Slovenija

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo

Ljubljana, 04. 11. 2024 16.31 | Posodobljeno pred 18 dnevi

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

 

Vinko Logaj, ki je funkcijo ministra za vzgojo in izobraževanje nastopil prejšnji mesec, se je s Štrukljem sestal na uvodnem srečanju, na katerem sta med drugim govorila o kadrovskih izzivih na področju vzgoje in izobraževanja. Z analizo o pomanjkanju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah želijo po Štrukljevih besedah glede na dosedanje različne podatke ugotoviti, kolikšen je realen primanjkljaj in kako bo nanj vplivalo staranje učiteljske populacije.

V Sloveniji je po podatkih Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) nadpovprečno stara učiteljska populacija, temu pa se pridružujejo negativni trendi odhajanja, neustreznega priliva mladih učiteljev in tudi neustreznega vpisa v pedagoške programe, je dejal glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj. Vprašanje kadrovskega primanjkljaja je po njegovih besedah eno od bistvenih vprašanj, s katerim povezujejo krizo v vzgoji in izobraževanju.

Analiza, ki jo bodo pripravili v sodelovanju s sindikati in združenji ravnateljev, bo podlaga za pripravo kratkoročnih, srednjeročnih in dolgoročnih ukrepov, je napovedal Logaj. Pripravljena naj bi bila v naslednjih mesecih. Minister se, kot je dejal, zaveda, da kadrovske problematike v vzgoji in izobraževanju ni mogoče rešiti čez noč. Spomnil pa je na nedavni ukrep povečanja števila kadrovskih štipendij za deficitarne pedagoške poklice, in sicer s 100 na 300. "Tri dni pred zaključkom roka je na ministrstvo prispelo 292 vlog za kadrovske štipendije," je pojasnil.

Po njegovem prepričanju bodo z natančno analizo pomanjkanja učiteljev prišli do izhodišč za sistemske ukrepe. Kot je pojasnil, pa ukrepi ne bodo le na nacionalni ravni, ampak lahko nekatere ukrepe pripravijo tudi lokalne skupnosti in šole. Ob tem je navedel tudi nov plačni sistem v javnem sektorju, ki izboljšuje plače učiteljev na začetku karierne poti. Po Logajevih ocenah je to eden od ukrepov, ki lahko pripomore k stabiliziranju šolskega prostora. Po mnenju Štruklja je to zagotovo korak v pravo smer, bo pa treba v prihodnjih letih verjetno še dodatno korigirati razmerja med poklici v javnem sektorju.

Štrukelj je sicer ocenil, da so pogajanja o prenovi plačnega sistema v javnem sektorju za steber izobraževanja v zaključni fazi. "Ocenjujem, da lahko ob čeri ali dveh, ki jih moramo še zaobiti, to zapremo v predvidenem roku," je komentiral. Kot je pojasnil, se odprta vprašanja vežejo zlasti na položaj pomočnic vzgojiteljic.

Vinko Logaj in Branimir Štrukelj
Vinko Logaj in Branimir Štrukelj FOTO: Bobo

ako Logaj kot Štrukelj pa sta se strinjala, da zvišanje plač v vzgoji in izobraževanju ni zadosten ukrep za odpravo primanjkljaja učiteljev. Minister je kot enega od možnih ukrepov omenil tudi možnost pridobitve neprofitnega stanovanja za učitelje. S pedagoškimi fakultetami pa se bo treba po njegovih besedah dogovoriti o možnosti interdisciplinarnega študija, da bi bili učitelji usposobljeni za poučevanje dveh ali morda celo treh predmetov.

Štrukelj in Logaj sta se zavzela tudi za vključitev najnižjega obveznega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v prihajajočih sistemskih spremembah. S tem bi, kot je pojasnil Štrukelj, odgovorili na opozorila OECD glede relativno nestabilnega financiranja vzgoje in izobraževanja iz proračunskih sredstev.

Logaj je pojasnil, da trenutno tečejo podrobne analize stroškov za posamezne namene po posameznih ravneh izobraževanja. Podrobne številke bodo javnosti predstavili v dveh tednih, ko bo pripravljena tudi novela zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja, je napovedal.

SDS zahteva nujno sejo odbora DZ za izobraževanje

V poslanski skupini SDS medtem zahtevajo sklic nujne seje odbora DZ za izobraževanje zaradi "alarmantnega stanja v slovenskem javnem šolstvu". Po besedah poslanke Alenke Helbl želijo s sklicem seje opozoriti vladno koalicijo, da stanje na področju šolstva "v praksi kaže na to, da že bijemo plat zvona". Trenutna vlada je po njenih besedah dokazala, da je na tem področju neuspešna. 

Spomnila je tudi, da so v SDS v tem mandatu sklicali že precej nujnih sej odbora za izobraževanje, med drugim na temo medvrstniškega nasilja, reševanja romskih vprašanj, vključevanja otrok priseljencev, ugleda učiteljskega poklica, pomanjkanja učiteljev in splošnega pomanjkanja vizije šolstva. 

"Ponovno torej apeliramo na pristojne, da je skrajni čas, da jasno in glasno povedo, katere ukrepe in na kakšen način bodo zastavili. Naš skupni cilj mora biti, da slovenski šolski sistem od danes dalje ne izgubi nobenega zaposlenega več, hkrati pa vsak naslednji dan pridobi nov, motiviran, usposobljen kader, ki bo imel dobre pogoje dela in strokovno podporo," je pojasnila.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (95)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Smuuki
05. 11. 2024 14.58
+2
Po vzoru bivše juge. Morali bi, moramo, še mslo potrpitw za boljši jutri. Vse v nedoločnikih vse delo, vse aktivnosti prenešene v prihodnji čas, nikoli nič narejenega. Dokler bo jugo kader na položajih ne bo nikoli drugače. Tega so vajeni, to je njihov stil življenja vedno deliti obljube in živeti v coni udobja, ki jo prinaša brezdelje. Vse že večkrat videno, slišano, vse predvidljivo.
zmerni pesimist
05. 11. 2024 14.36
+2
Analiza časovnica pa bojo že volitve tu
iskriv
05. 11. 2024 13.20
+1
Vse bolj se kaže nedelovanje nekdanjih vlad , ki so kot izgleda skrbele samo za lasten obstoj ! Ni jih zanimalo zdravstvo , ne šolstvo , bolj malo gospodarstvo , še manj znanost , da o kulturi in javnih medijih ne govorimo . Zato se ta časovni zamik pričenja kazati sedaj , ko so pričeli z prepotrebnimi reformami in te so in bodo še naplavile okostnjake nekdanjih vlad . Zato bi morali v SDS , ki so vladali v treh mandatih pa niso storili nič koristnega za državo in državljane biti popolnoma tiho in se ne posipati s pepelom in metati ljudem pesek v oči z zahtevami po izrednih sejah z namenom ljudem pokazati , kako kot opozicija skrbi za narod , a vse to je le del njihove izprijene igre , ki bi naj zameglila njihovo NE delo , ko so v vladi !
Dejan Krk
05. 11. 2024 11.20
+1
V vrtce ter oš bi lahko komot zaposlili ucitelje z V stopnjo izobrazbe, seveda z enako placo za VII stopnjo. Grem stavit da bojo vec koristnega znanja predali ucencem kot raznorazni kvazi magistri ter doktorji znanosti.
OrodniK
05. 11. 2024 10.39
+2
Lepo počasi in strokovno: Analiza, časovnica, maketa, stresni test,... in je že konec drugega mandata golobovanja...za tretji mandat pa so predvideni ukrepi... sam škoda ker bo država že pred koncem prvega mandata klecnila... škoda, pa še toliko idej ima ta vrhuuuunska golobjad ... 🤣
Nebodijetreba
05. 11. 2024 09.45
+3
Ne vem, zakaj je potrebna analiza: zato, da bo nekdo zaslužil ali zato, da se zamakne pričetek reševanja problema. Najbrž kar oboje. Pogosto videno v tej vladi.
Smuuki
05. 11. 2024 08.37
+4
Zakaj bo? To bi morala biti vsako leto sveža analiza že pred pričetkom novega šolskega leta. Vse se dela brez jasnega cilja, vse na pamet
zoran pušenjak
05. 11. 2024 08.26
+4
A vsak učenec bo po novem rabil učitelja. Pred 40 leti je en učitelj imel 30 ali več otrok v razredu, pa so smo se več naučili o življenju kot današnji otroci
2mt8
04. 11. 2024 21.56
+2
4000€/mesec in gasa. Davkov ste pobrali več kot preveč torej denar imate. Če pa ne znate delat z njim, je pa vaš problem.
MatPaat
04. 11. 2024 21.41
+6
Bo Gnilob jutri obljubil 2000 novih učiteljev. Rodila bo jih Tinca.
Smuuki
05. 11. 2024 14.44
Mamuth
04. 11. 2024 21.34
+5
Golobu in njegovim plesalcem je uspelo v par letih demolirati komplet državo.
JustMe2021
04. 11. 2024 21.29
+6
Malo so zamudili z analizami...glavno da so skakljali naokrog in izsiljevali place...na koncu pa itaq ni nikogar ki bi zelel opravljati deo ki je bilo nekoc med najbolj spostovanimi. Dandanes so pa starsi iz uciteljev naredili oprode svojih omejenih mulcev...kdo bi oa se zelel bit oproda razvajenim mulcem?🤷🏻‍♂️
ssbobo
04. 11. 2024 21.25
+3
Ja kok???? Bo kovaćeva nika povedala koliko oz prrdavla koloko naj bi jih bil premala .. K glih vse ve od referenduma za vodo naprej.... šerif pa drekovod dela nad taisto vodo.... prisklednica z 8mog marta pa šuti ko kutija
Mclaren
04. 11. 2024 21.27
-1
ra?unica
04. 11. 2024 21.17
+1
Vedno znova toliko komentarjev, kako je fajn bit učitelj... a glej ga zlomka, noben od teh komentatorjev niti slučajno ne bi bil učitelj in še večjega zlomka - učitelji bežijo od tega poklica 🤷‍♀️🤷‍♀️ kako nenavadno, a?
ZIPPO
04. 11. 2024 20.52
+3
Speljte se vsi skupaj s Štrukljom, ker ste VSE ZAFURALI.
Victorinox
04. 11. 2024 20.35
+4
Zdravstvo bije zadnjo bitko, sedaj bo šlo po gobe še šolstvo. Potem sledi gospodarstvo in bankrot je pred vrati. Plešimo.
E.Nigma
04. 11. 2024 20.08
+7
Torej, ko bo analiza končana bo moj otrok bil edini z brado v prvem razredu?
Poved
04. 11. 2024 20.00
+8
Oba sta zadnjih deset let prispevala k stanju v šolstvu, zdaj pa bodo potrebovali še analizo o tem kaj so delali.
patogen
04. 11. 2024 19.57
+5
Javne službe imajo naravo Tozdov v socializmu. Ko je bilo v Muri od 2000 zaposlenih 400 šivilj...
patogen
04. 11. 2024 19.56
+2
Daj ne bluzite. Tri mesece poleti se vozim praktično ne da bi srečal koga, so prvega septembra. Pa prejšnji teden enako. Danes vse zabasno. Potem pa cvilio, da jih je premalo...
Mclaren
04. 11. 2024 21.28
-1