Slovenija

Kolizej (še) ne bo padel

Ljubljana, 08. 08. 2011 10.36 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Kolizej bo stal še najmanj do naslednjega tedna. Stavbo, ki je v lasti Kranjske investicijske družbe, bodo namreč predvidoma začeli rušiti prihodnji teden. Med tem bodo na stavbi potekala pripravljalna dela.

Kolizej - 9
Kolizej - 9 FOTO: Miro Majcen

Kranjska investicijska družba si za zrušitev Kolizeja prizadeva že več let, saj namerava na njegovem mestu zgraditi novi Kolizej po načrtih nizozemskega arhitekturnega studia Neutelings Ruedjik Architecten, ki je bil leta 2004 izbran na natečaju. Ob tem je naletela na številna nasprotovanja tako arhitekturne kot umetnostnozgodovinske stroke.

Ljubljanska upravna enota ji je sicer gradbeno dovoljenje za rušitev izdala že 22. aprila letos, a je nanj prišlo več pritožb. Med drugim se je na gradbeno dovoljenje za rušitev pritožilo Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo, prizadevanja za ohranitev Kolizeja pa sta podprli mednarodna komisija in slovenska sekcija nevladne organizacije Mednarodni svet za spomenike in spomeniška območja (ICOMOS).

Sodelavci ljubljanske območne enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije so sicer v minulem tednu v pripravah na rušenje sodelovali pri demontaži spomeniško zaščitenih elementov. Kar je bilo dostopnega, so odstranili, del spomeniško zaščitenih elementov pa bo prišel na vrsto med odstranjevanjem samega objekta.

Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo čaka odgovor ministrstva

Slovensko umetnostnozgodovinsko društvo še čaka na odgovor ministrstva za kulturo glede Kolizeja. Društvo je namreč začasnega ministra za kulturo Boštjana Žekša 27. julija in 4. avgusta pozvalo, naj znova razmisli o pravilnosti odločitve prejšnje ministrice Majde Širca o rušenju Kolizeja.

Na društvu so prepričani, da je stavba kot spomenik lokalnega pomena izjemno pomembna še posebej zaradi tipologije, ki jo je treba ohraniti in da bi natančna restavratorsko-konservatorska dela verjetno lahko odkrila še veliko elementov, ki bi vrednost objekta dodatno izpostavili.

Ljubljanska upravna enota je sicer njihovo pritožbo na rušenje zavrnila, lahko pa vložijo tožbo na upravno sodišče, je povedal predsednik društva Matej Klemenčič. Kot pravi, morajo o tej možnosti najprej razpravljati, a je prepričan, da je vložitev tožbe zelo verjetna.

Ministrstvo: Soglasje za rušenje je dokončno in pravnomočno

Priprave na rušenje že potekajo.
Priprave na rušenje že potekajo. FOTO: Miro Majcen

Na ministrstvu za kulturo so pojasnili, da je ministrstvo kulturnovarstveno soglasje za raziskavo in odstranitev kulturnega spomenika Kolizej izdalo na podlagi izpolnjenih pogojev po 31. členu zakona o varstvu kulturne dediščine ter da je soglasje že postalo dokončno in pravnomočno.

Kar zadeva odkritje morebitnih poslikav ali drugih najdenih dekorativnih elementov, je zaradi varstva kulturne dediščine v kulturnovarstvenem soglasju med drugim navedeno, da odstranitev objekta nadzoruje pooblaščena oseba Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, ki jo mora lastnik oziroma investitor obvestiti o nameravani odstranitvi najmanj 30 dni pred predvidenim začetkom del, ter da je treba ohraniti vse kamnoseško izdelane stavbne člene in dekorativne elemente.

V kulturnovarstvenem soglasju navedeni pogoji za odstranitev objekta po prepričanju ministrstva zagotavljajo varovanje najpomembnejših elementov kulturnega spomenika kot tudi morebitnih novo odkritih elementov, so še sporočili s službe za odnose z javnostmi ministrstva za kulturo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta

KOMENTARJI (27)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User741748
08. 08. 2011 23.12
BO PADU KAR SAM OD SEBE!
gozdar1
08. 08. 2011 20.49
Kot je ze nekdo pisal a ni v centru Ljubljane že dovolj gradbenih jam....hiteli so z rušenjem šumija pa sedaj vse stoji,...hiteli z razkopavanjem ob železniški, kjer naj bi stala Emonika pa sedaj tudi tam vse stoji....takoj čez cesto na bavarkem dvoru cesto zeva naslednja "gradbena" jama...pa ob Čopovi(kjer se je par let nazaj ubila turistka)...da o novem NUK-u sploh ne govorimo...najprej naj ce ze morajo pozidajo to(kot , da v centru ni ze dovolj prometa in potrebujemo se par stolpnic,..) in potem rusijo...
User445276
08. 08. 2011 20.47
Včasih so bili arhitekti umetniki, danes pa je arhitektura biznis in ne umetnost.
User445276
08. 08. 2011 20.45
discharg, saj pravim, še dobro da Janković ni župan Prage. Nicolae Ceaușescu je porušil četrt Bukarešte za svojo novogradnjo - Palačo ljudstva, ki pa ni seveda ni bila namenjena ljudstvu temveč osebno ljubljenemu vodji.
User569568
08. 08. 2011 20.17
Tisti, ki še nikdar niste premaknili svoje gnile riti dlje od prečudovite Slovenije, naj vam povem, da so Evropske prestolnice znane ravno zaradi svojih zgodovinskih stavb, ki so seveda lepo obnovljene. Ja, vem da Kolizej ni obnovljen in je res na robu samo-propada, toda tudi Praga je imela oz. ima še kar nekaj propadajočih stavb, za katere jim na kraj pameti ni prišlo, da bi jih porušili. Še več - počasi korak za korakom jih posodabljajo, obnavljajo in jim tako vračajo njihovo veličino. Lahko so nam za zgled, kako je potrebno ravnati s kulturno dediščino. Poglejte kako lepa je Stara Ljubljana, kjer so ohranjene stare stavbe in ravno te stavbe delajo Ljubljano pravljično, prepoznavno in zanimivo. Najlažje je zgradi moderen kompleks, ki bo čez 20 let zelo zastarel in neuporaben, obnovljen Kolizej pa bi ostal večno lep.
devlon
08. 08. 2011 19.30
naj prosim že to podrejo, drugace gremo pa na referendum! PODRITE PODRTIJO!
Covid 19 2021
08. 08. 2011 19.02
NAJ ZGRADIJO 100 METERSKO STOLPNICO, ČEPRAV BO SAMO 75 METERSKA.
User383542
08. 08. 2011 18.47
g.klemenčič ga naj kupi in popravi na za svoj denar.
User508468
08. 08. 2011 16.46
kdo pa ima denar da bi kaj takega obnovil... vprašljiva bi bila tudi engetska učinkovitost stavbe itd itd itd bolje nekaj novega kot da se čez 20 let samo zruši
krucyfix
08. 08. 2011 16.42
> krucyfix, roko na srce, stavba Kolizeja v Ljubljani je že tako zanemarjena, da statična sanacija in obnova krepko presega stroške novogradnje. Ja sej, Kolizej glede tega ni nobena izjema, spomeničarska obnova vedno stane vsaj 3x toliko kot novogradnja, pa še "faktor pozidave" je vedno nekajkrat manjši kot bi si ga sodobni kapitalist želel. Denar je tu jedro problema in bi ga država morala delno primaknit, če lastnikom postavla pogoje pri obnovah. Problem je kje vzet - če ni, moramo razmislit, koliko zaščitenih objektov smo sposobni vzdrževat in koliko časa smejo bit v "vicah". Kolizej je posebna zgodba v smislu da ga je kapitalist očitno kupil pred par leti z namenom da ga pusti še malo propast in se usmradit, zlobira odstranitev zaščite in ga odstrani. Tu ne gre za obubožanega lastnika, ki obnove ne bi zmogel, gre za logiko kapitala. To je kriminal IMHO, bi moralo bit pregonljivo po službeni dolžnosti, ne vem kje se praskajo tožilstvo in protikorupcijski organi.
User738936
08. 08. 2011 14.59
en naj vrže petardo tam notri, pa se bo sam podrl vase in je problem rešen potem si pa tisti tupi prdci lahko svoje pritožbe vtaknejo tam kamor spadajo
User445276
08. 08. 2011 14.19
Največja kazen pa bo, da bo novi ljubljanski Kolizej delil usodo celjskega.
User445276
08. 08. 2011 14.15
krucyfix, roko na srce, stavba Kolizeja v Ljubljani je že tako zanemarjena, da statična sanacija in obnova krepko presega stroške novogradnje. Toda gre se za princip, investicijska družba, ki ima v lasti spomeniško zaščiteno stavbo jo namerno zanemarja zato, da bi zemljišče lahko prodala za velikooooo denarja. Pa tu zopet zataji pravna država, če je objekt pod spomeniškim varstvom bi lastnik moral stavbo vzdrževati, če je ne, pa bi za obnovo morala poskrbeti pristojna služba (ministrstvo), račun za obnovo pa poslati lastniku. Toda ker Slovenistanske Butale niso pravna država zakoni ne veljajo za vse enako.
User401282
08. 08. 2011 14.09
upam da jih bo stari kolizen nadživel
User573672
08. 08. 2011 13.51
NAJ ze enkrat zravnajo tisto PODRTIJO !!!!!!
krucyfix
08. 08. 2011 13.39
To da se kapitalistom dovoli da poceni kupijo spomeniško zaščiteno stavbo in ji potem pomagajo propast zato da dobijo parcelo za svoj projekt je povsem nesprejemljivo. Morali bi jih težko oštrafat, da se ne bi še kdo tega spomnil, razlastit in naredit nov natečaj. Se strinjam da imamo problem z zaščitenimi objekti diskutabilne vrednosti (npr Kolizej in Cukrarna) in pomanjkanjem denarja za obnovo. Če denarja za obnovo ne bo tudi prihodnjih par desetletij, je rušitev mogoče smiselna. Ampak kapitalisti nikakor niso oni, ki bi smeli izsiljevat take odločitve. Ob obvoznici je še dovolj prostora za stolpnice ;)
User445276
08. 08. 2011 13.14
V Celju so zaradi izgradnje Celeia Park podrli cel kup meščanskih stavb, med njimi tudi Hotel Pošta. Investitorjem se je tako mudilo, da so z izkopom gradbene jame prehiteli arheologe, pa ni nihče odgovarjal. A ekonomski učinek je ničen, objekt sameva, celo trgovina Spar se je izselila iz objekta. V stavbi vstraja le Davčni urad, kavarna, trgovinica z zavesami in prodajalna točenih parfumov. Enako je s Stožicami, delujejo le športni objekti, nakupovalni center pa je hiša duhov. Hiša duhov je tudi Kolizej v Celju. Kje je garancija da se ne bo isto zgodilo z novim Kolizejem v Ljubljani???
User701559
08. 08. 2011 12.52
eljaske 08.08.2011, 11:28: Sramota Lublane so njeni ljudje in ne stavbe!
User445276
08. 08. 2011 12.09
eljaske, Kolisej bi bil ob primernem vzdrževanju Ljubljani v ponos. V sramoto pa je ker ga lastnik ne vzdržuje. Problem je v lastniku, ne pa v stavbi.
AndrejPaTo
08. 08. 2011 11.47
Saj je prav, da se trudite ohranit Ljubljano lepo. Ampak kaj novega in bolj kreativnega tudi ne bo škodilo. Ljubljana ne more živeti samo v Plečnikovih časih ampak tudi danes.