo proti Kranjski Gori, ob tem priporoča izvoz Jesenice vzhod, Lipce. Za pot proti Avstriji lahko vozniki izberejo tudi prelaza Korensko Sedlo ali Ljubelj. Potovati je mogoče tudi skozi Šentilj.
Kolona na gorenjski avtocesti se sicer še daljša, sporoča predstavnik za odnose z javnostmi Policijske uprave (PU) Kranj Bojan Kos. Zaradi zastojev sta zaprta uvoz Lipce za smer Karavanke in uvoz Hrušica (tudi za smer Karavanke). Na priključku v smeri Ljubljane je stanje normalno. Trenutno je zaprt tudi izvoz na Lipcah, ker je hujši zastoj tudi v Jesenicah. Za osebni promet – vozila, motoriste in kombije – sta v smeri Avstrije trenutno aktualna obvoz čez Ljubelj in nato izključitev v Podtaboru. To pa ne velja za avtobuse, tovorni promet, velike avtodome in vozila s prikolicami. Ljubelj in Jezersko za ta vozila po besedah Kosa zaradi konfiguracije ceste nista primerna prehoda.
Gorenjski policisti pa so ob napovedih o prometno močno obremenjenem koncu tedna, gneči in zastojih, ki lahko hitro privedejo tudi do nesreč, pripravili še kratek video o vzpostavitvi reševalnega pasu. Na posnetku se policist na motorju Policijske uprave (PU) Kranj zapelje med dvema kolonama in voznike opozarja na zagotavljanje dovolj široke poti za intervencijska vozila:
Promet je močno povečan na cestah proti mejnim prehodom s Hrvaško. Daljše čakalne dobe so tako pri vstopu kot pri izstopu, čakati je treba tudi po več kot dve uri.
Na mejnem prehodu Dragonja je čakalna doba za izstop iz države med eno in dvema urama, manj gneče je pri vstopu v državo, kjer morajo vozniki čakati pol ure. Na Gruškovju je za izstop treba čakati do ene ure, več kot dve uri pa je čakalna doba za vstop v državo, poroča prometno-informacijski center.
Na mejnem prehodu Krasinec je čakalna doba za izstop iz države uro in pol, približno pol ure za vstop. V Metliki - most čez Kolpo je za izstop treba čakati uro in pol, za vstop v državo pa eno uro. Na Obrežju je polurna čakalna doba za izstop iz države, za vstop pa med eno in dvema urama.
Na mejnem prehodu Kočevje - Petrina morajo vozniki za izstop iz države čakati dve uri, za vstop eno uro. Uro in pol je čakalna doba za izstop iz države na mejnem prehodu Sečovlje, pol ure za vstop. Na prehodu Starod-Kozina je za izstop iz države treba čakati od ene do dveh ur, za vstop pa do ene ure.
Danes med 8. in 13. uro, na primorskih cestah pa med 6. in 16. uro velja prepoved prometa za tovorna vozila, katerih največja dovoljena masa presega sedem ton in pol.
Dela:
Na ljubljanski severni obvoznici je med Bežigradom in Novimi Jaršami promet oviran zaradi obnove vozišča. Zaprta sta izvoz in uvoz Tomačevo iz smeri Kosez proti Zadobrovi.
Na dolenjski avtocesti (med Obrežjem in Drnovim) je promet urejen po polovici avtoceste dvosmerno. Zaprto je tudi počivališče Čatež proti Ljubljani.
Na štajerski avtocesti promet med Celjem vzhod in Dramljami v obe smeri poteka po eni polovici avtoceste.
Promet na slovenskih cestah je v času letne turistične sezone vsakodnevno močno povečan. Največje obremenitve so ob koncih tedna, predvsem na cestah in mejnih prehodih s Hrvaško. Kot so sporočili z Generalne policijske uprave (GPU), bodo izmene policistov okrepljene tudi na mejnih prehodih. "Za prehod meje s Hrvaško na številnih mejnih prehodih pričakujemo čakalne dobe za izstop iz Slovenije, na nekaterih tudi pri vstopu v državo," so zapisali.
Ob tem so voznikom svetovali, naj še pred začetkom vožnje temeljito preverijo stanje na cestah in mejnih prehodih. Priporočili so tudi uporabo manj obremenjenih prehodov in vnaprejšnjo pripravo vseh dokumentov, saj se s tem skrajšajo postopki na meji in posledično tudi čakalne dobe.
Opozorili so tudi na izpolnjevanje pogoja PCT, ki se razlikuje od države do države. "Potniki naj pred odhodom preverijo in pripravijo dokumente za prehajanje meja, izpolnijo spletne prijave za vstop v posamezne države, na primer Enter Croatia, in pridobijo ustrezna dokazila o izpolnjevanju pogoja PCT," so svetovali.
Na pot naj se vozniki odpravijo spočiti, vozijo naj s prilagojeno hitrostjo in na ustrezni varnostni razdalji. S seboj naj imajo dovolj tekočine. Če nastane zastoj ali se zgodi prometna nesreča, naj na avtocesti ustvarijo reševalni pas, potniki pa naj med čakanjem v kolonah ne zapuščajo vozil, so še poudarili.
Vprašanje EK o podaljšanju čakalnih dob ob prehajanju meja zaradi preverjanja evropskega digitalnega potrdila
V zvezi z vse večjimi zastoji na slovensko-hrvaški meji pa je evropski poslanec Klemen Grošelj na Evropsko komisijo naslovil tudi poslansko vprašanje.
"V zadnjih tednih smo na slovensko-hrvaški meji priča nepreglednim kolonam in nemogočim, tudi večurnim čakalnim dobam pri prestopu meje. V oči bodeta predvsem operativna nepripravljenost držav članic na preverjanje evropskega digitalnega covidnega potrdila in pomanjkanje usklajenosti pri preverjanju potrdila na mejah med državami članicami," je navedel Grošelj.
Po njegovem mnenju to po eni strani prebivalcem ob meji onemogoča normalno življenje, ki je že tako oteženo zaradi ukrepov, povezanih s preprečevanjem ilegalnih prehodov meja. Po drugi strani pa je takšno stanje nesprejemljivo za državljane EU, saj naj bi jim enotno evropsko digitalno covidno potrdilo omogočilo nemoteno prehajanje meja kljub epidemiološkim ukrepom. "Dogajanje na slovensko-hrvaški meji kaže na to, da namen in cilji enotnega potrdila niso bili doseženi," je kritičen.
Evroposlanec zato EK sprašuje, ali in kako bo ukrepala glede na aktualno stanje pri prehajanju slovensko-hrvaške meje, da bo to skladno s cilji, zastavljenimi ob sprejetju enotnega digitalnega covidnega potrdila.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.